14 jeźdźców Apokalipsy. Polski mega squad na MŚ Hard Enduro w Rumunii

Błażusiak, Olszowy, Kuśnierz, Leśniak, Gedek, Spirowski, Sikorski, Świątek, Kamiński, Budzeń, Poloczek, Gąsior, Juraszek i… Joasia Paluch. To oni za kilka dni wystartują w kolejnej rundzie Mistrzostw Świata Hard Enduro.

Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro nabierają tempa, zbliżając się do czwartej rundy kultowego Red Bull Romaniacs która rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia. Po raz 18. organizatorzy proponują pięć dni prawdziwych wyścigów Hard Enduro. Niestety po raz kolejny nie będzie miejskiego prologu w Sibiu.

Zawody rozpocznie krótka, ale intensywna próba czasowa, która ma ustalić kolejność startu pierwszego dnia mistrzostw. A potem wspaniałe Karpaty ze swoimi „smakołykami” dla zawodników we wszystkich pięciu klasach. Od grzbietów górskich po niesamowite leśne podjazdy i zjazdy. Wisienką na torcie będzie nocny maraton na zakończenie drugiego dnia. Meta w górach, gdzie riderzy zostaną powitani ogniskami, namiotami i wyzwaniem, jakim jest brak pomocy z zewnątrz.

Oczywiście wszystkie oczy będą zwrócone na aktualnego lidera MŚ Hard Enduro Billy Bolta z Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. Gość jest w doskonałej formie i zdeterminowany na maksa aby znowu wygrać. Ale uwaga! Drugi Manuel Lettenbichler z Red Bull KTM Factory Racing po wygraniu dwóch ostatnich edycji Romaniacsów wyraźnie ma słabość do rumuńskiej dziczy. Trzecie zwycięstwo zapewni mu drugie miejsce na liście wszech czasów, wspólnie z Francuzem Cyrilem Despresem.

Graham Jarvis (Husqvarna) jest jak dotąd jedynym jeźdźcem, który odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w Red Bull Romaniacs (2011, 2012 i 2013) a potem jeszcze w 2017. Szykuje się też inwazja Amerykanów. Przyjazd Cody’ego Webba (Sherco) i Kanadyjczyka Trystana Harta (KTM) zapewne wywoła zamieszanie wśród stałych bywalców rumuńskiego ścigania. Obaj po raz pierwszy rywalizują w Red Bull Romaniacs wnosząc pewność siebie po sezonie wyścigów Hard Enduro w USA. Nadal bacznie należy obserwować i innych zawodników. Top stanowią Taddy Błażusiak (GASGAS), Mario Roman (Sherco), Michael Walkner (GASGAS), Travis Teasdale (GASGAS), Matthew Green (GASGAS) i Teodor Kabachiev (Husqvarna). Wszyscy będą mieli coś do powiedzenia.

Red Bull Romaniacs, czwarta runda FIM Hard Enduro World Championship w dniach 27-31 lipca.

PUNKTACJA

 1. Billy Bolt (Husqvarna) 20pts
  2. Manuel Lettenbichler (KTM) 17pts
  3. Graham Jarvis (Husqvarna) 15pts
  4. Jonny Walker (Beta) 13pts
  5. Alfredo Gomez (Husqvarna) 11pts
  6. Taddy Błażusiak (GASGAS) 10pts
  7. Mario Roman (Sherco) 9pts
  8. Wade Young (Sherco) 8pts
  9. Michael Walkner (GASGAS) 7pts
  10. Travis Teasdale (GASGAS) 6pts
  11. Sonny Goggia (GASGAS) 5pts
  12. Matthew Green (GASGAS) 4pts
  13. Teodor Kabachiev (Husqvarna) 3pts
  14. Dominik Olszowy (KTM) 2pts
  15. Leon Hentschel (GASGAS) 1pt

fot. Red Bull