Trasa, rozkład jazdy, niespodzianki na Hero Challenge MŚ FIM HE

11-12 września czeka nas w Dąbrowie Górniczej prawdziwe motocyklowe święto – Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro. Polska runda cyklu zrzeszającego najtrudniejsze off-roadowe wyścigi na świecie, zostanie tym samym szóstym przystankiem serii, a jej znakiem rozpoznawczym będzie ogromna różnorodność terenu, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej.

Jak wygląda trasa zawodów? Głównym elementem HARD podczas Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro – HERO Challenge w Dąbrowie Górniczej będzie WYTRZYMAŁOŚĆ oraz umiejętność pokonywania technicznych sekcji kamieni i krótkich podjazdów. W skład jednej pętli wchodzić będzie 1200 metrów kamieni i głazów. Biorąc pod uwagę, że podczas wyścigu głównego zawodnicy pokonają aż 6 okrążeń, da nam to ponad 7000 metrów jazdy po samych sekcjach głazów. To tak jakby przejechać 7-kilometrowy, trudny potok!

HERO Challenge to jedyna trasa cyklu Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro, która połączy ze sobą elementy najbardziej wymagających dyscyplin motocyklowych: sekcje Hard Enduro – krótkie, strome i techniczne (często wypełnione głazami) podjazdy, szybsze odcinki Enduro, fragmenty torów motocrossowych o twardej nawierzchni oraz z głębokim piachem, elementy SuperEnduro.

„Tegoroczna trasa będzie zdecydowanie bardziej wymagająca i trudniejsza, niż trasa pierwszej edycji HERO Challenge, która odbyła się w 2020 roku. Powstaną całkowicie nowe, techniczne sekcje. Zadbamy także o to, aby w newralgicznych punktach trasa była szeroka i posiadała kilka optymalnych linii przejazdu. Obecnie rozmawiamy również o włączeniu do trasy sypkich i wysokich hałd, które znajdują się w okolicy torów MXDG.” – powiedział Tomasz Gagat, pomysłodawca i organizator zawodów HERO Challenge.

Jak wygląda formuła zawodów? Podczas sobotniego prologu każdy zawodnik startuje indywidualnie. Pętla liczyć będzie 15-20 minut. Uczestnicy będą mogli ją pokonać dwukrotnie, a do wyniku liczyć się będzie lepszy czas. Wieczorny prolog w centrum miasta Dąbrowa Górnicza: 28 riderów z najlepszymi czasami zakwalifikuje się do wieczornego wyścigu SuperEnduro w niesamowicie klimatycznym miejscu zlokalizowanym w sercu Dąbrowy Górniczej – Fabryce Pełnej Życia. To kompleks opuszczonych, starych fabryk w ścisłym centrum miasta, gdzie powstanie specjalnie przygotowany tor przebiegający przez byłe zakłady. Wyścig odbędzie się wieczorem przy sztucznym oświetleniu, w akompaniamencie elektryzującej muzyki. Zawodnicy będą walczyć o lepszą pozycję startową podczas niedzielnego wyścigu. Wejście dla kibiców jest darmowe.

Niedzielny wyścig główny: Zawodnicy zostaną podzieleni na trzy grupy zgodnie z czasami uzyskanymi w sobotnim prologu. Poranek rozpocznie się 1,5-godzinnym wyścigiem dla pierwszej grupy, a zaraz za nim dla grupy drugiej. Na bramce startowej trzeciej, najmocniejszej grupy stanie 80 zawodników z najlepszymi czasami z prologu, którzy zmierzą się w 3-godzinnym wyścigu głównym. Rejestracja na zawody rusza już 23 czerwca o godz. 9:00. Limit miejsc podczas zawodów wynosi jedynie 350 osób – kto pierwszy ten lepszy! Wpisowe na Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro – HERO Challenge wynosi 150 Euro, a w jego ramach zawodnicy otrzymają: dwa dni rywalizacji z najlepszymi zawodnikami świata podczas pierwszej, historycznej odsłony Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro w Polsce, unikatową bluzę zawodów /pamiętaj, aby podczas rejestracji podać prawidłowy rozmiar bluzy/, miejsce na namiot/kamper na paddocku obok takich teamów jak KTM, Husqvarna, Sherco czy Gas Gas – każdy uczestnik otrzyma również opaskę dla osoby towarzyszącej, miejsce dla motocykla w strzeżonym parku maszyn, dostęp do pryszniców, prądu, toalet oraz myjek dla motocykli.

Wydarzenie skierowane jest zarówno do amatorów / bez licencji / jak i profesjonalistów rywalizujących o punkty w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Zawodnicy będą mogli zarejestrować się w jednej z sześciu klas startowych: PRO, Expert, Expert Masters, Kobiety, Hobby oraz Hobby Masters – a każdy z nich, bez względu na wybraną kategorię, otrzyma wyjątkową możliwość startu ramię w ramię ze światową czołówką tej wymagającej dyscypliny. Sława i splendor czekają już za rogiem!

Weź udział w pierwszej, niepowtarzalnej odsłonie Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro w naszym kraju i wspólnie stwórzmy historię polskiego motosportu. Niezapomniane emocje i hektolitry adrenaliny gwarantowane!