258 riderów przez dwa dni w Chojnie

Bardzo udana inauguracja sezonu Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w motocrossie za nami. W miniony weekend przez dwa dni na tor KM Chojna wyjechało 258 zawodników, w tym 12 zawodniczek i 35 quadowców. Inauguracja Strefy Zachodniej zawsze przyciąga bardzo liczne grono głodnych ścigania motocrossowców.

Dla przypomnienia… Dwa lata temu w Obornikach zgłoszonych było 272 uczestników, w roku ubiegłym również w Chojnie 260. Zapewne byłoby jeszcze więcej gdyby nie fakt, że w tym samym dniu odbywała się także I Runda Strefy Północnej w Lidzbarku (158 uczestników) i Strefy Południowej w Ostrowcu Świętokrzyskim (137).

Najliczniej obsadzone klasy w Chojnie to MX2C 57 zawodników i MX1C 47, co oznaczało ostrą rywalizację już na etapie treningu kwalifikacyjnego! Wyścigi 250-tek wygrał Dawid Słaby z LSM Bry-Tech Racing, natomiast w 450-tach Kamil Majorczyk z WKM Wschowa. W klasie MXOpen nasi reprezentanci musieli uznać wyższość dwóch młodych zawodników z Rosji, którzy licznie zgromadzonej publiczności pokazali odważną, efektowną i szybką jazdę. Walkę z nimi nawiązali Wiktor Jasiński z AK Gorzów oraz Igor Zienkiewicz z WKM Wschowa.

Ostatecznie ten ostatni znalazł się na trzecim miejscu na pudle. Wygrał Gleb Shevchenko przed Maximem Kraevem, II-im Wicemistrzem Świata w klasie 85 z 2016 roku. W klasie MX65 udział wzięło 14 zawodników i dwie zawodniczki – Wiktoria Kupczyk (WKM Wschowa) i Zuzanna Kąciak (OKM Ostrów). Wygrał faworyt Filip Seniuk z OKM Ostrów, przed Maksem Wołkiem z Więcborka i Karlem Von Głowackim z KM Szczecin. Warto dodać, że Seniuk na drugi dzień był już w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie również odebrał puchar za zwycięstwo. Klasę MX85 wygrał reprezentant gospodarzy Kacper Chrostowski, a w juniorach Wiktor Jasiński z AK Gorzów.

Wśród Pań niespodzianka, jedna z faworytek Karolina Jankowiak z AK Głogów zaliczyła poważnie wyglądający wypadek i odpadła z rywalizacji w pierwszej rundzie. Pod jej nieobecność niesamowitą walkę stoczyły ze sobą trzy zawodniczki, ostatecznie zwyciężyła Justyna Melech z LSM Bry-Tech Racing (na drugi dzień 31-wsza w klasie MX1C!). W Mastersach puchar padł łupem debiutanta w tej klasie Radosława Matuszczaka z MKS Nekla. Za tydzień druga runda we Więcborku organizowana przez Automobilklub Gorzowski. Zapowiada się ciekawe ściganie i również wysoka frekwencja. W imieniu organizatorów zapraszamy w niedzielę 22 kwietnia!

tekst i zdjęcia: Ewa Kowalewska (MXFoto)