ADAC Supercross w Stuttgarcie i debiut Gaby Chętnickiego

Dzisiaj, w piątkowy wieczór rozpocznie się wyczekiwany przez wielu start jednej z najpopularniejszych supercrossowych imprez cyklicznych w Europie.

ADAC SX i pierwsza runda w mieście Mercedesa i Porsche nad Neckarem. Zadebiutuje w niej po długiej przerwie Polak, a będzie nim Gabriel Chętnicki, doskonale znany kibicom motocrossu w kraju.

O ile dla Niemców to już „norma”, bo coroczna impreza w Stuttgarcie zdążyła się utrwalić w świadomości widzów i kibiców, to dla nas jest to wciąż dość odległy temat. Przede wszystkim z uwagi na zupełny brak startujących Polaków. Nie jest jednak tak łatwo dostać się na listę startową tej imprezy. Niemcy pilnują zarówno limitów ilościowych jak i…jakości. Wolą sprawdzone nazwiska, gwarantujące wysoki poziom sportowy, a w przypadku młodszych riderów w pierwszej kolejności biorą swoich lub zgłoszonych przez niemieckie teamy. Dlatego kto wie, czy nasz Gaba właśnie nie otworzy jakiegoś lepszego rozdziału dla nas, ponieważ start ma zapewniony, z uwagi na przynależność do niemieckiej ekipy Stielergruppe.MX Johannes Bikes SUZUKI. Żółta ekipa wystawia łącznie 3 zawodników w tych zawodach. Prócz Gaby (#955), który startuje w SX2, pojedzie stary wyjadacz supercrossowy Francuz Boris Maillard (#727), oraz Włoch Andrea Bonifacio (#338).

A kto tworzy listy startowe całej imprezy? W SX1 zobaczymy dobrze znanych z supercrossowych aren riderów. Francuzi (Aranda, Richier, Soubeyras, Jaulin, LeFrancois, Macler i paru innych) jak zawsze będą silni, ale liczni Amerykanie (Starling, Bowers, Martinez i paru innych) na pewno nie odpuszczą gazu. Czesi mają swojego wyjadacza Filipa Neugebauera reprezentującego Team Osićka Pfeil Kawasaki, który w tej imprezie czuje się jak w domu. Co ciekawe, w ramach przygotowań do innych zawodów, pojawi się Anglik Steven Clarke (dobrze znany z EMX250) uczestnik obozu szkoleniowego w USA z Tomkiem Wysockim. Innym znanym Brytyjczykiem będzie Matt Bayliss, pamiętany z supercrossu w Łodzi. Niemcy z kolei wystawiają swych dwóch asów- Ullricha i Thury’ego. Jak widać najwyższa klasa jest nieźle nabita i gwarantuje świetne widowisko. Z kolei w SX2 prócz naszego Gaby i jego kolegi udział zgłosili tacy znani riderzy jak Francuzi Malaval, Lebeau czy Bourdon, czy ex mistrz Niemiec ADAC MX – Tom Koch. Klasa ta ma górny limit wieku do 21 lat i jadą w niej również „setki” 2T. Wśród młodszych zawodników widać coraz częściej i regularniej naszych czeskich sąsiadów, którzy mocno idą do przodu i rozwijają się. Adam Maj, Julek Mikula czy Matej Skorepa pojadą w grupie SX3 (85cm). Niemcy jednak postawili na dwie najwyższe klasy i to tam mamy największą ilość uczestników (po ok. 30 nazwisk).

Niższe są mniej obsadzone. Stolica Badenii Wirtembergii gości supercross od dość dawna. Zawody odbywały się już w 2008r. Mało kto wie lub pamięta, że poprzednim znanym Polakiem jaki wystartował w tej imprezie był nie kto inny jak… Tomek Wysocki. Po dobrych wynikach w ADAC MX Masters otrzymał od niemieckiej ekipy IHLE Racing Kawasaki propozycję udziału w supercrossie.. Zaczęło się całkiem obiecująco i była duża szansa na dobry wynik, bo czasy Tomek uzyskiwał bardzo dobre czasy. Ale jeden z zakrętów okazał się przedwczesnym końcem ścigania, bo doszło do gleby i kontuzji nadgarstka (przygniecionego kierownicą), która wyeliminowała chorzowianina z dalszych rund. Było to dokładnie cztery lata temu. Gaba do startu w nowej dla niego dyscyplinie przygotowywał się na niemieckim torze w Mattstedt koło Apoldy. Zobaczymy jak wypadnie debiut i jak przyjmie się nasz zawodnik w nowych realiach z nowym teamem. Życzymy Gabie i jego ekipie, aby był to dobry, udany start!

Plan imprezy: Data: 9 i 10 listopada. Miejsce: Stuttgart, „Hanns Martin Schleyer Halle” (15.000 miejsc). PIĄTEK: Otwarcie obiektu: godz. 18:30, otwarcie imprezy; godz. 20:00, początek kwalifikacji: 20:15 LIVE STREAM Program znajduje się TUTAJ

Dla przypomnienia podajemy terminy pozostałych rund ADAC SX: 30.11 Chemnitz, 11.01 (2019) Dortmund

Nie zapomnijcie też o tym, co dzisiaj dziać się będzie w dalekiej Australii. AUS-X Open to jedna z najlepszych imprez SX na świecie! Pełna emocji, znakomitej oprawy i wydarzeń towarzyszących. Oraz gwiazd MX i SX. A startuje nie tylko Chad Reed ale i aktualny mistrz świata w SX1 – Jason Anderson, a także wracająca gwiazda- Ryan Villopoto. Zapraszamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Zamieścimy tam najważniejsze informacje z tych imprez.

fot: Osićka Pfeil Team, Patrik Prochazka, ARC