Antonio Cairoli i Pirelli najlepsi w Międzynarodowych Mistrzostwach Włoch 2019

Tego, co działo się na torze w Mantova podczas ostatniej rundy Międzynarodowych Mistrzostw Włoch nie wymyśliłby najlepszy scenarzysta.

Mimo, że pogoda tym razem dopisała w każdym wyścigu działy się rzeczy naprawdę niesamowite. Nic więc dziwnego, że transmisja z zawodów przyciągnęła ok. 200 000 widzów co poddajemy pod rozwagę polskim mediom. Po serii eliminacji przyszedł czas na finały. W MX2 nikt nie był w stanie zagrozić Jorge Prado, który wręcz rozniósł konkurencje. Startując z PolePosition, po raz trzeci we włoskiej serii stanął na najwyższym stopniu pudła. Co będzie się działo w MŚ MX? Czekamy z niecierpliwością.

Dramatyczny przebieg miał wyścig MX1, w którym faworyt Tony Cairoli choć wygrał eliminacje, tym razem miał poważne problemy na starcie. Przez cały wyścig walczył o każdy zakręt, o każde okrążenie i z 9. pozycji udało mu się dojechać do trzeciego miejsca. Tym razem zatriumfował Tim Gajser, który jak rakieta wyszedł z maszyny startowej i z dużą przewagą dojechał do mety. Mimo to Cairolemu udało się utrzymać pierwsze miejsce w generalce i to on został Mistrzem Włoch. Najbardziej dramatyczny przebieg miał wyścig Supercampione.

Po wyjściu z pierwszego zakrętu zawodnicy jadący na początku stawki wykonali coś, co w rugby nazywa się kocioł. Były tam niemal wszystkie tuzy poza jednym – Antonio Cairolim. Włoch sprytnie uniknął tej kaszany i pomknął do mety przez nikogo nie zagrożony. Tak więc i Supercampione dostał się w jego ręce. Zasługa to niewątpliwie jego ogromnych umiejętności ale i sprawdzonych od lat opon Pirelli. Tym razem zawodnik zdecydował się na SCORPION ™ MX32 ™ Mid Soft z przodu i SCORPION ™ MX Soft z tyłu. Na tych samych oponach wystartowali także Prado, Febvre, Gajser i Nagl, czołowi riderzy Mistrzostw.

Antonio Cairoli: Mistrzostwa Włoch to ekstra sprawdzian przed Mistrzostwami Świata, ponieważ tory są wymagające i przyjeżdżają najlepsi kierowcy: czterech mistrzów świata w tym roku. Zrobiliśmy dobre testy motocykla i wypróbowaliśmy różne rozwiązania. Pojechałem prawie idealnie z pięcioma zwycięstwami i i raz z trzecim miejscem w sześciu wyścigach. Nadal mamy trochę czasu przed MXGP, więc postaramy się jeszcze dopracować sprzęt i formę.

Jorge Prado: To były bardzo dobre mistrzostwa i doskonały trening przedsezonowy. Wygrałem dzisiaj wyścig MX2, a potem dobry start z potężnym 450-tkami. Miałem fajny pojedynek z Naglem; dobrze sprawował się motocykl, więc jestem spokojny o Argentynę.

fot. Pirelli