Buty, buty, buty… klasyka w służbie stopy

Buty Gaerne SG-12 zostały docenione przez światowe wydawnictwa motocyklowe, które po swoich rygorystycznych testach oceniły produkt na 5 gwiazdek. W testach oceniano trwałość oraz wygodę, cechy które czynią ten model jednym z najbardziej dopracowanych na świecie.

Buty powstawały aż dwa lata we współpracy z wieloma znanymi zawodnikami. Gaerne SG-12 to wysokiej klasy but zapewniający komfort, dopasowanie i bezpieczeństwo. Został wykonany z nowatorskiego, szwajcarskiego materiału o nazwie Acronos, który sprawia, że piasek i kurz nie przyczepiają się do buta. Poza tym cechują go rewelacyjne właściwości oddychające, szeroki zakres ochrony stopy i łydki. SG12 posiada cztery lekkie klamry, które zapewniają bezpieczne i pewne zapięcie oraz pozwalają na jego łatwe założenie i zdjęcie.

Specjalny design w okolicach palców pomaga łatwiej zmieniać biegi, buty mają także wymienne podeszwy antywibracyjne. Firma Gaerne od ponad 40 lat produkuje skórzane buty do motocrossu najwyższej jakości. Dzięki zbalansowaniu wygody i funkcji ochronnych są bardzo wysoko cenione w kręgach motocross na całym świecie, o czym mogą poświadczyć liczne rzesze zawodników na każdym typie zawodów. A dzieje się tak za sprawą kilku interesujących rozwiązań. Na przykład Dual Stage Pivot System opatentowany specjalnie dla Gaerne – zawiasowy system dwuosiowy, który powoduje, że buty leżą komfortowo na nodze w każdej pozycji zgięcia. Dodatkowo amortyzuje wstrząsy oraz uderzenia. Grip Guard – po wewnętrznej stronie buta znajduje się gumowany materiał, który pozwoli Ci trzymać się swojego motocykla najlepiej jak to możliwe. Dodatkowo materiał ten zapewnia ochronę przed wysokimi temperaturami. Osłona golenia – anatomiczna płyta ochronna, która zapewni idealne ukształtowanie.

Wykręcając trzy śruby mocujące możemy zwiększyć obwód na łydkę w celu lepszego dopasowania buta do nogi, bądź do ochraniaczy kolan. Zapięcia – leciutkie aluminiowe klamry na regulowanych paskach. Klamry są sprawdzone i przetestowane. Bardzo prosty system zapięcia i odpięcia. Cholewka – wykończona nowym, ekstremalnie elastycznym i oddychającym materiałem Acronos®, który ze względu na swój kształt utrzymuje z daleka kurz i brud. Wnętrze to słynna gąbka „Gaerne Memory Cell Foam” – materiał dopasowujący się do Twojej stopy i zachowujący dany kształt, czyniący ten but jednym z najwygodniejszych. Ochraniacz pięty – zaprojektowany aby minimalizować siłę uderzenia. Nosek butów – zmodernizowany, jest szczuplejszy w rejonie palców dla lepszego czucia dźwigni zmiany biegów oraz kontroli motocykla. Dodatkowo zastosowano nowy materiał, który jest lżejszy oraz zapewnia więcej komfortu użytkownikowi. Podeszwa – dwuskładnikowa antywstrząsowa guma. Wrażenia z pierwszej jazdy były raczej średnie, gdyż przesiadka z genialnych FOX Instinct 2.0 i Alpinestars TECH10 nie zapowiadała u mnie dużej zmiany. Buty sztywne tak, że ciężko było zgiąć stopę. Ale w momencie gdy materiał złapały temperaturę, Gaerne zaczęły układać się do nogi. Po 20 minutach jazdy dociągnąłem paski i wręcz namacalne było poczucie bezpieczeństwa w zakresie trzymania kostki. W porównaniu z konkurencją wiem, że mamy super buty dla osób lubiących skakać. Podczas lądowania SG12 nic nie robią sobie z mocnych wbić footpegów w stopę. Gruba podeszwa składająca się z wielu rodzajów gumy zapewnia kierowcom nawet większej masy fantastyczną amortyzację. Paski o dużej możliwości regulacji pozwalają na idealne dopasowanie butów wraz z ortezami.

Co zaś się tyczy wyglądu, to Włosi zawsze wiedli prym w stylizacji. Bardzo dużym plusem dla Gaerne jest wkładka wewnętrzna, jakby perforowana, przy pierwszym kontakcie dziwna. Miałem wrażenie, że masuje stopę i to z pozytywnym skutkiem. Poprosiłem o opinie zawodników z różnych klas i każdy Gaerne umieszczał w pierwszej trójce. Co ciekawe mój osobisty stosunek do SG12 uległ zmianie do tego stopnia, że mam problem z wyborem butów, w których będę jeździł. W Gaerne pojedziesz na tor i do lasu i noga ci się nie zmęczy. Po pięciu dniach jazdy w temperaturze powyżej 25’C zauważyłem fantastyczne rzeczy: buty szybko schły, nie śmierdziały, nie trzymały brudu, łatwo się je myło. Bardzo przydatna okazała się blacha zewnętrzna na czubku zwłaszcza wtedy, gdy stopa napotykała kamień. O bardzo dobre trzymanie boczne motocykla dba specjalny materiał użyty w SG12, klamry też okazały się odporne na zabrudzenia i zawsze można je bezproblemowo zapiąć.

Czy polecam Gaerne? Tak. Dlaczego? Bo to klasyk dopracowany w detalach do perfekcji. 40 lat doświadczeń robi swoje. Wiem, kasa, nasze możliwości zakupowe często dyktują nam możliwości finansowe, ale ja zawsze powtarzam: „jakość się obroni”, a za produkt z najwyższej półki trzeba dopłacić. W zamian dostajemy bardzo dobry, bezpieczny, wytrzymały i ładny but motocrossowy, który z czystym sumieniem mogę zarekomendować.

Tekst: Tomek Piórkowski, zdjęcia: Zofia Dmuchowska