Byliśmy endurową potęgą!

W bieżącym roku przypada kilka dość doniosłych rocznic dotyczących polskich rajdów Enduro. Pomny tego, że historia tego sportu jest sprawą dość ulotną, a młodemu pokoleniu naszych zawodników spod znaku enduro imiona i nazwiska oraz osiągnięcia dawnych rajdowców niewiele mówią, postanowiłem co nieco przypomnieć i ocalić od grzechu niepamięci…

Przed laty czterdziestu na Sześciodniówce Motocyklowej w Szwecji polski zespół Srebrnej Wazy (przemianowanej w roku 1985 na World Junior Trophy) zajął drugie miejsce! W dodatku cały polski zespół Silver Vase ukończył tamtą Six Days w komplecie ze Złotymi Medalami FIM!

Skład tej srebrno (miejsce) – złotej (medale) drużyny to: Stanisław Olszewski, Zbigniew Kłujszo, Ryszard Gancewski, Czesław Obłoczyński. Trzydzieści pięć lat temu na walijskich trasach Sześciodniówki Motocyklowej polski zespół World Trophy zajął czwarte miejsce w silnie obsadzonej konkurencji. Być może udałoby się zawędrować na podium, gdyby nie pechowa awaria Jawy 500 Zbigniewa Banasika piątego dnia i konieczność generalnego remontu motocykla nazajutrz. Punktów nabitych przez spóznienie na starcie szóstego etapu nie udało się zespołowi odrobić.

Choć w wielu dyscyplinach czwarte miejsce na mecie uznawane jest za najbardziej niewdzięczne, to na International Six Days Enduro jest jednak lokatą całkiem przyzwoitą. Trzy dekady temu znów polskie Enduro mogło odnotować spory sukces. Piotr Kasperek w klasie 80 i Ryszard Gancewski w 125, startujący jako zawodnicy fabryczni Simsona, zostali indywidualnie Drugimi Wicemistrzami Europy, czyli w ówczesnej najwyższej indywidualnej klasie rozgrywek w rajdach Enduro. Indywidualnych Mistrzostw Świata w rajdach Enduro ówcześnie jeszcze nie przeprowadzano. Ironią losu jest to, że podczas Six Days w roku 1988 zarówno Piotr Kasperek, jak i Ryszard Gancewski odpadli z rywalizacji już pierwszego dnia imprezy z powodu awarii fabrycznych Simsonów…

Natomiast ćwierć wieku temu odnotowaliśmy największy sukces w dziejach polskich rajdów Enduro. Polacy w składzie: Marek Dąbrowski; Maciej Wróbel; Wiktor Iwański; Wojciech Rencz; Andrzej Tomiczek; Ryszard Augustyn zdobyli główne trofeum 68 Sześciodniówki Motocyklowej – Puchar World Trophy! Zostaliśmy Drużynowymi Mistrzami Świata w rajdach Enduro! Była to bardzo trudna edycja ISDE, przeprowadzona w ciężkich warunkach atmosferycznych i terenowych.

O skali trudności tamtej, zorganizowanej w holenderskim Assen i okolicach, Six Days świadczy fakt, że w kategorii World Trophy w komplecie tylko dwa zespoły osiągnęły metę wszystkich sześciu dni. Były to ekipy Polski i Irlandii. W tym roku w Polsce odbędzie się Finał Mistrzostw Europy w Rajdach Enduro z bazą w Kielcach. Może doczekamy się rodaków na podium tej imprezy? Czego szczerze zarówno zawodnikom, działaczom i kibicom życzę.

Tekst: Jarosław Ozdoba, fot. Maciej Łempkowski, ARC