CB Radio

CB przede wszystkim ułatwia podróżowanie. Dzięki niemu unikamy korków, ostrzega przed „miśkami”, pozwala na efektywną i bezpieczną jazdę.

Z tym większą przyjemnością prezentujemy urządzenie o wdzięcznej nazwie Road Blues. Niewielki korpus możemy zamontować pod siedzeniem a mikrofon umieścić w dogodnym dla nas miejscu (np. w schowku) skutecznie chroniąc nasz sprzęt przed złodziejami. Na czym polega wyjątkowość tego radyjka? Że wyświetlacz, mikrofon, głośnik i przyciski mieszczą się we wspomnianej gruszce. Cale urządzenie mieści się w gruszce czyli czytelny wyświetlacz, całkiem przyzwoity głośnik i wszystkie niezbędne przyciski.

Mimo miniaturyzacji Road Blues niczym nie ustępuje swoim większym kolegom. Zacznijmy od bardzo skutecznej blokady szumów AQ, dzięki której rwanie i ucinanie rozmów ograniczono do minimum, zamontowano także skuteczne filtry przeciwzakłóceniowe oraz dopracowany selektywny odbiornik. Dodajmy, że wspomniany AQ działa dużo lepiej niż np. w dwukrotnie droższym modelu President William.
Road Blues to jeden z nielicznych współcześnie produkowanych radiotelefonów, w których zastosowane zostały selektywne filtry pośrednich częstotliwości. Dzięki temu uzyskano wysoką odporność na sygnały z sąsiednich częstotliwości a zjawisko propagacji jest zdecydowanie mniej uciążliwe niż w konkurencyjnych radiotelefonach. Z kolei dopracowany układ AGC działa z dużą dynamiką, dlatego odbiór słabych sygnałów jest znacznie ułatwiony. Serce Bluesa, czyli korpus, który chowamy na przykład pod siedzeniem, wykonano z aluminium dzięki, czemu sprzęt się nie grzeje. W korpusie znajduje się gniazdo antenowe oraz mikrofonowe (coraz bardziej popularny standard RJ45) a także wyjście na głośnik zewnętrzny, który możemy zamontować w wybranym miejscu. Bardzo przydatną funkcją jest Power on Run, czyli funkcja automatycznego włączenia radia przy odpalaniu silnika.

Wzorem najnowocześniejszych radiotelefonów radio posiada multistandard: w zależności od kraju, w którym korzystamy z radiotelefonu możemy zmieniać zakres częstotliwości i modulację zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Road Blues wyróżnia się dużym czytelnym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym informującym nas o sile sygnału wychodzącego/przychodzącego oraz o napięciu zasilania w instalacji elektrycznej. Do wyboru mamy trzy kolory podświetlenia: pomarańczowy, niebieski, fioletowy. Z dodatkowych funkcji wymienić należy jeszcze skanowanie kanałów, Dual Watch – śledzenie aktywności na dwóch wybranych kanałach, Time Out Timer – odłączenie nadawania powyżej określonego czasu, cztery pamięci kanałów oraz EMG – kanał ratunkowy (#9).

Szerokości…

fot. ARC

PODZIEL SIĘ
Następny artykułTim Gajser