Dakar 2023. Poniedziałkowy odpoczynek dla riderów i ich maszyn

Krótkie podsumowanie…Podobnie, jak w przypadku samochodów, rywalizacja motocyklistów rozpoczęła się od starcia dwóch faworytów – Sama Sunderlanda, triumfującego na pierwszym etapie i Ricky’ego Brabeca, zwycięzcy drugiego etapu, który został liderem.

Następnego dnia pałeczkę przejął kolejny Kalifornijczyk, 21-letni Mason Klein, stawiający swoje pierwsze kroki w klasyfikacji RallyGP. Następnie Australijczyk „Chucky” Sanders objął prowadzenie na dwa dni, zanim się rozchorował. Od 4 dni liderem rajdu jest Skyler Howes. Amerykanin z wąsami w stylu retro, które nosi w hołdzie dla swojego dziadka jest jednym z przedstawicieli nowego pokolenia na Dakarze.

Prowadzenie Skylera Howesa przed Kevinem Benavidesem i Masonem Kleinem nie jest taką niespodzianką, jak minimalne odstępy w czołówce. Po 30 godzinach, 34 minutach i 16 sekundach spędzonych na oesach, zawodnik Husqvarny może się pochwalić tylko 13-sekundową przewagą nad motocyklistą KTM i zawodnikiem jadącym w prywatnym zespole BAS World KTM Racing, idącymi dosłownie łeb w łeb, co jest bezprecedensową sytuacją! Za nimi znajdują się Toby Price, Pablo Quintanilla i Adrien van Beveren, tracący do lidera trzy minuty. Aż sześciu zawodników, których dzielą niespełna 3 minuty zapowiada walkę na pustyni Empty Quarter.

W klasie Rally2 scenariusz był podobny, jak w RallyGP, z przedwczesnym odpadnięciem z powodu awarii maszyn dwóch faworytów – Alfiego Coxa i Camille Chapelière. Z pozycją lidera do Rijadu dotarł Romain Dumontier, drugi za Kleinem w sezonie 2022 W2RC, który zdominował pierwszą część rajdu. Paolo Lucci, zespołowy kolega Kleina i Coxa, zajmuje drugie miejsce ze stratą 16’25”, a na trzeciej pozycji znajduje się Francuz Jean-Loup Lepan.

Wśród motocyklistów jadący bez wsparcia serwisów (Original by Motul) prowadzi Charan Moore z RPA. 15’26” do niego traci Hiszpan Javi Vega, a z półtoragodzinną stratą na trzecim miejscu plasuje się doświadczony Mario Patrao.

Polscy kibice niedługo cieszyli się jazdą naszego jedynego motocyklisty Macieja Giemzy. Po dobrym 22. miejscu na pierwszym etapie dzień później Polak zaliczył wywrotkę i musiał wycofać się z rajdu.

fot. A.S.O.