Dawid Zaremba wystartuje w Mistrzostwach Niemiec ADAC 2021!

Takie informacje lubimy bardzo. Po długim, dwuletnim okresie zastoju w polskim uczestnictwie w niemieckim ADAC, wreszcie doczekaliśmy się kolejnego, nowego polskiego zawodnika, który weźmie udział w tym prestiżowym i wymagającym cyklu.

Reprezentant „KMX Kaszuby”, motocrossowy mistrz Polski w klasie 65cm Dawid Zaremba został właśnie potwierdzony na liście startowej sezonu 2021! W ostatnich dwóch latach biało – czerwone barwy w Mistrzostwach Niemiec reprezentowali w miarę regularnie jedynie nasi dwaj najlepsi riderzy z południa: Tomek Wysocki i Gabriel Chętnicki. W sezonie 2020, mocno okrojonym na skutek pandemii (rozegrano tylko 2 rundy) udział w ADAC wziął tylko Gaba Chętnicki, za to z wyraźnym sukcesem, zostając piątym zawodnikiem klasy MX2.

Miło więc poinformować, że do tej garstki naszych uczestników dołączy Dawcio, nasza młoda nadzieja na sukcesy w motocrossie. Będzie to dla naszego młodego mistrza i zdobywcy Pucharu Polski szczególny sezon. Przede wszystkim z uwagi na przesiadkę do klasy 85cm. Nowy motocykl, większe szybkości, poważniejsze ściganie to jedno. Drugie to fakt, że w swym debiucie w wyższej klasie Dawid wystartuje z poważną, zagraniczną konkurencją. Tak więc mamy tu wyraźny krok naprzód, krok wymagający odwagi, zdecydowania i…dobrego, solidnego przygotowania. O to na pewno zadba trener Dawida, Uwe Carstens oraz sztab rodzinny. Należy wyraźnie zaznaczyć jeszcze jedno. Klasa 85cm w ADAC nie rozgrywa kwalifikacje jak klasy wyższe. Przed sezonem tworzona jest lista uczestników, którzy będą ścigać się w całym sezonie. Ale aby w ogóle dostać się na tą listę startową sezonu, nie wystarczy się zgłosić i zapłacić wpisowe. Trzeba zostać wpierw zaakceptowanym przez specjalną komisję weryfikacyjną, która bierze pod uwagę wyniki krajowe, międzynarodowe, oraz poziom sportowy kandydata. Jest to więc powód do radości dla sztabu sportowego skupionego wokół Dawida, że został on doceniony i w ten sposób wyróżniony. Udział Dawida Zaremby w ADAC będzie miał miejsce w barwach MEFO Sport Racing Team, która to ekipa zaproponowała Dawidowi starty już podczas zwycięskiej dla Dawida rundy Mistrzostw Czech w Kaplicach. Jest to rzecz szczególna, gdy do polskiego zawodnika młodszego pokolenia występującego za granicą, sami przychodzą przedstawiciele zagranicznych ekip. Jest to dowód na rosnące postępy i coraz lepszą jakość zawodnika, który jest podczas startów zagranicznych obserwowany przez wielu różnych ludzi, znających się na tym sporcie. Na talencie Dawcia i jego umiejętnościach poznano się już w Czechach.

Partnerami strategicznymi Dawida podczas startów w ADAC będą: Chromemaster Automotve, BIKE BY SG, DUUST Rally Team, Motoparts Polska, Glanc Auto. Wsparcia udzielają również: JGSport, Hard-Enduro.pl, SM Stickers, YCF Polska, KMX Kaszuby, BORNTOMX, GlancAuto, MOTO PARTS POLSKA, Power 4 Suspension, Gibson Tyre Technology, PitBike.pl, hgs, vhm.

Co chcieliby zaznaczyć rodzice Dawida przed tak szczególnym sezonem? Rafał Zaremba: „Jest to dla nas i Dawida na pewno powód do radości, ale też jest to dla nas WYZWANIE, i tak do tego podchodzimy. Nie chcielibyśmy tu absolutnie pompować żadnego balonika, czy nastawiać się na jakieś sukcesy. Jest to wkroczenie na nowy dla nas teren, w nowe otoczenie, w którym dopiero trzeba będzie się jakoś zaaklimatyzować, i wiele nauczyć. Jesteśmy świadomi, że czeka nas kawał ciężkiej pracy, ale w tym przecież właśnie o to chodzi. W motocrossie, kto nie daje z siebie maksimum, ten praktycznie stoi w miejscu. Chcemy się rozwijać, Dawid będzie musiał dobrze opanować większy motocykl, i nauczyć się nowej, znacznie trudniejszej rywalizacji. Z drugiej strony, jest to kolejne nasze wejście w taką wymagającą ligę zagraniczną. Trzy lata temu uczestniczyliśmy w najtrudniejszej grupie kwalifikacyjnej do finału Mistrzostw Europy, także nie obawiamy się ani tremy, ani stresu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dotychczasowych sukcesów Dawida, i liczymy, że wspólnie z naszymi partnerami i sponsorami przejdziemy przez ten nowy sezon bez kontuzji i większych problemów. Ważne jest to, że mamy stabilną sytuację, zaufanych i sprawdzonych sponsorów, mamy plan działania, i mamy dobrą, fachową opiekę trenerską Uwe Carstensa. Reszta w naszych rękach, zatem bierzemy się za przygotowania do sezonu”. A na liście startowej zatwierdzonej przez ADAC sporo dobrych znajomych Dawida z licznych, wcześniejszych startów zagranicznych. Również z pamiętnego finału ME w Loket, w 2019r. Lotte Van Drunen, jedyna i rewelacyjna dziewczyna w tej stawce, z bratem Jasonem, do tego mistrz świata i Europy Viteżslav Marek, Marius Adomaitis i spora liczba nowych twarzy w ADAC z Europy Środkowej i Wschodniej. Poziom rywali jest więc wysoki.

Jaki to będzie sezon, i przede wszystkim ile uda się rozegrać rund w ADAC w obliczu pandemicznych kłopotów? To już inna zupełnie kwestia. My skupimy się na obserwowaniu poczynań naszego mistrza, i będziemy śledzić dalsze kroki Dawida i jego sztabu. Życzymy udanego, bezproblemowego sezonu i wielu powodów do uśmiechu!

Oprac. Alek Skoczek, Foto: Paulina Rekik, Alek Skoczek