Dwie Hondy na podium Rajdu Dakar 2024 plus prawie Honda – Hero

Brabec (Honda), Branch (Hero) i Van Breveren (Honda) pokonali konkurencję w tegorocznym Rajdzie Dakar.

Honda jest jednym z najbardziej utytułowanych producentów motocykli w historii Rajdu Dakar. Zadebiutowała w 1981 roku i od razu zdobyła zwycięstwo za sprawą francuskiego kierowcy Cyrila Neveu. Był to początek dominacji Hondy, która wygrała kolejne cztery edycje rajdu, a w 1986 roku wprowadziła pierwszy chłodzony cieczą motocykl w historii Dakaru, który odniósł w nim zwycięstwo.

Po przerwie w latach 90., Honda powróciła do Dakaru w 2013 roku z nowym modelem CRF450 Rally, którym rywalizowała fabryczna ekipa Monster Energy Honda. W 2019 roku Honda przerwała 18-letnią hegemonię KTM-a, kiedy to chilijski kierowca Pablo Quintanilla wygrał rajd z przewagą ponad 16 minut nad drugim w klasyfikacji generalnej. Rok później Honda powtórzyła sukces, tym razem z amerykańskim kierowcą Ricky Brabec na czele. W 2021 roku Honda zajęła drugie miejsce z Quintanillą, a w 2022 roku trzecie miejsce z Adrienem van Beveren.

W 2023 roku Honda ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium, kiedy to Brabec wygrał swój drugi tytuł w Dakarze, pokonując o ponad 7 minut swojego najgroźniejszego rywala Rossa Brancha z Hero. Brabec był najszybszy na pięciu z dziesięciu etapów, a na dziewiątym etapie zajął drugie miejsce za swoim zespołowym kolegą Van Beveren, który wygrał dwa etapy w tegorocznym rajdzie. Honda była nie do zatrzymania na pustyni Empty Quarter, gdzie pokazała swoją moc i niezawodność.

Honda jest obecnie liderem klasyfikacji producentów motocykli w Rajdzie Dakar z 12 zwycięstwami, a jej najbliższym konkurentem jest KTM z 10 tytułami. Honda ma w swoim składzie wielu utalentowanych i doświadczonych kierowców, którzy są gotowi podjąć wyzwanie na każdym terenie i w każdych warunkach.

Opr. X-cross, żródło: Honda, Hero.