Giemza i Tomiczek ruszają na Jedwabny Szlak. Przed nimi 5000 kilometrów!

Sam Sunderland

Maciej Giemza i Adam Tomiczek już w najbliższą niedzielę rozpoczną rywalizację w 10. edycji niezwykle wymagającego rajdu Silk Way, w której po raz pierwszy ścigać się będą motocykliści.

Druga runda Mistrzostw Świata FIM Cross-Country potrwa 10 dni i będzie dla zawodników ORLEN Team przedsmakiem styczniowego Rajdu Dakar. Polacy zmierzą się z zawodnikami z najwyższej półki, bowiem na liście startowej znaleźli się m.in. Sam Sunderland, Luciano Benavides, Jose Ignacio Cornejo, Kevin Benavides, Andrew Short, a wśród pań dwie nasze dobre znajome: Anastasia Nifontova i Laia Sanz.

Laia Sanz

Zmagania rozpoczną się 7 lipca w Irkucku, z którego motocykliści wyruszą na dziesięć etapów prowadzących przez drogi i bezdroża Rosji, Mongolii i Chin. Łącznie zawodnicy pokonają ponad 5000 km, z czego ponad połowę będą stanowić odcinki specjalne. Obaj zawodnicy ORLEN Team pokonają ten dystans na motocyklach Husqvarna FR 450 RALLY.

Adam Tomiczek: Silk Way jest znany ze swojej trudności. Długa, zróżnicowana trasa będzie wymagać spokojniej, równej i rozważnej jazdy każdego dnia. Podchodzę do tego startu pełen optymizmu i już nie mogę się doczekać kiedy usiądę na motocykl.

Maciek Giemza: W tegorocznym Silk Way Rally pojadą 24 motocykle, 3 quady, 16 ciężarówek, 45 samochodów oraz 8 pojazdów UTV. Dla motocyklistów będzie to pierwsza w historii możliwość zmierzenia się z trasami tego rajdu co sprawia, że przedstawiciele tej kategorii staną przed jeszcze większym wyzwaniem. Długość i poziom trudności Silk Way Rally są zbliżone do charakterystyki Rajdu Dakar, w którym zawodnicy ORLEN Team wystartują w styczniu. Tak naprawdę nikt z motocyklistów nie zna tego rajdu, a czeka nas między innymi pokonanie stepów w Mongolii i jazda przez pustynię Gobi w Chinach. Ta ostatnia jest podobno bardzo trudna technicznie, z wysokimi wydmami. Trzeba będzie sobie przypomnieć jazdę z roadbookiem i specyfikę motocykla dakarowego, bo ostatnio jechaliśmy na nich w styczniu.

Pierwsza edycja rajdu odbyła się w 2009 r. prowadząc przez Rosję, Kazachstan i Turkmenistan. W 2019 r. Rajd Jedwabnego Szlaku wyruszy z Irkucka 7 lipca, tego dnia zawodnicy udadzą się nad jezioro Bajkał i dotrą do pierwszego biwaku. Uroczyste zakończenie odbędzie się 16 lipca w malowniczym miasteczku Dunhuang. Po drodze riderzy będą mieli do pokonania aż 5 stref klimatycznych! W tym roku Silk Way Rally, który świętuje dziesiątą rocznicę swojego powstania, osiąga zupełnie nowy poziom, stając się jedną z kluczowych rund Mistrzostw Świata FIM Cross-Country Rallies. Będzie najdłuższym rajdem dla motocyklistów w ramach Mistrzostw.

fot. ORLEN Team, Silk Way, ARC