GP Niepodległości w Motocrossie 2018 na torze SKM Arena

Marzenia się spełniają, ale nigdy nie spełniają się same – trzeba im pomóc własną pracą. Profesjonalny tor do motocrossu był naszym marzeniem od dnia założenia klubu SKM Słońsk w 2013 roku.

Dzięki współpracy z Gminą Słońsk oraz ciężkiej pracy członków klubu, zawodników, ich rodzin i przyjaciół, tor taki powstał w Lemierzycach przy drodze krajowej nr. 22. Dnia 11.11.2018 mieliśmy zaszczyt organizować na torze SKM Arena Lemierzyce, zawody z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – GP Niepodległości.

Swoją obecnością wydarzenie to uhonorowało prawie 100 zawodników startujących tego dnia w dziesięciu klasach i biorących udział w sumie w 12 wyścigach.Na zawodników oczekiwał świetnie przygotowany tor, który był na bieżąco wyrównywany przy pomocy specjalistycznego sprzętu po każdej serii treningowej i wyścigowej.

Doskonale zorganizowane Biuro Zawodów oraz punkt Kontroli Technicznej zajęły się sprawną obsługą administracyjną a kompetentna grupa sędziów, sędziów flagowych oraz osób z obsługi strefy przedstartu, dbała o to aby każdy wyścig rozpoczął się zgodnie z regulaminem i harmonogramem czasowym.

Profesjonalnym pomiarem czasu okrążeń zawodników oraz publikacją wyników on-line zajęła się specjalistyczna firma Motoresults a spikerem zawodów był legendarny i niezastąpiony Pan Andrzej Rencz. Bezpieczeństwo wydarzenia zapewniała lokalna załoga straży pożarnej oraz karetki wraz z obsługą.

Do dyspozycji kibiców, odwiedzających oraz zawodników i ich zespołów, była wyznaczona strefa do oglądania zmagań na torze, punkty gastronomiczne, scena wraz z nagłośnieniem na której wystąpił gorzowski zespół rockowy Blackend oraz ogniska przy których pomimo dopisującej pogody można było dodatkowo się ogrzać.

Dyrektor zawodów Pan Robert Kramer oraz sędzia główny Pan Kamil Kennemann, byli pod dużym wrażeniem sprawnej organizacji i po porannej inspekcji toru wyrazili zgodę na starty. Oficjalne rozpoczęcie zawodów miało miejsce o godzinie 11:11 kiedy zagrano i odśpiewano 4 zwrotki Hymnu Narodowego, następnie wystartował wyścig najmniejszej klasy pojemnościowej czyli motocykli z silnikami do 65cm sześciennych.

Każdy wyścig trwał 11 minut + dwa okrążenia. Wręczenie pucharów oraz nagród rzeczowych przez Pana Leszka Kardasz, oraz Wójta gminy Słońsk Pana Janusza Krzyśków, wspaniale komentowane przez Pana Andrzeja Rencza, odbyło się o godzinie 16:00 w radosnej atmosferze braw i wiwatów.

Oprócz tego wręczono nagrody pieniężne za każdy wygrany start (tzw. Holeshot) co oznacza, że każdy zawodnik który w danym wyścigu pojawił się pierwszy na pierwszym zakręcie kończącym prostą startową, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 200 PLN. Nagrody ufundowali liczni sponsorzy z okolicznych firm, których bannery reklamowe znajdują się na torze SKM Arena.

Chcielibyśmy także zwrócić uwagę, że parę dni przed zawodami GP Niepodległości tor SKM Arena został skontrolowany i odebrany przez oficjalną komisję z Polskiego Związku Motorowego i bez żadnych zastrzeżeń uzyskał najwyższe noty oraz licencję na organizację zawodów co oznacza, że spełnia on wszystkie wymagania formalne określone w regulaminach PZM.

Następne zawody, tym razem Autocross, odbędą się na torze SKM Arena w styczniu 2019 z okazji dorocznej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a my ze swojej strony już dzisiaj serdecznie wszystkich na nie zapraszamy.

tekst.: Marcin Makowski (SKM Słońsk)

Wyniki GP Niepodległości prezentują się następująco: Wśród najmłodszych zawodników w klasie MX65, na podium stanęli:

1 – Eryk Farański, nr. startowy #122 WKM Wschowa

2 – Tobiasz Choiński, #11 Motoklub Oborniki

3 – Wiktoria Kupczyk, #79 WKM Wschowa

Klasa MX85:

1 – Kacper Chrostowski, #74 KM Chojna

2 – Kacper Stokowski, #102 Motoklub Oborniki

3 – Jakub Szymański, #73 KM Chojna

Klasa MX Kobiet:

1 – Karolina Jasińska, #20 Automobilklub Gorzowski

2 – Justyna MELECH, #717 LSM BRY-TECH RACING Lubin

3 – Milena SIWICKA, #47 Motoklub Oborniki

Klasa MX Junior:

1 – Marcin BANDOSZ, #202 MKS Nekla

2 – Bartłomiej Jurkiewicz, #16 Automobilklub Gorzowski

3 – Paweł ZARZECKI, #468 KM Chojna

Klasa Amator:

1 – Wojciech Bogucki, #788 ANAPOWER ANABUD RACING TEAM

2 – Mariusz Ilnicki, #737 Niezrzeszony

3 – Maciej Rajkowski #93 Niezrzeszony

Klasa MX1C:

1 – Paweł ADAMCZYK, #138 KM Chojna

2 – Szymon PRZYMUŚIŃSKI, #47 Motoklub Oborniki

3 – Krystian Szymkowiak, #442 z Motoklub Oborniki

Klasa MX2C:

1 – Karol PAWLAK, #24 MKS Nekla Yamaha

2 – Michał SOBCZYK, #390 LSM BRY-TECH RACING Lubin

3 – Jan PERUŻYŃSKI, #181 z KM SKM Słońsk

Klasa Masters:

1 – Sebastian KAŁUŻNY, #140 Klub Sportowy POLKOWICE

2 – Andrzej SZALBIERZ, #2 MKS Nekla

3 – Janusz Piotrowski, #132 WKM Wschowa

Klasa Open:

1 – Wiktor Jasiński, #299 Automobilklub Gorzowski

2 – Krzysztof Kudłaty, #11 LSM BRY-TECH RACING Lubin

3 – Justin Grybowski, #99 Niemcy

Klasa MX Quad Open:

1 – Roman GWIAZDA, #416 KM Cross Lublin

2 – Mikołaj GMEREK, #165 Automobilklub Inowrocławski

3 – Arkadiusz BANAŚ,#745 ANAPOWER ANABUD RACING TEAM