Julian Stocki o nagrodach, trasie, sponsorach i grochówce na Kociewskim

Kociewski Rajd Enduro jeździ już 11 rok. A dlaczego Kociewski? Bo to region zwany Kociewiem, a Świecie znajduje się w jego granicach.

Największa radość w historii Rajdu i największa porażka?

Największa radością dla zawodników oczywiście „pudło” (dla zwycięzców) ale także banany na twarzy uczestników którzy… nie załapali się na pudło. a dla wszystkich uczestników i kibiców dobra zabawa. Największa radość dla organizatorów to brak kontuzji było ich na przełomie wszystkich edycji bardzo niewiele. No i najważniejsze, widok uśmiechniętych twarzy, czasami zmęczonych, czasami brudnych. największa porażka ? to trzeba obejrzeć!!!!

Jakie zmiany regulaminowe w tym roku, jak przebiegać będzie trasa, jednym słowem co czeka w sobotę uczestników zawodów?

Jeżeli chodzi o regulamin wielkich zmian nie ma, najważniejsze zmiany w porównaniu do kilku poprzednich edycji rajdu to: nie będzie brany do klasyfikacji najlepszy czas z odcinka specjalnego „OS” lecz suma wszystkich pięciu OS-ów, oczywiście obowiązkowo trzeba zaliczyć 5 pełnych pętli wraz z pomiarowym OS-em (na trasie będą punkty kontroli przejazdu). Odcinek OS będzie w tym roku łatwy (ukłon w stronę zawodników, którzy nie mają dużego doświadczenia w pokonywaniu toru super enduro), odcinek błotny w tym roku to dojazdówka, bez presji czasowej. Na pokonanie pełnej pętli zawodnik będzie miał ok. jednej godziny.

Ilu uczestników wystartuje w sobotę?

Miało być 150, jednak pisali, dzwonili, prosili. Więc będą dwa padoki i max. 230 zawodników (zapisanych mamy 226).

Jak długo przygotowuje się taką imprezę, ile osób liczy Wasza grupa uderzeniowa i kto wchodzi w jej skład?

Przygotowanie imprezy zajmuje teraz (po nabytych doświadczeniach z lat poprzednich) ok. 2 miesięcy czyli uzgodnienia, pozwolenia, patronaty, sponsorzy, zgłoszenia, wnioski, itp. Nasza grupa (O.I.O.) liczy kilkanaście osób które normalnie pracują, prowadzą swoje działalności, a łączy nas pasja do jazdy w terenie.

Kilka słów o chronometrażu, sędziach i zabezpieczeniu medycznym.

Chronometraż od wielu lat ten sam czyli Motoresults (w ubiegłym roku s-time). Sędziowie członkowie O.I.O., zabezpieczenie medyczne jak co roku OSP oraz AGAMED Bydgoszcz (karetka + quad z noszami na wózku + obsługa).

Kto Was wspiera w tym roku, jacy główni sponsorzy. A miasto?

Sponsorzy od wielu lat ci sami, dzielimy się nimi razem z WATACHĄ (szosa). Nie ma podziału na sponsorów na głównych i pozostałych. Mamy też sponsorów, którzy nie chcą się ujawniać. Miasto? Od początku rajd jest organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta Świecie, wspierają nas także Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Dąbrowa od którego dzierżawimy tor MotoCross i tor Super Enduro, policja, straż miejska, ZUK, ZwiK, Mondi Corruagated i wielu innych.

Jakie będą nagrody, czy będą dodatkowe atrakcje poza samym wyścigiem, jedzonko, stragany i inne?

Nagrody jak co roku zacne i przydatne, oczywiście nie może zabraknąć grochówki z wkładką i kiszoną kapustą. Jeżeli chodzi o wystawców zapowiedziało się dwóch. Jakich? Zobaczycie sami.

fot. Krzysztof Hipsz (2020)