Klub sportowy WKM Więcbork obchodził swoje 40-lecie istnienia.

W latach 50-tych na terenie Więcborka działał Motorowy Klub Sportowy Pomorzanin, który zapoczątkował powstanie WKM Więcbork. W 1979 Leopold Stypa, ówczesny lider grupy motocrossowej, wystąpił z inicjatywą założenia klubu i zorganizowania prawdziwych zawodów.

W roku 1981 oficjalnie został zarejestrowany klub WKM, który skupił się na wspaniałej dziedzinie sportu jakim jest motocross. Na przełomie 40-stu lat klub zrzeszał ponad 1000 zawodników reprezentujących w zawodach barwy WKM Więcbork. W sezonie 2015 zawodnicy klubu swoją ciężką pracą i pasją doprowadzili do historycznego wydarzenia.

Jako pierwszy klub motocrossowy w Polsce trzykrotnie z rzędu zdobył Puchar Polski i tym samym zatrzymał go na własność. W roku 2017 WKM zdobył puchar Klubowego Mistrza Polski Juniorów, w roku 2018 wywalczył puchar Klubowego Wicemistrza Juniorów i ponownie w roku 2019 WKM Więcbork osiągnął tytuł Klubowego Wicemistrza Juniorów.

Obecne władze klubu to: Prezes Szymon Grzegorczyk, V-ce Prezes Adam Nowacki, skarbnik Karol Sobiech, sekretarz Karol Rogalski. Prowadzimy cykliczne treningi dla naszych zawodników. Dodatkowo organizujemy szkolenia w zakresie doskonalenia techniki jazdy dla Policji, Straży Leśnej, Straży Pożarnej i osób prywatnych. Naszym celem podczas szkoleń i treningów jest nauka bezpiecznej, efektywnej, a zarazem efektownej jazdy motocyklem.

W 1993 roku oddano do użytku nowy tor motocrossowy. Przez te lata nitka toru przeszła wiele gruntownych zmian. Tor otrzymał certyfikat i homologację do organizowania na nim zawodów i szkoleń. WKM Więcbork posiada jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych torów motocrossowy w Polsce. Cały czas pracujemy na powiększaniem infrastruktury toru.

Wyprofilowana i ogrodzona nitka toru posiada wprowadzony system drenażu wody. Trasa przejazdu utrzymuje rewelacyjny stan nawierzchni nawet przy dużych opadach deszczu. Posiadamy biuro zawodów, wiatę, pomieszczania socjalne, a jest to tylko cześć widocznych działań na torze. Zawodnikom oferujemy ogrodzony i zagospodarowany park maszyn z oświetlaniem i punktami eklektycznymi, nowoczesną maszynę startową.

Tor i park maszyn posiada monitoring. Wprowadziliśmy ścisłą współpracę z ekologami i sanepidem w naszym rejonie. Wzorując się na badanych przeprowadzonych przez skandynawskich naukowców w roku 2017, które pozytywnie określiły wpływ torów motocrossowych na bioróżnorodność, analogicznie zleciliśmy przeprowadzenie badań dotyczących oddziaływania naszego toru na środowisko naturalne.

Wynika z nich, że nie wpływa na florę i faunę w jego obrębie. Monitorujemy poziom hałasu i emisję spalin silników motocyklowych i bezwzględnie wymagamy mat ekologicznych rozkładanych pod motocyklami. Od wielu lat nasz obiekt jest bazą testową dla dilerów motocykli sportowych. Jesteśmy klubem, którego zawodnicy startują w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Polski.

Barwy naszego klubu motocrossowego WKM są znane i rozpoznawalne już od ponad 40 lat. Kojarzą się ze stałą obecnością w rywalizacji sportowej, sportowym duchem i walką fair play. Tak właśnie możemy podsumować 40 lecie dzielności WKM Więcbork. Wiernym kibicom, którzy licznie pojawiali się na zawodach i kibicowali naszym zawodnikom z całego serca dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom, opiekunom klubu, mediom. Dziękujemy również rodzicom najmłodszych adeptów. Wasz trud i poświęcenie są bezcenne i godne naśladowania. Serdeczne podziękowania kierujemy także do zawodników, którzy wyróżnili się sportową postawą, co przełożyło się na jeszcze lepsze osiągnięcia sportowe.

Zarząd WKM Więcbork (fot. archiwum Klubu)