Kuźnia talentów – Stowarzyszenie Motocyklowe Klub Enduro Czerwionka

Grupa ludzi w różnym wieku, których łączy pasja do motocykli. Zawiązała się w 2016 roku przy okazji organizowanych zawodów Cross Country i Enduro – przeznaczonych dla dorosłych zawodników.

Pasją do motocykli zaraziły się także nasze dzieci, choć ze względu na swój wiek nie mogły brać udziału w wyścigach, a ich aktywność ograniczała się wyłącznie do kibicowania. Po jakimś czasie jednak pojawił się pomysł zorganizowania amatorskiej imprezy dla najmłodszych, aby i one mogły poczuć się jak profesjonalni zawodnicy, próbując swoich sił w sportach motocyklowych. To właśnie z myślą o nich, na nieużytkach zlokalizowanych w pobliżu autostrady A1, prekursorzy naszej grupy z własnych środków przygotowali oraz odpowiednio zabezpieczyli trasę toru CC dla dzieci.

Dostrzegając radość na twarzach najmłodszych i ich zapał do jazdy, postanowiono nadać formę prawną spontanicznemu ruchowi osób dzielących wspólne zainteresowania. W dniu 17 grudnia 2016 r. odbyło się zebranie założycielskie mające na celu powołanie Stowarzyszenia Motocyklowego Klub Enduro Czerwionka. Do naszego grona dołączyły osoby pragnące stworzyć w naszym regionie coś, co w skali kraju jest unikatowe – możliwość uprawiania sportów motocyklowych cross country przez najmłodszych, w odpowiednich dla nich warunkach.

W roku 2017 podjęliśmy współpracę z salonem KTM EURORIDER KATOWICE organizując cykl sześciu rund KTM KATO KIDS CUP, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych fanów tego sportu. Kończąc rok 2017 z 60-tką dzieci na pokładzie cieszyliśmy się sukcesem i podjęliśmy decyzję o kontynuacji KIDS 2018, wzięliśmy także udział w imprezie Hard Enduro Cegielnia, gdzie pojawiło się 40 adeptów endurowego ścigania. Z kolei dzięki Agencji SportUp nasi podopieczni zaprezentowali się w wyścigu pokazowym podczas Mistrzostw Świata Superenduro w Tauron Arena. W przyszłym roku chcemy kontynuować naszą działalność, ale już nie tylko w Czerwionce (planowane jest 6 rund, szczegóły wkrótce).

Poza zawodami organizujemy regularne treningi dla naszych małych riderów. Dzieciaki raz w tygodniu i w weekendy trenują na torze cross country oraz w terenie na trasach endurowych. Jak każda dyscyplina tak i sporty motocyklowe na swój sposób są niebezpieczne, ale bardzo dobrze dobrane ochraniacze, kaski, intensywne treningi po0d okiem fachowców zmniejszają ryzyko kontuzji, dlatego rozwiewamy wszelkie obawy rodziców. Na pewno motorsport jest zdrowszy niż siedzenie przed komputerem! Nasi czołowy zawodnicy to Weronika Duraj (lat12), Franek Harazin (lat7), Igor Gromek (lat12), Szymon Zajączkowski (lat 11), Mikołaj Adamczyk (lat 9), Wiktor Kamiński (lat 7), Adrian Skoczeń (lat15).

 

Fot. Agnieszka Harazin, ARC