Maksymilian Ciosek: mimo kontuzji sukcesy w Polsce i Czechach

Zacznijmy od podsumowania minionego sezonu. Czy jesteś zadowolony ze swoich startów i osiągniętych wyników?

Nie do końca… Przez kontuzje nie poszedł po mojej myśli. Na szczęście po uporaniu się z problemami zdrowotnymi pod koniec sezonu zaliczyłem kilka ciekawych startów, np. w rundzie Mistrzostw Czech Enduro federacji CAMS, gdzie w klasie E1 wywalczyłem 2. miejsce po dwóch dniach zawodów. Cieszę się też ze zdobycia V-ce Mistrza Okręgu Warszawskiego w Enduro Sprint mimo, że nie startowałem we wszystkich rundach.

Które zawody utkwiły Ci szczególnie w pamięci?

Mistrzostwa Polski Enduro w Nowym Kościele, gdzie warunki były naprawdę ekstremalne. Ulewne opady spowodowały, że próby w górskim terenie zamieniły się w błotną przeprawę i ukończyć te zawody to było prawdziwe wyzwanie.

Nad jakim elementem jazdy musisz szczególnie popracować?

Trzeba cały czas pracować nad poprawą szybkości i jednocześnie szlifować technikę. Chcę potrenować więcej piaskowych torów.

Co byś zmienił w regulaminach zawodów w Polsce?

Fajnie by było powołać w Enduro klasę Junior 125 poniżej 21 roku życia, (klasa YOUTH w ME Enduro). Wtedy „młodzi” Juniorzy mogliby ciekawie ze sobą rywalizować.

A co w swojej pracy powinni zmienić i na co zwrócić szczególną uwagę organizatorzy imprez?

Chciałbym, żeby w Enduro były dłuższe próby i na bardziej zróżnicowanym terenie.

W jaki sposób zamierzasz przepracować zimę?

Treningi na siłowni pod okiem trenera i bieganie to podstawa.

Na jakim sprzęcie wystartowałeś?

W tym roku startowałem na KTM XC-W 125, czyli endurówka w większości seryjna, z małymi zmianami zawieszenia plus parę dodatków tuningowych. Motocykl sprawował się dobrze, może momentami brakowało szybkości na prostych. Trenowałem też w tym sezonie na większych motocyklach 250 2T i 300 2T.

Kto sponsorował Cię w tym roku i czy jest szansa, aby w nowym sezonie pojawili się nowi sponsorzy?

Przede wszystkim dziękuję Rodzicom oraz zespołowi Ciosek Racing. To w większości dzięki nim mogłem startować w tym sezonie! Wspierali mnie też: Enduroblog.pl, druk24h.pl, OSHEE, Power Duck, DUUST RACING, Bros Racing. Bardzo dziękuję wszystkim za wsparcie i doping w sezonie 2021! Jeżeli moja praca i wyniki podobają się i chciałbyś mnie wesprzeć, to zapraszamy na moją stronę https://ciosekracing.pl

Czy masz w planach starty poza granicami kraju?

Chciałbym wystartować w całym cyklu Mistrzostw Czech Enduro CAMS, a pod koniec sezonu być może w Mistrzostwach Europy Enduro w klasie Youth.

Jaka powinna być rola PZM w rozwoju motorsportu?

Fajnie by było wyłonić szeroką kadrę Juniorów i zorganizować dla nich kilka zgrupowań w sezonie zarówno zimowym jak i letnim.