Neste wspiera polski motorsport, bo kto smaruje ten jedzie

Neste to północnoeuropejska kompania działająca w branży naftowej, energetycznej i chemicznej, która jest obecna w 30 krajach. Firma została utworzona w 1948 roku w Finlandii jako przedsiębiorstwo państwowe, a pod koniec 1995 roku uległa częściowej prywatyzacji.

Od kilku lat na wszystkich zawodach w Więcborku pojawia się namiot z logiem Neste, a produkty Neste pozwalają więcborskim zawodnikom osiągać bardzo dobre wyniki.

Andrzej Klimowicz: Kiedy nawiązał Pan współpracę z WKM Więcbork?

Stało się to w 2005 roku, gdy prezesem klubu był Leopold Stypa. Wtedy właśnie dotarły po raz pierwszy do WKM smary do łańcuchów i olej Neste 2T Super. Gdy po kilku latach wybrałem się do Więcborka, zauroczył mnie nie tylko sam obiekt, ale i ludzie z nim związani. W roku 2017 poznałem  Karola Rogalskiego, który w tamtym czasie zajmował się promocją i marketingiem w klubie. Podczas jednej z rozmów poprosił mnie o wsparcie dla jego syna Maksymiliana, zawodnika WKM. Zazwyczaj podchodzę do takich tematów ostrożnie, zwłaszcza, że nie znaliśmy się jeszcze dobrze. Nie wiem jakim cudem Karol przekonał mnie do swojego pomysłu, mało tego zgodziłem się także na pomoc dla jego córki Tosi Rogalskiej. Rok później doszło do spotkania z zarządem klubu i wspólnie z Szymonem Grzegorczykiem i Karolem Sobiechem dogadaliśmy się co do obustronnej współpracy.

Dlaczego wybór padł właśnie na ten klub?

W województwie kujawsko-pomorskim mamy sporo klientów, którzy zaopatrują się w produkty Neste nie tylko do motocykli. Na pewno był to jeden z powodów. Kolejny to atmosfera oraz ludzie działający z pasją w WKM. W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o roli jednego ze współzałożycieli klubu, weterana sportów motocyklowych Andrzeja Młodzika.

Na czym polega Wasze wsparcie?

Przez dłuższy czas nasza współpraca rozwijała się bardzo dynamicznie. Dostarczaliśmy do klubu produkty Neste, które zawodnicy mogli sprawdzić „w boju”, fundowaliśmy również nagrody dla zawodników startujących w zawodach. W zamian mogliśmy reklamować się na torze podczas imprez. Potem nastała pandemia i nasze drogi się rozeszły, ale byliśmy w stałym kontakcie. Rok temu ponownie zostaliśmy poproszeni o przygotowanie oprawy zawodów od strony wizualnej. Trudno było odmówić tak sympatycznym ludziom, którzy z pasją uprawiają sport, jakim jest motocross. W tym roku także pojawimy się na torze Plebanka z produktami Neste.


Neste to także sponsor zawodników spoza klubu, jakich?

Marka Neste posiada wieloletnie tradycje sportowe, a przykładem są choćby zawody WRC organizowane na całym świece. Dlatego nasza firma zdecydowała się na stworzenie profesjonalnego teamu sportowego. I tak w roku 2019 powstał licencjonowany Oleje Klimowicz Racing Team. Manager OKRT Karol Rogalski zrzeszył w teamie osoby, które aktywnie udzielają się w sporcie. Naszą ideą jest propagowanie sportowego ducha wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Do naszego Teamu należą licencjonowani zawodnicy. Cross country reprezentują Robert Szemryk, Tomasz Łaszczyk, motocross Michał Łaszczyk, pit bike SM/MX Hubert Malec, pit bike Ladies/Super Sport 300 Women Tosia Rogalska, rallycross Tomasz Łyszkowicz, drift Dawid Markiewicz. Od chwil założenia OKRT nasi zawodnicy odnieśli wiele sukcesów, zdobyli tytuły mistrzów i wicemistrzów Polski i Europy w różnych kategoriach i dyscyplinach motorsportu.

Gama produktów Neste jest bardzo szeroka, które z nich są dedykowane motocyklistom off road?

Mamy w swojej ofercie oleje silnikowe, przekładniowe, hydrauliczne, smary do różnych zastosowań oraz szeroką gamę płynów chłodzących, produkty do samochodów osobowych, ciężkiego transportu, maszyn budowlanych, rolnictwa, techniki leśnej i przemysłu. Grupie motocyklowej off road dedykowane są Neste Pro Bike 10W-40 – silniki czterosuwowe, Neste Super Racing 2T- olej do silników dwusuwowych, Neste Super 2T-olej do silników dwusuwowych, Neste Avora Spray-smar do smarowania łańcuchów.

Dziękuję za rozmowę a po szczegółowe informacje dotyczące produktów Neste zapraszam na www. olejeklimowicz.pl