ORLEN MXMP Mistrzostwa Polski – jaki jest harmonogram na ten sezon?

ORLEN MXMP zmienił trochę harmonogram w porównaniu do tego ogłoszonego wstępnie w styczniu. Wiemy, już kiedy i gdzie odbędą się rundy Mistrzostw Polski – łącznie 5 plus, ale MX Open wystąpi raz podczas Mistrzostw Europy. Ten etap zawodów już niedługo, w dniach 5-6 czerwca w Gdańsku. Kiedy będzie można śledzić motocrossowe, emocjonujące zawody o mistrzostwo Polski w różnych klasach?

Harmonogram pierwotny tegorocznych rozgrywek KSM PZM opublikowała już w styczniu, jednak z zaznaczeniem, że może on jeszcze ulec zmianie. Światowa pandemia koronawirusa wciąż miesza szyki w organizowaniu sportowych imprez. W tym roku zawody odbywają się w 5 rundach, a jedna klasa MXMP rozegra rundę podczas Mistrzostw Europy, podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku. Niedawno ogłoszono aktualizację terminarza i doszło do niewielkich zmian, w ramach których pierwszą prawdziwą rundą dla klas poza MX Open został wyścig w Strykowie na początku lipca, nie zaś w Olecku w połowie lipca.

Aktualny terminarz wygląda następująco:

• 5-6 czerwca 2021 – Gdańsk – tylko klasa MX Open (zawody odbędą się w trakcie Mistrzostw Europy EMX65, EMX85),

• 3-4 lipca Stryków runda 1,

• 17-18 lipca 2021 – Olecko – runda 2,

• 28-29 sierpnia 2021– Lipno – runda 3,

• 04-05 września 2021– Gdańsk – runda 4 (bez klasy MXOPEN, bo gdańska runda MX OPEN odbędzie się 6 czerwca),

• 16-17 października 2021– Więcbork – runda 5.

Zaczynamy zatem sezon od ścigania się w Gdańsku w dniach 5-6 czerwca. Rozegrana zostanie na tamtejszym torze motocrossowym druga runda Mistrzostw Europy EMX 65 i EMX 85, zorganizowana przez Gdański Auto Moto Klub. Pierwsza runda już się odbyła – na Ukrainie, i ku radości polskich fanów w klasie EMX 65 wygrał ją Michał Psiuk, polski zawodnik. W EMX 85 dobrze wypadł inny Polak, Bartosz Jaworski, który zajął piątą lokatę. Fani z pewnością liczą, że te sukcesy Polacy powtórzą. Sporty motocrossowe są szalenie popularne w Polsce i w Europie, a zawody o randze Mistrzostw Europy czy Polski można obstawiać w niektórych zakładach bukmacherskich. Warto postawić na Psiuka czy Jaworskiego. Podczas drugiej rundy ME zabraknie niestety Piotra Kajrysa, reprezentanta Gdańskiego Auto Moto Klubu, który doznał kontuzji podczas zawodów na Ukrainie.

Wracając jednak do ORLEN MXMP, to jak wspominaliśmy podczas tej drugiej rundy ME swoją rundę rozegra klasa MX Open w Mistrzostwach Polski. Potem, podczas rudny 4 MXMP w Gdańsku w dniach 4-5 września nie będzie już brać udziału w zawodach. Inne klasy rozegrają tę rundę.

Poza MX OPEN pozostałe klasy rozpoczną sezon w Strykowie w dniach 3-4 lipca. Strykowski tor motocrossowy jest uznawany za jednej z najlepszych w Polsce, a ma także długą historię, sięgającą lat 80. Na tym torze jest wiele zakrętów oraz długich prostych, można zatem i się rozpędzić i pokazać doskonałą technikę. Ponadto wiele przeszkód ziemnych pozwala na wykonywanie widowiskowych skoków, co sprawia, że zawody są wyjątkowo emocjonujące i stanowią nie lada gratkę dla fanów motocrossu.

Kto będzie bronił tytułu w tym sezonie? Przypomnijmy zeszłorocznych mistrzów w ważniejszych klasach. Mistrzem Polski w klasie Masters został Paweł Wizgier, Maciej Zdunek był pierwszym wicemistrzem, a drugim wicemistrzem został Radosław Matuszczak. W klasyfikacji Masters 50+ Mistrzem został Andrzej Szalbierz, pierwszym wicemistrzem Janusz Śpiewok, a drugim wicemistrzem Walter Stępiński. Klasę MX OPEN wygrał Tomasz Wysocki, pierwszym wicemistrzem był Karol Kruszyński, a drugim – Maciej Więckowski. Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, która jest coraz bardziej popularna i przyciąga rzesze kibiców, to Mistrzynią Polski została Joanna Miller, pierwszą wicemistrzynią Julia Jarmołkowicz, a drugą – Anna Oleśniewicz.

Mistrzostwa Polski w Motocrossie 2021 sponsorowane są przez koncern Orlen, a organizowane przez Polski Związek Motorowy. PZM co roku organizuje ponad 2000 imprez sportowych i turystycznych, jak zawody motocyklowe, enduro, wyścigi samochodowe, wyścigi żużlowe, w tym takie o randze ponad krajowej.