Pająki w Cieszynie

Najbliższy weekend to sobotnie kwalifikacje i niedzielne wyścigi najszybszych quadowców Europy. Gdzie? W Cieszynie, na słynnym torze przy ulicy Motokrosowej. To tam FIM Europe postanowił zlokalizować kolejną rundę ME powierzając organizację zawodów CKM i PZM.

Swój udział w wyścigach zapowiedzieli najlepsi driverzy Starego Kontynentu, wśród nich aktualny lider rozgrywek Christopher Tveraen i Mistrz Polski Roman Gwiazda. Ale nie tylko ich zmagania zobaczymy.

Atrakcją imprezy będą także wyścigi… sidecarów, motocykli z wózkami bocznymi. U nas zapomniane, natomiast u południowych sąsiadów bardzo popularne, dlatego kilka czeskich teamów zaprezentuje swoje umiejętności przed polską publicznością. A jest co ogladać, bo dyscyplina to ogromnie widowiskowa. W Polsce na sidecarach jeżdżono dawno dawno temu, po raz ostatni tytuł mistrza Polski przyznano w 1959 roku Zygmuntowi Sikorze.

I potem się urwało. Parę słów o sprzęcie… Zawodnicy upalają motocyklami o pojemności od 700 do 1100 ccm przystosowanymi do motocrossu, a przyczepka może być zamontowana z lewej lub prawej strony. Istotne modyfikacje dotyczą przede wszystkim przedniego zawieszenia, które gwarantuje stabilność i pozwala na długie loty ciężkimi maszynami. Przebudowany jest też układ chłodzenia. Wielkie, samochodowe chłodnice montowane na wózku są niezbędne, aby schłodzić te ogromne silniki. Za powodzenie wszelkich dokonywanych akrobacji odpowiedzialni są w jednakowej mierze kierowca i pasażer, zwany pająkiem.

Ewolucje, jakie wykonuje ten ostatni, mogą wywołać zawrót głowy. Ale dobry balans wózkarza pozwala wyprowadzić pojazd z najbardziej niekorzystnej paraboli lotu. Zawodnicy dojeżdżają do zakrętu z podciętym przednim kołem, co na zwykłym motocyklu równałoby się z wykonaniem tzw. gleby. Sidecarowcy jednak „dają radę”. Po prostu odkręcają gaz, wzbijając za sobą fontannę błota. Popisy jeździeckie podnoszą poziom adrenaliny niebezpiecznie wysoko. Tak wysoko, jak skaczą sami zawodnicy. Nieraz wydaje się, że taka jazda musi skończyć się upadkiem, tymczasem dzięki ekwilibrystycznym popisom „pająków” niemal każda załoga szczęśliwie ląduje na ziemi i jedzie dalej.

fot. WSC, ARC

Harmonogram czasowy

Lista zgloszeń ME Quad

1. 7 VAN DEN DIJCK Oliver BEL FMB Honda
2. 8 VAN OSSSELAER Quinten BEL FMB Suzuki
3. 56 KARAI KRISTOF HUN MAMS
4. 58 TVERAEN Christopher NOR NMF Yamaha
5. 63 POLACEK Zdenek CZE ACCR Husqvarna
6. 94 PHOELICH Ricardo NL KNMV Honda
7. 128 HOLMEN Lars NOR NMF Yamaha
8. 148 KOSTELECKY Jakub CZE ACCR Yamaha
9. 186 CRMAN Adam SLO SMF Honda
10. 196 FREIDINGER Dand AUS AMF KTM
11. 218 SÓWKA Hugo POL PZM Yamaha
12. 230 FARKAŠOVSKÝ Michal SLO SMF Suzuki
13. 250 SMERUD Henrik NOR NMF Yamaha
14. 311 SAAR Kevin EST EMF Honda
15. 416 GWIAZDA Roman POL PZM Yamaha
16. 469 RAJCZYK Damian POL PZM Yamaha
17. 717 MIESZKOWSKI Kacper POL PZM
18. 922 WOLICKI Kamil POL PZM Yamaha
19. 577 WOŹNIAK Marcin POL PZM KTM