Patrycja Milewska: pogodzić naukę ze startami to moje główne zadanie

W ubiegłym roku, ze względu na okoliczności postanowiłam, że pojadę cykl Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Enduro. Oczywiście za sukces mogę uznać zdobycie Pucharu Polski w klasie Kobiet, aczkolwiek nie daje mi to pełnej satysfakcji ze względu na słabą frekwencję dziewczyn. Porażki nie odniosłam, moje cele zostały zrealizowane.

Które zawody utkwiły Ci szczególnie w pamięci?

Ciężko wybrać mi tylko jedne zawody, ponieważ każda runda to ogromne emocje, np. pod względem różnorodności terenu podoba mi się trasa w Chełmnie. Jest tam dosłownie wszystko: hopy, krótkie i długie zjazdy oraz podjazdy, a także ekstremalna sekcja przeszkód w postaci opon i belek. Pomijając pewne „incydenty”, pod względem podłoża i tegorocznej dojazdówki podobały mi się Kielce. Było piaskowo, czepnie, kręto, a niemierzona część trasy prowadziła przez piękne tereny z małym górskim smaczkiem. Było to dla mnie największe wyzwanie, ponieważ przesiadłam się na yz 125, która nie była przygotowana pod enduro. Natomiast pod względem „hardkorowości” nie miał sobie równych Połczyn Zdrój zapewniając dodatkowe atrakcje w krzakach, wysokiej trawie (którą trzeba było rozjeździć w trakcie zawodów) i hektolitrowym błocie.

Jak przygotowujesz się do sezonu 2023?

Niestety moje przygotowania na nachodzący sezon nie są do końca takie jakbym chciała. Aktualnie studiuję, zbliża się sesja, a za kilka miesięcy bronię swoją pracę magisterską, ale mimo wszystko będę starała się pogodzić treningi z obowiązkami. Fajnie byłoby wyskoczyć kiedyś na jakiegoś motocrossowego campa, przykładowo do Hiszpanii albo Włoch, ale nie są to jeszcze plany na ten rok. Zamierzam zacząć treningi wczesną wiosną, nie tylko na crossówce, ale również na trialu i rowerze.

Jeśli chodzi o technikę jazdy, nad jakimi elementami będziesz pracowała?

Staram się pracować nad każdym elementem po trochu, ponieważ w każdym aspekcie jazdy mam jeszcze sporo do nauczenia.

Jakie masz plany startowe? Czy będziesz startowała także na zagranicznych torach?

Jeżdżę dopiero od 5 lat i to niestety sporadycznie, więc mój poziom jazdy nie jest wystarczający, aby pojawić się na zagranicznych zawodach. W sezonie 2023 chciałabym przejechać cały cykl Mistrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie, a także jeśli się uda zawitać na pojedynczych rundach Enduro i Cross Country.

Kto będzie Cię wspierał w nowym sezonie?

Od początku moich startów wspiera mnie mój chłopak Patryk (PitBike Elbląg) oraz zaufany klub AMK Drwęca Ostróda. Czy w tym sezonie coś się zmieni? Nie wiem, aktualnie jestem w trakcie poszukiwania sponsorów, ale jest to dość trudny temat.

fot. z archiwum Patrycji