Patryk Kuleszo (HAWI Racing Team) wygrywa MP Enduro w Nowym Kościele

Ulewa, błoto, potok, który zamienił się w rzekę – wszystko to towarzyszyło uczestnikom IX i X rundy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w motocyklowych rajdach enduro.

W przeszłości zawody w Nowym Kościele na Dolnym Śląsku nigdy do łatwych nie należały, ale zawsze były kwintesencją prawdziwego enduro. Areną zmagań znakomity ośrodek szkoleniowy MX & Enduro Park Bembenik. Organizatorzy (klub SMK Krzeniów) przygotowali trasę okrężną z dużą różnicą naturalnych wzniesień, składającą się z dwóch prób z pomiarem czasu przejazdu – testu cross na torze MX z elementami superenduro, testu enduro w lesie, oraz wymagającą dojazdówką, którą najlepsi motocykliści w każdym dniu mieli pokonywać ją 6-krotnie.

Ten plan zniweczyły długotrwałe opady deszczu, co spowodowało, że w pierwszym dniu zawodów przejazd został skrócony do 4 okrążeń dla rywalizujących w Mistrzostwach Polski i do 3 okrążeń dla pucharowiczów.

Nazajutrz, choć aura była już słoneczna, to z uwagi na trudne warunki jazdy po nocnych opadach deszczu również zadecydowano o skróceniu zaplanowanych wcześniej do przejechania ilości okrążeń oraz przetaśmowano próbę endurową, wyłączając z niej nieprzejezdne odcinki. Pomimo tych zmian wielu riderów nie podołało panującym warunkom lub musiało wycofać się z rajdu, ponieważ posłuszeństwa odmówiły ich motocykle. Ogólne do dwudniowej rywalizacji przystąpiło 127 riderów, wśród których nie zabrakło reprezentantów opolskiego HAWI Racing Team.

W ekstremalnie trudnych warunkach znakomicie radził sobie PATRYK KULESZO, który wcześniej w każdych rozegranych zawodach notował progres wyniku. Tym razem osiągnął życiowy sukces, będąc najszybszym motocyklistą w obu dniach imprezy i zasłużenie wygrał klasyfikację generalną przed Rafałem Bracikiem (KTM Novi Korona Kielce) oraz Maciejem Więckowskim (CKM Cieszyn). Cała trójka po zawodach otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez sponsora rajdu – zaproszenie do weekendowego pobytu w urokliwym Pałacu Krotoszyce wraz z osobą towarzyszącą. Kuleszo jednocześnie zwyciężył w klasie Junior, w której na drugim miejscu uplasował się Dawid Babicz (KS Rega MX Team Ropczyce), a trzecie zajął kolega klubowy JAKUB KOWALSKI. – Tym razem to nie była to jazda po ściernisku, tylko po wymagającym górzystym terenie, dlatego bardzo się cieszę z uzyskanego wyniku tym bardziej, że osiągnąłem go w mega trudnych warunkach pogodowych i jezdnych. Bardzo dziękuję tym, którzy we mnie wierzą i wspierają. – powiedział po zawodach szczęśliwy Patryk Kuleszo. Prosto z podróży poślubnej na zawody przybył JAKUB KUCHARSKI. W sobotę był siódmy w klasie E2/E3, jednak drugiego dnia już nie ukończył.

W tej samej klasie na trasę wyruszył DAMIAN MAGIEROWSKI, lecz podczas pokonywana jednego z elementów na próbie crossowej zblokował się przedni hamulec w jego KTM-ie, co spowodowało przykry upadek, po którym wycofał się z dalszego udziału w rajdzie. HAWI Racing Team wygrało prestiżową klasyfikację zespołów sponsorskich ex aequo z KTM Novi Korona Piekoszów, zachowując pozycję lidera. W Pucharze Polski najlepszy wynik osiągnął KAROL DURAJ, który zwyciężył w klasie E1 przez Remigiuszem Antończykiem (ATV ROW Rybnik) i Arturem Glapą (Motoklub Oborniki). W klasie Kobiet na trasie brylowała WERONIKA DURAJ do momentu, kiedy w drugim dniu pojawiły się problemy ze sprzęgłem w jej motocyklu. Ostatecznie dwudniową rywalizację wygrała Ewa Pikosz (Motoklub Wielkopolski) przed Weroniką oraz Dominiką Orlik (KTM Novi Korona Kielce). Z kolei IGOR ROJ w klasie Junior 85 nie sprostał trudom pierwszego dnia zawodów, ale nazajutrz przyjechał na metę drugi, dzięki czemu w zawodach zajął miejsce na drugim stopniu podium. Zwyciężył Igor Gromek, a trzeci był Szymon Wiczuk (obaj ATV ROW Rybnik). HAWI Racing Team w zawodach uplasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji klubowej za ATV ROW Rybnik i KKM Wena Kielce.

Zawodników opolskiego klubu dopingował jego prezes Andrzej Hawryluk. Bacznie przyglądał się jeździe swoich podopiecznych, przekazywał im cenne uwagi, dzielił się spostrzeżeniami i wspierał radami. Podczas ceremonii wręczania nagród głos zabrali uczestniczący w zawodach motocykliści Ewa Pikosz oraz Maciej Więckowski, którzy dzielili się swoimi wrażeniami z rajdowej trasy, docenili trud organizatorów w przygotowanie imprezy i zgodnie uznali, że były to najcięższe i zarazem najlepsze tegoroczne zawody enduro. Zgodnie z kalendarzem PZM kolejne rundy odbędą się 18 i 19 września w Kielcach.

https://wyniki.motoresults.pl/pl/2021/Enduro/MP

https://wyniki.motoresults.pl/pl/2021/Enduro/PP