Paweł Kurajk – Co nas czeka na Mistrzostwach Polski w Motocrossie 2020

Paweł Kurajk (członek Głównej Komisji Sportów Motocyklowych) odpowiada na pytania X-cross. 

Ruszają Mistrzostwa Polski w Motocrossie. Jakie są najważniejsze zmiany regulaminowe w tym sezonie?

Regulamin Rozgrywek Motocross został przeredagowany. Mamy jasny podział na część wspólną, część dotyczącą rozgrywek cyku Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski. Treść dotycząca budowy torów została wyciągnięta do oddzielnego dokumentu opracowanego przez Zespół Torów PZM. Istotną zmianą jest obowiązek zgłoszenia do Rundy Mistrzostw Polski oraz Rundy Pucharu Polski przez internet. Można tego dokonać poprzez stronę internetową do 6 dni przed zawodami według opublikowanego kalendarza zawodów (do poniedziałku poprzedzającej weekend zawodów). Zgłoszenie do zawodów po tym terminie możliwe tylko w dniu zawodów, w biurze zawodów, za dodatkową opłatą. Idąc za przykładem FIM poszerzamy obowiązkowe wyposażenie zawodników o ochraniacze na barki,łokcie i kolana – są one obowiązkowe dla klasy MX65, MX85, MX125, a rekomendowane dla pozostałych klas. Po dyskusji zdecydowano stopniowo dążyć do ujednolicenia wieku zawodników dla poszczególnych klas do regulacji FIM Europe. Po szczegóły zachęcam zerknąć do Regulaminu. Są jeszcze zmiany związane z harmonogramem zawodów. Przywrócono 10 minutowy przedpark. Zgodnie z sugestiami zawodników wydłużono czas wyścigu klasy MX2 do 25min+2 okrążenia, tak jak to jest w przypadku zawodów europejskich.

A co z kibicami?

Sprawa COVID19 i związane z tym obostrzenia regularnie ulegają zmianom. Restrykcje regulowane są przez Rządowe Rozporządzenia. Głównym skutkiem był brak możliwości rozpoczęcia sezonu na wiosnę. Na dzień dzisiejszy (17.07) możemy przeprowadzić zawody. Na temat ograniczeń będziemy informowali oddzielną komunikacją.

Czy nie obawiasz się o frekwencję, gdy zacznie się rok szkolny?

Sezon motocrossowy zazwyczaj startował wiosną, kiedy jeszcze trwa rok szkolny, co więcej pokrywał się z czasem egzaminów i matur. Wskutek zamieszania spowodowanego przez COVID19, sezon rozpoczynamy w sierpniu. Jestem przekonany, że zawodnicy poradzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Dziękuję za rozmowę

fot. borntomx