Pierwsze Puchary Polski w Olecku rozdane, nie obyło się bez niespodzianek

Rozpoczęła się pierwsza runda Pucharu Polski w Olecku połączona z Mistrzostwami Strefy Polski Północnej i Warmińsko-Mazurskimi Mistrzostwami Okręgu. Niestety, na starcie PP zabrakło kilku znakomitych zawodników, m.in. w klasie MX85 kontuzjowanego Maksa Chwalika, zdobywcy Pucharu w roku 2018.

W treningu kwalifikacyjnym 65-tek (pojechało 20-tu riderów) najszybszy był Bartosz Jaworski (CzAMK). W kwalifikacjach Kobiet pojechało 10 zawodniczek,a wśród nich dwie xcrossówki Julka Jarmołkowicz (CzAMK) i Karolina Jasińska (Automobilklub Gorzowski). Karola była pierwsza, Jula trzecia, dziewczyny rozdzieliła Wiktoria Wicińska. Kwalifikacje Juniorów także zapowiadały się ciekawie, bowiem na maszynie startowej stanęli goście zza granicy. Najlepszy czas uzyskał Artsiom Sazanovets (Białoruś), drugi był Erlandas Mackonis (Litwa), trzeci Marcin Bandosz (MX Lipno). Po tak emocjonujących kwalifikacjach zaczęły się wyścigi. Pierwsi walkę o Puchar zakończyli jeźdźcy MXOpen B. Wygrał Wojciech Kuształa (MotoKlub Lidzbark Warmiński) przyjeżdżając do mety dwukrotnie na pierwszym miejscu. W klasie MX65 na najwyższym stopniu podium stanął Mieszko Polnar (1-2, MX Lipno). W klasie Kobiet faworytką wyścigu była Karolina Jasińska (ciekawe, czy i kiedy dojdzie do konfrontacji z Joasią Miller). Wygrała kwalifikacje, pierwszy bieg ale… w drugim musiała uznać wyższość Wiktorii Wicińskiej (2-1, KMCross Lublin) i to ona właśnie otrzymała Puchar Polski „detronizując” Karolinę (dziewczyny uzyskały tą samą ilość punktów). Tym razem nieco gorzej poszło Julce Jarmołkowicz: W pierwszym wyścigu po starcie jechałam na trzeciej pozycji. Po przewrotce spadłam na piątą, ale udało się na metę przyjechać jako czwarta. Jest w miarę ciepło, raz chmurka, raz słoneczko. Do tej pory tylko dziewczętom trochę pokropiło. Tor przygotowany wyśmienicie, pole startowe jest bronowane przed każdym wyścigiem. Nic się nie kurzy. Jak zwykle dość dużo kibiców.

W klasie MX1C Puchar zawiezie do domu dwukrotny zwycięzca dzisiejszych wyścigów Daniel Tarasiewicz (ŁKM Łowicz). W klasie Junior gdyby w Pucharze Polski klasyfikowano obcokrajowców to pewnie byliby to Sazanovets albo Mackonis, bo to oni kazali się najszybszymi riderami w klasie. Ale że Białorusin i Litwin jechali w „strefie”, zdobywcą Pucharu Polski został Marcin Bandosz (1-1, MX Lipno).

Na koniec przypomnijmy… W Pucharze Polski biorą udział zawodnicy w następujących klasach: MX 65, MX 85, MX JUNIOR, MX OPEN, MX MASTERS, MX MASTERS 50+, MX KOBIET, MX B, MX l C, MX 2 C. W każdej klasie odbywają się dwa wyścigi, a wygrywa ten zawodnik który zdobędzie największą ilość punktów. Przy równej ilości punktów decyduje lepsze miejsce w drugim wyścigu.

fot. J.J.