Pierwszy przystanek Strefy Zachodniej – Chojna

W miniony weekend w Chojnie zainaugurowano zawody z cyklu Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. Przez dwa dni przez tor przewinęło się 258 zawodników, z czego 227 motocrossowców i 31 quadowców (22-ch w ramach Mistrzostw Polski w quadcrossie).

Inauguracja Strefy Zachodniej zawsze przyciągała ogromną liczbę zawodników, a ponadto ze względu na swoje położenie w Chojnie mile widziani są riderzy z Niemiec. Organizatorom należą się brawa za sprawną organizację, tor po pierwszym dniu został wyrównany i zbronowany mimo zapisu w regulaminie, że „zaleca się”, ale nie wymaga. Każdy z uczestników otrzymał (to już tradycja) od KM pamiątkowe kubki, grupowe zdjęcie, a po zawodach odbyło się losowanie nagród: 9x100zł i jedna nagroda główna 1000zł.

W Chojnie docenia się także najmłodszych, już za sam udział, a nie tylko ze względu na premiowane miejsca, wszyscy zawodnicy otrzymali puchary. W sobotę odbyły się biegi w klasach Masters, MX65, MX85, Kobiet i Junior. Wyniki podajemy poniżej. Na wyróżnienie zasługuje zacięty wyścig w klasie Junior. Walkę o podium stoczyli klubowi koledzy z Automobilklubu Gorzowskiego Wojciech Kucharczyk i Wiktor Jasiński, który wraca do ścigania po przerwie spowodowanej kontuzją z czerwca 2016. Tę dwójkę próbowali jeszcze rozdzielić Alex Banaszak z Pro Racing i Damian Ślugaj z Poltarexu Człuchów, ale ostatecznie na podium stanęli w kolejności: Kucharczyk, Jasiński i Banaszak. Drugiego dnia w klasie Open na bramce stawili się m.in. Karol Kruszyński z LKS Jastrząb Lipno i Kuba Barczewski z Poltarexu, którzy dojechali prosto z Niemiec, gdzie wzięli udział w eliminacjach do ADAC. Byc może dało się we znaki zmęcznie, gdyż obaj mieli pecha w pierwszym biegu: Karol po upadku zjechał do depo, aby odblokować koło, a Kuba walczył z wkręconą w szprychy siatką. Tymczasem do mety pierwszy sunął Niemiec Robert Riedel, znany sympatykom strefy zachodniej ze swoich występów w 2015 roku. W drugim biegu również zwyciężył Riedel, ale tym razem Kruszyński i Barczewski jechali już za jego plecami.

Ostateczna kolejność na podium: Riedel, Zienkiewicz (równa jazda w obu biegach) i Kruszyński. Imprezę w Chojnie potraktowałem jako dobry trening. Jestem zadowolony z faktu, że było tam z kim się pościgać, jednocześnie jednak nie jestem w pełni usatysfakcjonowany ze swojej jazdy i formy – powiedział nam Karol po zakończonych zawodach. W klasach „amatorskich”, czyli dla zawodników z licencją C, tłumy i walka o maszynę startową: w MX1 48 riderów, a w MX2 44-rech. W czołówce jednak bez wielkich niespodzianek, w MX1C pierwszy Dominik Kazimierczak z WKM Wschowa, natomiast w 250-tkach Kamil Nowakowski z OKM Ostrów. Za dwa tygodnie 23 kwietnia zapraszamy do Obornik Wlkp. na drugą rundę MSPZ. Oczywiście my też tam będziemy. Emocji na pewno nie zabraknie, jak zwykle zresztą w Strefie Zachodniej.

WYNIKI

MX65: 1. Mieszko Polnar (Gdański AutoMotoKlub), 2. Francieszek Karczewski (Motoklub Oborniki), 3. Emeel Kohler (Niemcy)

MX85: 1. Fabian Fedyczkowski (WKM Wschowa) 2. Kacper Chrostowski (KM Chojna), 3. Jakub Kowalski (Poltarex)

MXKobiet: 1. Karolina Jankowiak (Automobilklub Głogów), 2.Karolina Jasińska (Automobilklub Gorzowski), 3. Katarzyna Śron (OKM Ostrów)

MXJunior: 1. Wojciech Kucharczyk (Automobilklub Gorzowski), 2. Wiktor Jasiński (Automobilklub Gorzowski), 3. Alex Banaszak (Pro Racing)

MXMasters: 1. Andrzej Szalbierz (MKS Nekla), 2. Ditmar Wagner (Niemcy), 3. Marcin Purtak (TMSM Sparta Wrocław)

MX2C: 1. Kamil Nowakowski (OKM Ostrów), 2. Lubomir Sobol (KM Chojna), #. Dawid Słaby (LSM Bry-Tech Racing)

MX1C: 1. Dominik Kazimierczak (WKM Wschowa), 2. Radosław Matuszczak (MKS Nekla), 3. Kamil Majorczyk (WKM Wschowa)

MXOpen: 1. Robert Riedel (Niemcy), 2. Igor Zienkiewicz (WKM Wschowa), 3. Karol Kruszyński (Jastrząb Lipno)

Klasyfikacja klubowa: 1. WKM Wschowa, 2. Motoklub Oborniki, 3. KM Chojna

Tekst i zdjęcia: Ewa Kowalewska (MXFoto)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBeskid Hero nadchodzi
Następny artykułPrzełom w Seattle