Pirelli bije rekordy: 70. tytuł w historii Mistrzostw Świata w Motocrossie FIM

Włoski producent opon potwierdził zdobycie tytułu MXGP 2018 po świetnych wynikach na Grand Prix Bułgarii. To 70. mistrzostwo świata w tym sporcie od 1980 roku.

Dzięki wyjątkowej wydajności serii SCORPION™ MX32™, marka jest niekwestionowanym liderem wśród producentów opon dla najważniejszych międzynarodowych zawodów terenowych dla motocykli. Pirelli zostało mistrzem świata w motocrossie po raz 70. w historii. Było to możliwe dzięki wynikom jednej z najbardziej utytułowanych opon świata, SCORPION™ MX32™. Pomimo, że do końca cyklu tegorocznych zawodów pozostały jeszcze 3 rundy (a nawet 4 w przypadku MX2), już teraz wiadomo, że jeźdźcy reprezentujący Pirelli zapewnili włoskiemu producentowi tytuł Mistrza Świata MXGP oraz mistrzostwo MX2.

Przyczynili się do tego przede wszystkim Jeffrey Herlings i Antonio Cairoli w MXGP oraz Jorge Prado i Pauls Jonass w MX2; wszyscy zawodnicy Red Bull KTM korzystają z opon Pirelli. Zaangażowanie i sukcesy Pirelli w Mistrzostwach Świata w Motocrossie FIM są znane od lat, a pochodząca z Mediolanu marka jest jedynym producentem opon, który trafił do Galerii Sław z 70-cioma tytułami mistrzowskimi. Marka Pirelli tworzy historię motocrossu mając silny związek z mistrzami tej dyscypliny przez ostatnich 40 lat; zdobywając liczne tytuły z najważniejszymi przedstawicielami tej dyscypliny. Na uwagę zasługuje między innymi 7 Mistrzostw Świata z belgijską legendą Stefanem Evertsem, 6 z Włochem Antonio Cairolim, 9 (po 3) z belgijskimi zawodnikami André Malherbem, Erikiem Geboersem i Jöelem Smetsem oraz kolejne 3 z brytyjskim zawodnikiem Davidem Thorpe.

Najnowsze tytuły MŚ zdobyli Holender Jeffrey Herlings (trzy) i Tim Gajser (dwa). Oczywiście to tylko niektórzy ze sportowców, którzy przez lata zdecydowali się polegać na Pirelli, z doskonałymi skutkami. Poza relacjami z motocyklistami, kluczowe znaczenie ma również współpraca, którą marka Pirelli prowadzi z producentami motocykli. Aż 20 tytułów mistrzowskich zdobyte z KTM, 16 z Yamahą i 16 z Hondą, 10 z Suzuki, 3 z Husabergiem i 2 z Cagivą odzwierciedla możliwości włoskiej firmy w zakresie produkcji opon dla dowolnego producenta. Począwszy od 2008 r. do dzisiaj, marka Pirelli zdobyła na całym świecie 16 tytułów mistrzowskich z producentem z Mattighofen: sześć kolejnych tytułów z Antonio Cairolim w MX1 i trzy z Jeffreyem Herlingsem w MX2, oprócz tego z Kenem Roczenem, Marvinem Musquinem, Jordi Tixierem i Paulsem Jonassem. Od początku sezonu 2018, zawodnicy Pirelli wygrali 53 z 54 wyścigów (26 z 27 w MXGP i wszystkie w MX2).

Piero Misani, dyrektor działu motoryzacyjnego Pirelli ds. Biznesu: Jesteśmy dumni ze zwycięstwa. Dla Pirelli, Mistrzostwa Świata w Motocrossie FIM to jeden z najważniejszych cyklów zawodów motosportowych w którym od prawie czterdziestu lat jesteśmy niekwestionowanym liderem wśród producentów opon. Przez te lata mieliśmy niewątpliwie przyczyniliśmy się do gwałtownego rozwoju tych Mistrzostw, które obecnie angażują dużo większą liczbę zawodników, producentów i kibiców dzięki obecności na łamach światowych mediów. Mistrzostwa Świata to dla nas kolejny powód, aby w dalszym stopniu wzmocnić świadomość marki w niektórych krajach, które są bardzo ważne dla naszego biznesu, a jednocześnie są doskonałym poligonem do rozwoju opon. Rozwoju, w którym biorą udział najlepsi jeźdźcy świata rywalizujący na najtrudniejszych trasach. Giorgio Barbier, szef działu wyścigów motocyklowych Pirelli, powiedział: Siedemdziesiąt tytułów w mniej niż czterdzieści lat – myślę, że to idealnie podsumowuje wartość pracy wykonanej przez Pirelli w tym czasie dla rozwoju opon terenowych. Opony SCORPION™ MX32™ są obecnie rozpoznawalną i cenioną marką na całym świecie przez tych, którzy uprawiają motocross zarówno na profesjonalnym, jak i amatorskim poziomie. Podobnie jak w przypadku produktów drogowych – mając na względzie nasze zaangażowanie w Mistrzostwa Świata Superbike, a także rozwój opon terenowych, nasza filozofia pozostaje taka sama, ponieważ zawodnicy FIM Motocross World Championship startują wyłącznie na standardowych oponach, które każdy motocyklista może kupić i zamontować na swoim motocyklu.

Podczas minionej rundy w Bułgarii Jeffrey Herlings zrobił kolejny krok w kierunku zdobycia tytułu MXGP w Sevlievie, dzięki podwójnemu zwycięstwu. Holender, wyposażony tak jak wszyscy zawodnicy Pirelli w opony SCORPION MX™ 32™ Mid Soft, umocnił się na prowadzeniu dzięki aż 73 punktowemu dystansowi, jaki dzieli go od kolejnego zawodnika w klasyfikacji generalnej. Na uwagę zasługuje również wspaniały występ Tima Gajsera, który zajął drugie miejsce za Herlingsem. Z dobrej strony pokazali się także Antono Cairoli, wciąż drugi w klasyfikacji oraz Romain Febvre, który zajął odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Zwycięstwo w klasie MX2 padło łupem Jorge Prado po piątym z rzędu zwycięstwie w ostatnich pięciu wyścigach. Pauls Jonass był drugi, trzecie miejsce zajął zaś Huntera Lawrence, który wyprzedził Thomasa Olsena, czwartego na koniec dnia. Mathys Boisrame zwyciężył w dziesiątej rundzie Mistrzostw Europy EMX250, zdobywając złoty medal na jeden wyścig przed końcem sezonu.

fot. KTM