Podopieczni Fundacji Motocyklowe Nadzieje ruszają w świat

Ostatnia sobota to zawody Chalupa Cup w czeskim Vilanecu. Tam właśnie udała się Wiktoria Kupczyk #79 i Mateusz Szafrański #664, gdzie na miejscu spotkali kolejnego polskiego zawodnika Seweryna Gazdę #008.

Wika i Mateo mieli okazję ścigać się na czeskim torze po raz pierwszy natomiast Seweryn to już stały bywalec na zawodach za naszą południową granicą. Zawody )odpowiednik naszej „strefy” zgoła inne niż te, które znamy z Polski.

Sporo różnić np. brak spikerów, czasy przejazdów w poszczególnych klasach rożne, a bar z alkoholem w biurze zawodów zaszokował większość polskich dorosłych. Kolejna wyraźna różnica to bardzo duża ilość klas zawodników nieco starszych np. klasy Weteran 40+, 50+, 60+ i 66+. Część jeźdźców startowała na motocyklach z lat siedemdziesiątych (cezety i jawy) co bardzo dziwiło naszych nowicjuszy i ich rodziców.

Dziwił również fakt braku riderów odpowiadających polskiej klasie MX125, Mateusz był jedynym „setkarzem”. Seweryn Gazda wygrał z wyraźną przewagą w klasie MX85, Wiktoria Kupczyk zajęła 7. miejsce w klasie MX65, a Mateusz dojechał w odpowiedniku naszej klasy MX Junior jako piąty startując jako jedyny motocyklem dwusuwowym. Nasi debiutanci zostali zauważeni przez czeskich kibiców i działaczy o czym świadczyły gratulacje dla zawodników i obecnego na zawodach trenera Daniela Szwemina.

Tekst i zdjęcia: FMN