Polacy pod Verdun

MX Masterkids jest to trzydniowa impreza organizowana we Francji już od 15 lat. Jeżdżą w niej dzieciaki od 5 do 21 roku życia. Tu zaczynali Gajser, Roczen, Febvre, Ferrandis, Tixier i wielu, wielu innych.

Główne przesłanie, jakie przyświeca pomysłodawcy imprezy Michelowi Costitch, to przede wszystkim wspólna zabawa, a przy okazji rywalizacja w MX. Ale bez ciśnienia na wyniki, za to z naciskiem na fun. Crossowe party odbywa się na torze Valtoline w pobliżu Verdun, miejscowości znanej z wielkiej bitwy, jaka rozegrała się tam podczas I wojny światowej, trwającej od lutego do grudnia 1916r.

W MX Masterkids (wpisowe 140euro!) bierze udział 700 reprezentantów z 27 państw, nie tylko z Europy, także z USA, Meksyku, a w tym roku nawet z Maroko. Na potrzeby imprezy zagospodarowano 8 hektarów, zwieziono 1200 ciężarówek ziemi. Wśród zgłoszonych zawodników są i polscy reprezentanci. Wcześniej startowało ich nieco więcej, tym razem do batalii przystąpią tylko dwaj nasi riderzy: Michał Psiuk #229 w grupie A (50cc) i Dawid Zaremba #151 (DUUST.CO, w ubiegłym roku piąty w „pięćdziesiątkach”) w grupie B (50cc, ok. 50-ciu zawodników) i C (65cc, ok. 160-ciu riderów).

Dawid jako pierwszy Polak w historii MX Masterkids wystartuje w dwóch klasach i zmierzy się m.in. ze swoim kolegą z USA, zwycięzcą Loretta Lynns 2015 Emile Lacher. Głównym sponsorem zawodów jest 24MX. W 2016 drużynowo wygrali nasi południowi sąsiedzi. Ach, ci Czesi!

fot. Patrycja Potrykus-Zaremba