Metoda Kinesiotapingu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych terapii leczniczych na świecie, głównie dzięki swojej skuteczności.
System terapeutyczny, o którym mowa, został opracowany w 1973r przez doktora chiropraktyki Kenzo Kase i od tamtej pory jest nieustannie rozwijany. Metoda nie mogłaby powstać, gdyby nie równoczesne wprowadzenie na rynek taśm Kinesio Tex. Warto dodać, że Kinesio Tex w ciągłym użyciu od ponad 30 lat został poddany ponad tysiącu testom klinicznym. Dlatego tak ważnym z punktu medycznego jest stosowanie oryginalnych taśm, a nie ich tanich zamienników.
Podstawowa zasada działania taśmy na ludzkie ciało to jej elastyczna zdolność do unoszenia skóry razem z powięzią, dzięki czemu udrażniane są kapilary, mikroskopijne naczynka włosowate układu krwionośnego i limfatycznego. Naczynia te oplatają nasze tkanki miękkie i twarde dostarczając niezbędnych elementów do ich regeneracji, odżywienia i zapewnienia homeostatycznego komfortu. Odprowadzają również wszystko to, czego być tam nie powinno, np. produkty przemiany materii. Odpowiednio zaaplikowana taśma poprzez swój naturalny mechanizm marszczenia się prowadzi do dekompresji tkanek poprawiając nie tylko krążenie w kapilarach, ale również na poziomie komórkowym. Najbardziej spektakularnymi dowodami skuteczności metody jest działanie na krwiaki i siniaki. Po 24h od zaaplikowania taśmy można gołym okiem zaobserwować ich zanikanie. Redukowany jest również ból i nieprawidłowe napięcie mięśni.
Odciążając powięź, taśmy Kinesio Tex umożliwiają również skuteczniejsze przemieszczanie się względem siebie tkanek miękkich. Dzięki temu poprawia się wydajność narządów ruchu, zmniejsza się ryzyko urazu a w stanach dysfunkcyjnych przywracana jest prawidłowa forma ruchu. Natomiast specjalna konfiguracja plastrów w sytuacjach ekstremalnych zmniejsza ryzyko zwichnięć i skręceń. Dlatego taśmy Kinesio Tex są coraz częściej wykorzystywane w sporcie, a nie tylko u pacjentów klinicznych. Takie działanie nie tylko leczy już nabyte urazy, ale również im zapobiega.
Ponieważ posługiwanie się metodą Kinesiotapingu wymaga wiedzy z zakresu fizjologii ludzkiego ciała, jego biomechaniki, zależności funkcjonalno-anatomicznych, dlatego aplikacji taśm powinni dokonywać fizjoterapeuci lub lekarze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie metody Kinesio Tapingu. Obecnie na terenie Polski oryginalne szkolenia z zakresu plastrowania dynamicznego prowadzi wyłącznie Kinesio Polska. Jest to również oficjalny przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Kinesiotapingu, dzięki czemu poziom przekazywanej wiedzy nieustannie utrzymuje się na najwyższym poziomie. To daje gwarancję, że absolwenci szkoleń posiadają odpowiednią terapeutyczną wiedzę.
Fot. ARC