Przyjaciele CzAMK czyli kto wspiera Człuchowski Auto Moto Klub

Na sukces człuchowskiego Auto Moto Klubu składa się przede wszystkim ciężka praca zawodników, ale także wsparcie ze strony miejscowych władz i sponsorów. Jeśli te trzy elementy umiejętnie zepnie prezes klubu, można spodziewać się najlepszego. 

WŁADZA

Ryszard Szybajło (Burmistrz Człuchowa)

Dlaczego CzAMK? Przede wszystkim promują Człuchów w Polsce i poza jej granicami odnosząc przy tym spektakularne sukcesy. To bardzo dużo. Mam świadomość, że przekazywane środki nie są powalające (na tyle nas stać) mam jednak nadzieję, że stanowią pewne uzupełnienie budżetu. Motocross dla nas jest bardzo ważny, CzAMK istnieje w Człuchowie od lat, a jego działania bardzo zintensyfikowały się po reaktywacji. Widzą to mieszkańcy w pełni aprobując nasze wsparcie masowo uczestnicząc w zawodach na człuchowskim torze zwłaszcza, że nowy prezes znakomicie daje sobie radę czego dowodem kolejne tytuły dla Klubu. To właśnie człuchowianie głosowali za przyznaniem Klubowi nagrody burmistrza za całoroczną działalność. W żadnej dyscyplinie uprawianej w naszym mieście nie odnosimy takich sukcesów jak w motocrossie, a przecież CzAMK konkuruje z klubami z większych miast, gdzie możliwości finansowania też są większe. Jesteśmy na etapie tworzenia korytarza dla obwodnicy Człuchowa i choć przebiegać będzie w pobliżu toru żaden z samorządowców nawet nie wspomniał o ewentualnej aneksji. Kolejny dowód naszego wsparcia to modernizacja ulicy Kamiennej, którą dojeżdża się na zawody. Co za to mamy? Biznesowo promocję miasta bez inwestowania w reklamę i wdzięczność klubu, czego dowodem rok rocznie składane podziękowania w postaci efektownego dyplomu dla radnych.

Aleksander Gappa (Starosta Człuchowski)

Mieszkańcy powiatu człuchowskiego traktują motocross nie tylko jako sportowy spektakl, przynoszący powiatowi prestiż na arenie krajowej i europejskiej, ale także jako ważne wydarzenie społeczne, które do dziś kontynuuje swoje 70-letnie dziedzictwo. Od początku historii człuchowskiego motocrossu, zawodnicy zdobywali puchary i tytuły mistrzów okręgu oraz mistrzów krajowych, promując ziemię człuchowską i dostarczając mieszkańcom powód do dumy za swoją małą ojczyznę. Sukcesy naszego lokalnego klubu motocrossowego, w tym posiadanie nieprzerwanie przez sześć lat tytułu Klubowego Mistrza Polski (2015-2021) i kilkukrotne zdobycie Pucharu Polski, mają silny wpływ na integrację mieszkańców powiatu człuchowskiego – tworzą wśród mieszkańców atmosferę jedności i wspólnoty. Organizacja Mistrzostw Polski i Europy w Motocrossie od zawsze przynosiła powiatowi człuchowskiemu wiele korzyści, wpisując ten sport w lokalną tradycję. Dla mieszkańców jest to ogromna okazja do wspólnego kibicowania, budowania atmosfery sportowej rywalizacji i wzmacniania więzi wśród lokalnej społeczności. Powiat człuchowski jest pełen dumy, że może gościć u siebie sportowców i kibiców z całej Polski. To spektakularne wydarzenie dostarcza nam zysk społeczny i sportowy, prezentując powiat jako odpowiednie miejsce do organizacji tak dużych imprez sportowych.

SPONSORZY

Andrzej Aszyk (Windex)

Motocross zawsze mnie pasjonował, niestety za szybko się ożeniłem (śmiech) i na moto nigdy nie wsiadłem. Z klubem nawiązałem kontakt po jego reaktywacji, wtedy poznałem Tadeusza Szwemina któremu nikt nie potrafił odmówić, również i ja. Wystarczyła krótka rozmowa abym dołączył do grona sponsorów, tak silną miał charyzmę. To ona zdecydowała, że firma Windex jest z klubem do dzisiaj. Nigdy nie zwracałem uwagi jakie ten fakt ma przełożenie na korzyści marketingowe choć przyznam, że logo na torze, na plakatach i na ubiorach zawodników robi swoje. Również sprzedawane przez nas podnośniki można zobaczyć podczas zawodów co skrzętnie wykorzystują choćby fotoreporterzy robiąc zdjęcia z wysokości kilkunastu metrów.

Marcin Późniak (Brikol)

Będąc dzieckiem mój tata zabierał mnie regularnie na zawody żużlowe (pochodzę z lubuskiego) więc benzynę wąchałem od najmłodszych lat. Teraz jako przedsiębiorca nie mam czasu na uprawianie czegokolwiek ale po przeprowadzce do Człuchowa okazało się, że motocross jest często punktem zaczepienia w rozmowach z klientami. Skoro tak, poczułem się w obowiązku aby zacząć tę dyscyplinę wspierać, zwłaszcza młodych zawodników, co ma też swoje znaczenie marketingowe. I tak się zaczęło. A że prezes Zakrzewski jest u nas częstym gościem więc poczułem coraz silniejszy związek z klubem. Współpracujemy od trzech lat i przyznam, że jestem z niej bardzo zadowolony zwłaszcza, że na bieżąco jesteśmy informowania o sukcesach zawodników. To bardzo motywuje.

Marek Kubiak (Poltarex)

Współpracę zaczęliśmy ponad 10 lat temu, jeszcze za prezesury Tadzia Szwemina. Motocrossem interesowałem się od najmłodszych lat, pierwszy raz na torze w Człuchowie byłem w latach 60-tych, gdzie regularnie przyjeżdżaliśmy z moim Tatą. Lubię sport, sam go czynnie uprawiam, jeżdżę trochę na motocyklu a że motocross zawsze mnie fascynował stąd decyzja aby w pewnym momencie zacząć sponsorować CzAMK. Staram się być na wszystkich zawodach rangi Mistrzostw Polski dopingując naszych zawodników. Dwa lata temu sporo emocji dostarczyła rywalizacja z klubem z Lipna zwłaszcza, że wcześniej pojawiły się pogłoski o mojej rzekomej rezygnacji ze sponsorowania Człuchowa w związku ze śmiercią Łukasza Lonki, którego bardzo ceniłem. Pojawiły się także spekulacje jakoby zaczęli odchodzić zawodnicy jednym słowem komuś zależało na niezdrowej atmosferze. W tej sytuacji wszelkie moje wątpliwości przestały mieć jakiekolwiek znaczenie i działaliśmy dalej. Tak jest do dzisiaj i mam nadzieję, że nikt i nic temu nie przeszkodzi.

PREZES

Zbigniew Zakrzewski (prezes CzAMK)

Gdy objąłem funkcję prezesa CzAMK po ś.p. Tadziu Szweminie doskonale zdawałem sobie sprawę, jak wielka spoczęła na mnie odpowiedzialność. Przyznaję, w czasie ostatnich pięciu lat były wzloty i upadki zwłaszcza ten w roku 2021, kiedy odmówiono nam organizacji Mistrzostw Polski. Na szczęście okres chmurny mamy już za sobą. Jakiś czas temu wygraliśmy „przetarg” na dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego, w efekcie mamy pełne oświetlenie, nagłośnienie, monitoring, dodatkowe gniazda dla kamperów co na pewno ułatwia życie zawodnikom. W Klubie, wice Mistrzu Polski 2022 atmosfera jest dobra, zgłosiło się do nas sporo nowych zawodników, w sumie moglibyśmy zapełnić maszynę startową. Nadal bardzo wspierają nas władze samorządowe, podobnie sponsorzy. Udało nam się nie zaprzepaścić wspaniałych osiągnięć Tadeusza a przede wszystkim nic nie stracić ze wspaniałej atmosfery jaka panuje wśród naszych zawodników i ich rodziców. W ubiegłym roku nasi zawodnicy wielokrotnie stawali na podium Mistrzostw Polski: Anna Stecjuka zdobyła mistrzowski tytuł w klasie Kobiet, Kewin Jażdżewski został II wice mistrzem w klasie MX85, Seweryn Gazda został wice mistrzem w klasie MX 125, a w klasie Masters Mistrzem Polski Maciej Zdunek. W tym roku kilku zawodników zmieniło barwy klubowe mam jednak nadzieję, że nadal pozostaniemy w Top 3. Piotr Szczepanek jest 3. w aktualnej punktacji generalnej w MX2, Arkadiusz Mirecki prowadzi w MX 50+ a Oliwia Wiśniewska i Karolina Jasińska zajmują 2. I 3. miejsce w klasie Kobiet.

tekst/fot Krzysztof Hipsz