Przyjechał mistrz i pozamiatał… Lonka na inauguracji „Zachodniej” w Opatówku…

Kibice z Nekli i okolic przyzwyczajeni są do obecności Łukasza Lonki na torze „Magiera” w Opatówku. Jednak każdy jego udział w Strefie Zachodniej to nie tylko atrakcja, ale przede wszystkim podniesienie poziomu sportowego zawodów. „Lonia” nie zawiódł, w niedzielę wpadł na tor i pozamiatał…

Ale cofnijmy się jeszcze do soboty, ponieważ w tym roku formuła zawodów została zmieniona i rundy, w ramach których ścigać się będą riderzy MP Quadów, potrwają dwa dni. Zatem w sobotę zobaczyliśmy, oprócz wspomnianych czterokołowców, najmłodszych na 65-tkach, trochę starszych na 85ccm i Panie. Jeśli chodzi o te ostatnie, to chociaż rywalizacja była dość ciekawa, ostatecznie pierwszą rundę wygrała zeszłoroczna dominatorka Justyna Melech (ZKS Orion Ziębice). Bardzo ładnie zaprezentowała się debiutantka na Strefie Zachodniej, ale już w miarę doświadczona pomimo młodego wieku zawodniczka Julia Jarmołkowicz z Poltarexu Człuchów. Obie riderki spotkają się również na MP, więc zapowiada się ciekawa walka. Trzecie miejsce dla reprezentantki WKM Wschowa Anny Oleśniewicz.

Wśród dzieci dość wysoka frekwencja, co nas cieszy szczególnie – 18-stu zawodników (w tym dwie zawodniczki) na 65-tkach i 24-rech na 85-tkach (tu w ostatnich latach była w tej klasie posucha…). Warto dodać, że aż 7-miu młodych zawodników zdało egzaminy na licencję! Na motocyklach o najmniejszej pojemności swoją gotowość do walki na Mistrzostwach Polski potwierdził Piotr Kajrys z Automobilkubu Gdańsk, chociaż w pierwszym biegu mocno „po piętach” deptał mu Filip Seniuk (OKM Ostrów), który również ma ambitne plany na ten sezon.

Filip dojechał niecałą sekundę po Piotrku, co świadczy jak ciekawy musiał to być wyścig. Ostatecznie na podium Kajrys pierwszy, Seniuk drugi, a trzeci Kacper Andrzejewski z WKM Wschowa. Co już powoli staje się tradycją na Strefie Zachodniej, medale wręczono wszystkim uczestnikom wyścigów w klasie MX65. Warto jeszcze dodać jedno zdanie o dwóch najmłodszych dziewczynkach startujących w tej rywalizacji. Widać u nich duży postęp, na 17-tu startujących Zuzia Kąciak (OKM Ostrów) była ósma, a jedną pozycję za nią Wiktoria Kupczyk z WKM Więcbork. Brawo dziewczyny!

W klasie MX85 zwycięstwo odniósł Kuba Kowalski z Człuchowa, przed Kacprem Chrostowskim (KM Chojna) i Wiktorem Sobiechem (WKM Więcbork).
W Strefie Zachodniej frekwencja zawsze jest wysoka. Nie inaczej było i tym razem… Choć maszyna startowa w żadnej klasie nie wypełniła się do ostatniego miejsca, to przez dwa dni obejrzeliśmy zmagania ponad 200 riderów. Dla porównania na Południowej z Ostrowcu Św. było 127 osób, co w sumie i tak daje nam obraz tego, jak dużo jest chętnych do startów na zawodach strefowych. Widać także głód jazdy po zimie, co jest oczywiście rzeczą naturalną.

W niedzielę do rywalizacji stanęli: Juniorzy, „Openy”, Mastersi oraz klasa MX2C i MX1C. 15 zawodników z najwyższej klasy połączono z taką samą grupą Juniorów, dzięki czemu wyścigi zyskały na atrakcyjności. Oprócz wspomnianego już wcześniej Łukasza Lonki, na zawody stawili się także rzadko widywani na strefie m.in. Luis Carstens, Emil Przystupa czy Michał Kuczyński.

Po starcie Lonka szybko odjechał w siną dal, a reszta toczyła walkę między sobą. Jak duża różnica była między Łukaszem a pozostałymi zawodnikami świadczy fakt, że w obu biegach „Lonia” zdublował wszystkich do drugiego zawodnika. Tylko Carstensowi udało się „uciec” przed numerem #262… Trzeci na pudle zameldował się Emil Przystupa z Głogowa.

W klasie Junior faworyt był jeden – Michał Kuczyński z Gdańska, jednak w drugim biegu zawiódł sprzęt, a konkretnie to zmieliło mu szprychy… Pech #11 wykorzystał Mikołaj Kolańczyk ze Wschowy, który wskoczył na najwyższy stopień podium, za nim Maciej Przybysz z Dobromila i Paweł Zarzecki (KM Chojna).

W Mastersach pierwsze miejsce również Lonka, ale tym razem Waldemar, reprezentujący Poltarex Człuchów, drugi był Sebastian Kałużny z MK Gaworzyce i trzeci Andrzej Szalbierz (MKS Nekla). W klasie MX2C ku uciesze lokalnych kibiców dwóch reprezentantów ich klubu na podium – wygrywa Karol Pawlak, a trzecie miejsce zajmuje Wojciech Borkowski, rozdzielił ich tylko Lubomir Sobol (KM Chojna). W MX1C na dwóch pierwszych miejscach przedstawiciele WKM Wschowa: Marcin Sewioło i Kamil Majorczyk, a na trzecim Tomasz Litwin z Cisy Nowogard.

Już za tydzień druga runda MSPZ, w imieniu organizatorów SKM Słońsk zapraszamy na tor w Lemierzycach, który już przez wielu nazywany jest „polskim Lommel”! Będzie ciekawie, musicie tam być!

Tekst i zdjęcia: Ewa Kowalewska (MXFoto)