Rally Breslau 2022: Ksiądz Marian w czołówce „europejskiego Dakaru”

Piąte miejsce ks. Mariana Augustyna ze Szczecina w międzynarodowym rajdzie Rallye Breslau! Po pięciu dniach wyścigów i półtora tysiąca kilometrach przejechanych po bezdrożach poligonów w okolicach Żagania, Świętoszowa i Drawska Pomorskiego ogłoszono wyniki morderczego wyścigu.

Rally Breslau to wielki, międzynarodowy rajd z 28-letnią historią porównywany ze względu na skalę trudności ze słynnym Dakarem. Najpierw odbywał się na terenie Niemiec i Polski, w ostatnich latach trasa zawodników przebiega przez poligony przy zachodniej granicy naszego kraju.

Zawodnicy przejechali około półtora tysiąca kilometrów po ekstremalnie trudnym terenie i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Upał powyżej 35 stopni, wszechobecny pył, woda, bagna, zawody w dzień i w nocy, pomiędzy którymi bywało tylko kilka godzin odpoczynku to wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć podczas Rallye Breslau. Kilkudziesięciu riderów odpadło wskutek awarii sprzętu, kontuzji, czy zwykłego przemęczenia fizycznego i psychicznego. Zdaniem organizatorów i tych, którzy dojechali do mety, zwycięzcami byli ci, którzy ukończyli Rallye Breslau.

W piątek wieczorem ogłoszono wyniki rajdu. W kategorii enduro, czyli przystosowanych do terenowej jazdy motocykli zwyciężył Litwin Jucius Nermantas, a na piątym miejscu i jednocześnie jako pierwszy z polskich zawodników sklasyfikowany został ks. Marian Augustyn, proboszcz z parafii w Szczecinie-Dąbiu. „Jestem wycieńczony, ale szczęśliwy. Były lepsze i gorsze odcinki w tym rajdzie, ale wszystkie potwornie męczące. To tak, jakby wyciąć człowiekowi pięć dni z życia, ale satysfakcja z ukończenia wyścigu, a tym bardziej z uzyskania takiego wyniku jest ogromna! Dziękuję za doping moim znajomym, przyjaciołom, parafianom oraz wszystkim, którzy mnie wspierali podczas tego rajdu. Bóg zapłać”.

Ks. Marian Augustyn reprezentuje szczeciński zespół BFK Rally Team, którego sponsorem jest firma BFK Polska S.A., a partnerami Acerbis Polska oraz 121LUBO, czyli mechankik Lubomir Sobol. Patron medialny X-cross Media.

tekst: Marcin Górka, fot: Małgorzata Górka