Roczen, Tomac i inni w premierowej rundzie MŚ SX w Cardiff (8.10.22)

Grand Prix Wielkiej Brytanii – pierwsza runda pilotażowego sezonu 2022 FIM World Supercross Championship, odbędzie się w sobotę 8 października 2022 na Principality Stadium w Cardiff w Walii.

Każdy licencjonowany zespół wystawi 4 zawodników: dwóch w klasie WSX 450cc i dwóch w klasie SX2 250cc. W każdej rundzie mistrzostw pojawią się także „dzikie karty”, aby promować lokalne wschodzące gwiazdy. Na zwycięzców pierwszej rundy czeka 250 000 USD. Adam Bailey jest dyrektorem zarządzającym SX Global, odpowiedzialnym za organizację FIM Championship World Supercross. Poniżej fragmenty wywiadu…

W Cardiff wystartują największe gwiazdy Supercross. m.in. Ken Roczen i Eli Tomac. Jak udało się Wam ich pozyskać?

U podstaw naszej misji leży dostarczanie najwyższej jakości rozrywki fanom na całym świecie. Aby to zrobić, potrzebujesz najlepszych sportowców. Okazało się, że tacy zawodnicy jak Eli, Ken, Justin Brayton, Cole Seely, Max Anstie i wielu innych są bardzo zainteresowani rywalizacją w nowych miastach i krajach oraz prezentacją supercrossu fanom, którzy nigdy nie widzieli go na poziomie Mistrzostw Świata, stąd ich obecność w Cardiff.

Dlaczego właśnie Cardiff?

Kryty Principality Stadium jest idealnym miejscem do rozpoczęcia Mistrzostw Świata Supercross. Przeprowadziliśmy wiele badań i analiz, i to miejsce wydało nam się idealne do naszego debiutu. Poza tym sam jestem z pochodzenia Walijczykiem (śmiech).

Czy uważasz, że ten format oraz imponująca nagroda pieniężna utrzymają się przez wiele lat? Światowa seria SX z lat 90. niestety nie przetrwała próby czas i nie osiągnęła poziomu serii AMA.

Powodem były przede wszystkim problemy finansowe, by mamy pełne zabezpieczenie jeśli o to chodzi. Po drugie stawiamy przede wszystkim na teamy sponsorskie, a nie „kapryśne” zespoły fabryczne.

Czy planujecie przynajmniej jedną z rund w USA, kolebce supercrossu?

Mistrzostwa AMA Supercross to wspaniałe mistrzostwa krajowe, nie ma co do tego wątpliwości. Naszą misją jest jednak stworzenie mistrzostw o zasięgu ogólnoświatowym ale nie wyobrażam sobie, aby któraś z rund nie odbyła się w Ameryce Północnej. Jak powiedziałem, supercross narodził się w Stanach Zjednoczonych jednak nadszedł czas, aby podnieść go do rangi prawdziwie globalnego sportu i dać fanom na całym świecie możliwość cieszenia się supercrossem w ich rodzinnym mieście.

Chodzą słuchy, że rozmawiacie w Jeffreyem Herlingsem…

Absolutnie chcielibyśmy, żeby Herlings ścigał się w naszych mistrzostwach. Nie mam wątpliwości, że byłby niezwykle konkurencyjny.

Czego mogą się spodziewać kibice w Cardiff?

O szczegółach imprezy poinformujemy już wkrótce ale mogę zapewnić, że będzie zupełnie inaczej niż w przypadku AMA Supercross. Ma być to mega show sportowo-rozrywkowe.

Czy będzie dostępny dla fanów pakiet TV/Internet, taki jak mxgptv?

Tak, absolutnie. W odpowiednim czasie zostanie ogłoszony globalny pakiet telewizyjny i pakiet platformy streamingowej OTT.

Informacja prasowa/Jonathan McCready/fot. AMASX