Rusza Abu Dhabi-Maciek Giemza specjalnie dla Was

Trzecia runda Pucharu Świata w Rajdach Cross Country Abu Dhabi Desert Challenge startuje już w ten weekend. Impreza otwiera także zmagania w FIM Mistrzostwach Świata w Rajdach Cross Country. Wśród motocyklistów jest nasz bohater z Dakaru Maciej Giemza (KTM 450 Rally Replica). Polak wystartuje w barwach ORLEN Teamu.

Oprócz niego na liście FIM widnieje jeszcze 32 motocyklistów, a wśród nich takie sławy jak Benavides, Walkner, Sunderland, Price, Brabec czy Metge. Przypomnijmy, że Abu Dhabi rozgrywane jest od 1995 roku, kiedy to na motocyklu KTM triumfował Heinz Kinigadner. Driverem, który odniósł najwięcej zwycięstw był Marc Coma. W ubiegłym roku jako pierwszy na mecie zameldował się Sam Sunderland. Rajd rusza w sobotę krótkim Prologiem, który zdecyduje o miejscu startowym w niedzielę, kiedy to rozpocznie się prawdziwy bój na pustyni (Liwa Desert).

Jesteśmy już w Emiratach Arabskich i przygotowujemy się do Abu Dhabi Desert Challenge. Rok temu, czyli na początku mojej przygody z rajdami długodystansowymi ten był moim bardzo mocnym przetarciem jeśli chodzi o wydmy, wysoką temperaturę i ilość pokonywanych kilometrów. W tym roku mam już więcej doświadczenia i będę starał się unikać błędów z poprzedniej edycji, żeby jednocześnie zmniejszać straty do fabrycznych zawodników. A jest ich tym razem jeszcze więcej niż w 2017! Teraz razem z moim „rajdowym przyjacielem” Mohammedem Al Balooshim testujemy motocykle na wydmach w okolicach Dubaju i (w moim przypadku) przypominamy sobie jazdę po tym nietypowym piasku. Na tę chwile jestem nadal jedynym motocyklistą Orlen Team, ponieważ mój kolega z zespołu jest w trakcie rehabilitacji i będę również jedynym Polakiem w stawce motocykli! Po Dakarze czuję się pewniej na moto jednak do wydm, które stanowią 100% tego rajdu podchodzę z szacunkiem, jazda po nich wymaga ogromnego skupienia, ponieważ czasem wydma urywa się w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowym utrudnieniem jest temperatura (plus 40 stopni), szybko odwadniają organizmy co zmniejsza koncentrację, dlatego nie zapominamy o wodzie, bo woda przypomni Nam o sobie.

fot. KTM, ORLEN Team