Startuje Enduropale 2022. Swój start w tej imprezie wspomina Agata Stefaniak

W ostatni weekend lutego, po rocznej przerwie wraca jedna z największych imprez „plażowych” Enduropale Du Touquet.

Wyścig odbędzie się na na Le Touquet-Paris-Plage i Stella Plage. Trasa ma 13 km. Klasyfikacja końcowa zostanie ustalona według liczby pełnych okrążeń przejechanych po trzech godzinach ścigania oraz według kolejności przekraczania linii mety na ostatnim okrążeniu. Przypomnijmy, że swego czasu w imprezie startowali Polacy, głównie quadowcy, a wśród nich Agata Stefaniak. Dzielnie poczynał sobie także Damian Rajczyk (11 miejsce najlepiej z histori startów Polaków w tej imprezie).

Pierwszy mój start w Quaduropale miał miejsce w 2013r. Wystartowałam wtedy na quadzie Yamaha YFM 250, czyli najmniejszym pojemnościowo sprzętem w stawce. Tak na prawdę nie wiedziałam co mnie czeka, jak będzie i jak się do tego przygotować. To był skok na głęboką wodę w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo pierwszy mój start zakończył się „wodowaniem” czyli bliskim spotkaniem z oceanem. Gdy cała mokra przez prawie godzinę czekałam na pomoc, powiedziałam sobie że nigdy więcej tam nie wrócę, Jak się później okazało łącznie wystartowałam jeszcze w pięciu edycjach, kolejne cztery starty na KTMie xc 525. Raz z lepszym, a raz z gorszym wynikiem. Jak do tej pory jestem jedyną Polką, która stanęła na starcie tego wyścigu. Jeśli ktoś kocha piach to Enduropale jest kwintesencja sand surfingu. Impreza, która zaskakuje każdego. Ciężko opisać to co się tam dzieje, tego trzeba doświadczyć na żywo.

To jest raj dla każdego zawodnika. Organizacja na najwyższym poziomie, ok 12 km trasy po plaży, wszystko dopięte na ostatni guzik. Po raz ostatni wystartowałam wyścigu w 2017r, który ukończyłam na 162 miejscu w generalce. Od tego czasu zrezygnowałam także z cross country na rzecz rajdów Baja, a finalnie w ogóle ze ścigania. W tym momencie jestem pełnoetatową mamą 5-miesięcznej Mari, w międzyczasie produkuję podzespoły rajdowe do motocykli i quadów oraz razem z moim partnerem obsługujemy zawodników na rajdach Baja i cross country.

fot. archiwum Agaty Stefaniak, ARC