Strefa Centralna w Czerniejewie: ostre ściganie, food trucki, atrakcje dla kibiców…

Prezes Tomek Chwedczuk o MX Czerniejew i przygotowaniach do Mistrzostw Strefy Polski Centralnej.

Kilka zdań o MX Czerniejew. Od kiedy istnieje, czym się zajmuje, jakie zawody organizowaliście do tej pory?

Początki nieformalnej grupy sięgają ok. 2015r., kiedy to spotykaliśmy się na żwirowni w Czerniejewie i ćwiczyliśmy jazdę terenową. Wówczas narodziła się myśl o wyznaczeniu trasy po tej żwirowni i pierwsze zaczątki toru. Nastepnie w 2018 roku oficjalnie założyliśmy Stowarzyszenie Mx Czerniejew, głownie w celu rozwoju, łatwiejszego pozyskiwania środków finansowych na tworzenie toru i jego utrzymanie. Niestety forma prawna stowarzyszenia (brak osobowości prawnej) blokowała nas w wielu kwestiach, chociażby wstąpienia do PZM czy zrzeszania zawodników. Dlatego w 2022 roku został zawiązany Klub Motorowy Mx Czerniejew, który w lutym 2023 roku został zrzeszony w PZM i od tamtej pory przyjmujemy również zawodników. Dzięki formie prawnej klubu sportowego możemy również samodzielnie organizować zawody, które do tej pory wspólnie zorganizowaliśmy z klubem XRacing. Pan Mirosław Pleskot bardzo mocno przycznił się do sukcesu naszych wspólnych zawodów, służąc zawsze pomocą, doświadczeniem oraz radą. Bez tej osobowości nie bylibyśmy dziś tu gdzie dziś jesteśmy. Wspólnie z Mirkiem Pleskotem i klubem XRacing zorganizowaliśmy: w 2021 roku zawody rangi okręgowej: I Runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego w Cross Country, w 2022 roku: III i IV rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Cross Country i 3-y rundy Mistrzostw Okręgu Warszawskiego w Cross Country. W tym roku 2023 będziemy organizować samodzielnie: IV Rundę Mistrzostw Strefy Polski Centralnej w Motocrossie oraz wspólorganozować wraz z klubem XRacing VII i VIII rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Cross Country. Chcemy rozwijać sporty motorowe na mazowszu i umożliwić wszystkim zainteresowanym jak najłatwiejszy dostęp do obiektu i tej dyscypliny sportu. W tym celu zdecydowaliśmy się na zorganizowane bezpłatnego szkolenia dla chętnych 40 osób (z umiejętnością jazdy na motocyklu) z powiatu siedleckiego pod okiem trenera, a dla dzieci, młodzieży czy dorosłych, którzy nie posiadają motocykla a chcieliby spróbować swoich sił, udostepnimy swoje maszyny. Będą oni mogli spróbować jazdy pod okiem naszych klubowiczów. Ten projekt jest finansowany z budżetu Starostwa Powiatowego w Siedlcach i lada dzień ruszy.

Kto Was wspiera przy organizacji tej imprezy?

Przy organizacji zawodów od początku wspiera nas Wójt Gminy Skórzec Pan Jerzy Długosz wraz z Urzędem Gminy Skórzec, Gminny Ośrodek Kultury w Skórcu na czele z Panem Akadiuszem Dołęgą. Finansowo również wspierają nas instytucje: Starostwo Powiatowe w Siedlcach, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego czy Polski Gaz Sp. z o.o. Poza tym wspieraja nas w dużej mierze również lokalni przedsiębiorcy, nasi przyjaciele, przyjaciele klubu, członkowie klubu i najbliźsi.

Co sprawiło Wam największą trudność w przygotowaniach?

Największym wyzwaniem tegorocznych zawodów była przebudowa toru, zgodnie z wymogami licencji, gdyż po raz pierwszy staramy się o homologację toru. Ponadto finansowanie – zarówno rozbudowy toru jak i samych zawodów oraz zakupu nagród dla zawodników. Do tego dochodzi jeszcze stres związany z samymi zawodami w dyscyplinie motocross, które de facto organizujemy po raz pierwszy w Czerniejewie. Motocross jest bardziej dynamiczny (niż Cross Country), trzeba pilnować nawierzchni toru, odpowiedniej wilgotności. Tu również musieliśmy się pogłowić w jaki sposób rozwiązać ewentualny problem zbyt suchego i twardego toru.

Czy przewidujesz dodatkowe atrakcje dla kibiców, a kto wystąpi w roli spikera?

Tak będą dodatkowe atrakcje dla kibiców w postaci Food Traków, KGW „Sami Swoi” z Kotunia z tradycyjnymi potrawami. Będzie wata cukrowa, popcorn, występy lokalnych artystów na scenie, liczne konkursy dla kibiców z drobnymi nagrodami. Będzie również wydzielony kawałek łąki dla najmłodszych miłośników jazdy motocyklem, którzy mają już swoje maszyny i chceliby pojeździć pod okiem rodziców. W roli spikera będzie ten kto pierwszy dorwie się do mikrofonu 🙂 – a Dyrektorem Zawodów będzie Pan Marian Dąbrowski, któremu mikrofon sam klei się do ręki 🙂

Na jakie nagrody (poza statuetkami) mogą liczyć zawodnicy?

Oczywiście zawodnicy od nas nie wyjadą tylko z wyjątkową okolicznościową statuetką – a otrzymają jeszcze nagrody rzeczowe w postaci olejów, płynów do motocykla, chemii użytkowej, sprzętu do warsztatu, gadżetów itd.