Strzały na torze, czyli motocrossowy biathlon z karabinem w tle

    Przed laty byliśmy w tej dyscyplinie nie do pokonania. Najszybsi na moto, najcelniejsi w strzelaniu.

    Polska reprezentacja pod wodzą Władka Knapa pojechała nawet do Mongolii by rozgromić reprezentacje bywszego Układu Warszawskego. Kiedy jednak sport motocyklowy przestał być dyscypliną hołubioną i dotowaną przez wojsko w tym przez Ligę Obrony Kraju, biathlon poszedł w zapomnienie.

    Ale nie na zawsze, oto bowiem w Tucholi, 1 września już po raz drugi odbędzie się „trening biathlonowy” z inicjatywy… Lasów Państwowych! No tego jeszcze nie było, leśnicy i offroadowcy w jednym szeregu! Tyle się mówi i pisze o ich wzajemnej niechęci, a tu tymczasem… czyżbyśmy byli świadkami historycznego przełomu? Ale przejdźmy do meritum. Sprawcą całego zamieszania jest Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu koło Tucholi.

    Dopóki tam tylko strzelano nie było w tym nic dziwnego, ale gdy Centrum wykupiło pobliski teren z torem motocrossowym sprawa zaczęła robić się poważna. Jeśli ktoś sądzi, że chodziło o jego zaoranie jest w błędzie. Tor wyrównano, uporządkowano, zakupiono kilka pit bike’ów a w planach rozwojowych znalazło się wybudowanie myjki, budynków socjalnych, oświetlenie terenu itp. W ten sposób dyrektor Centrum Mariusz Woźniak, również miłośnik terenowego upalania postanowił pożenić obydwie dyscypliny.

    Pierwsza próba miała miejsce w maju, teraz przyszedł czas na kolejny sprawdzian. Zasady są proste: W ramach treningu rozegrana zostanie konkurencja polegająca na trzykrotnym okrążeniu toru motocrossowego, przejeździe przez teren strzelnicy oraz oddaniu strzałów z karabinu. Na najlepszych czekają puchary i nagrody rzeczowe. Minimalny wiek uczestnika to ukończone 14 lat, potwierdzone dokumentem ze zdjęciem. Koszt wpisowego to 70 zł.

    UWAGA! Niepełnoletni uczestnicy muszą przyjechać z rodzicem, opiekunem prawnym, który podpisze oświadczenie o akceptacji odpowiedzialności. Każdy zawodnik dla własnego bezpieczeństwa powinien posiadać polisę NNW. Ubezpieczenie NNW jednodniowe na sporty ekstremalne można wykupić w Allianz (NNW), które chroni uczestnika uprawiającego sporty ekstremalne. Ubezpieczenie należy wykupić minimum na 24 godziny przed treningiem.

    fot. Joanna Zimniewska

    Harmonogram: 9:00-11.00 zapisy zawodników, 9:00-11.00 treningi dowolne, 11:00 odprawa przed treningiem głównym, 11:30 przejazd zapoznawczy, 12:00 trening główny, 16:00 ogłoszenie wyników, dekoracja zwycięzców.

    fot.: CSSLP