Supermoto w Toruniu-Provaznik bezkonkurencyjny

  W miniony weekend na torze Awix Racing Arena w Toruniu odbyła się II i III runda Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Supermoto oraz Pucharu Pitbike MRF.

  Zawody cieszyły się dużą frekwencją wśród miłośników tej dyscypliny sportu. Łącznie na starcie stanęło ponad osiemdziesiąt zawodników i zawodniczek.

  Mistrzostwa Polski

  W klasie mistrzowskiej znakomitą dyspozycją pochwalił się Erik Provaznik. Czeski zawodnik wygrał treningi kwalifikacyjne oraz wszystkie cztery wyścigi obu rund. Dzięki odniesionemu zwycięstwu, także podczas pierwszej rundy tegorocznego cyklu wyścigów supermoto, jest on zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej z liczbą 150 punktów. 26 oczek mniej na swoim koncie ma Jędrzej Żuralski, który podczas pierwszego sobotniego wyścigu był drugi. W pozostałych trzech startach reprezentant klubu Wiraż Bartoszyce plasował się na trzeciej pozycji. Drugie miejsce, zarówno w sobotę jak i niedzielę, przypadło Pawłowi Leśków. Tym samym reprezentant Auto Moto Klubu Gliwice zmniejszył stratę do Żuralskiego i sumą 120 punktów zajmuje obecnie trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej sezonu.

  Cieszy dobry wynik Pawła i Jędzrzeja, którzy wraz Wojtkiem Mańczakiem należą do Polskiej Kadry Supermoto. Dla „Mańka” nie był to jednak wymarzony weekend. W sobotnich zawodach zajął on ósmą lokatę, a w niedzielę był ostatecznie szósty. Świetną formę przedstawił za to Michał Pawlik, który w pierwszym dniu zawodów zajął piąte miejsce. Z kolei drugiego dnia zawodnik klubu LKT Wyczół Gościeradz uplasował się tuż za podium.

  Puchar Polski

  W stawce klasy C2 Pucharu Polski najwięcej powodów do radości ma Szymon Beyger. Jadący z numerem #130 zawodnik klubu Motosport Castrol Team wywalczył pole position w obu rundach. Zwyciężał także trzykrotnie w wyścigach. Jedynie w drugim sobotnim biegu na metę wjechał za plecami Kevina Chadrysiaka. Tego dnia na podium stawali jeszcze Kacper Gajos oraz Damian Czudak. W pierwszym niedzielnym wyścigu drugą oraz trzecią pozycję zdobyli odpowiednio Damian Krupa i Konrad Stawicki, natomiast w drugim starciu, obok liderującego Beygera ponownie stanęli Gajos i Czudak. Dla Stawickiego, który do tej pory ścigał się w wyścigach płaskich, wynik ten jest z pewnością powodem do dumy. Po pierwszym kontakcie z sekcją terenową musiał on szybko przyswoić sobie nową technikę prowadzenia motocykla. W klasie C4, gdzie zawodnicy ścigają się po torze z wyłączeniem sekcji terenowej prym wiódł Daniel Bukowski, który wygrał drugi sobotni wyścig oraz oba wyścigi z niedzieli. Znany głównie z wyścigów motocyklowych „Buła” miał jednak trudny początek. Na okrążeniu rozgrzewkowym do pierwszego wyścigu zawodnik Automobilklubu Wielkopolskiego przewrócił się i złamał klamkę przedniego hamulca. W związku z tym cały wyścig przejechał używając jedynie tylnego zacisku.

  Zdobycie dobrego wyniku z takim defektem motocykla było praktycznie niemożliwe, dlatego też Daniel był na mecie dopiero siódmy. Pierwsze miejsce padło łupem Piotra Salamona, a tuż za nim na mecie zjawili się Mieszko Laszecki oraz Andrzej Drzymulski. W drugim starciu Laszecki i Drzymulski zamienili się pozycjami. Ostatecznie II rundę zwyciężył „Simpson”, który miał taką samą liczbę punktów co Mieszko, ale uzyskał on lepszy czas w kwalifikacjach. W niedzielę, podczas pierwszego startu najbliżej dogonienia Daniela Bukowskiego był Mieszko Laszecki z klubu Walrav, a tuż za nim linię mety przekroczył Andrzej Kamiński z Automobilklubu Polskiego. W drugim wyścigu nastąpiło ponownie przetasowanie w walce o drugą i trzecią lokatę. Lepszy w niej okazał się Kamiński, który pokonał Laszeckiego.

  Puchar Pitbike MRF

  Wśród zawodników ścigających się na pitbike’ach w Pucharze Pitbike MRF słoneczne sobotnie warunki najbardziej odpowiadały Mateuszowi Wąsowskiemu, który tego dnia wygrał oba wyścigi. Za nim na mecie meldowali się odpowiednio Patryk Stankiewicz oraz Filip Janus. W niedzielę Stankiewicz zrewanżował się zawodnikowi Automobilklubu Wielkopolskiego, a dwukrotnie trzecie miejsce ponownie padło łupem Janusa. Tempo wyścigów Pucharu MRF Kobiet niezmiennie od początku sezonu dyktowała Daria Leba, a w klasie MRF Junior największe laury zbiera Dominik Ziętara. Oboje mają na swoich kontach maksymalną liczbę punktów. Zapraszamy również na kolejne dwie rundy Mistrzostw i Pucharu Polski Supermoto, które odbędą się 22-23 lipca w Koszalinie.

  źródło: MotorSport Media