Testujemy kuloodporne szkła za rozsądne pieniądze: gogle Leatt Velocity 4.5.

W sezonie 2020 Leatt wszystkim fanom motocyklowego off-roadu ma już do zaoferowania 3 pary gogli o następujących oznaczeniach: VELOCITY 4.5 / VELOCITY 5.5 / VELOCITY 6.5.

Od kilku tygodni oswajamy się lepiej z budżetowym modelem, mianowicie 4.5. Czy budżetowy oznacza – gorszy? Przyzwyczajony od dłuższego czasu na do spoglądania na bezdroża przez szerokokątnego szkła (170-stopniowy kąt widzenia) gogli Leatt VELOCITY 6.5, do modelu 4.5 podchodziłem z przeświadczeniem, że w kontekście wizji przyjdzie mi spotkać się z czymś zgoła odmiennym niż to, co oferuje model premium. I owszem, w pewnych aspektach budżetowe VELOCITY 4.5 odstają od 6.5, ale w kluczowym zagadnieniu jakim jest właśnie WIZJA, mamy do czynienia z tym, co w Leatt najlepsze.

Na zdjęciu; gogle: Leatt Velocity 6.5 (na górze) / Leatt Velocity 4.5 (na dole)

Mowa oczywiście o kuloodpornych szkłach, z pomocą których Leatt dokonał szarży na rynku gogli Enduro / MX. Zastosowana w modelu VELOCITY 4.5 szybka, to ta sama, certyfikowana szybka, jaką możemy spotkać w modelu 6.5. Podobnie więc jest ona podwójna, na co składa się szybka kuloodporna wraz z drugą, wewnętrzną szybką z polimeru ze specjalną uszczelką. Ten patent to odpowiedź Leatt na radzenie sobie z problemem parowania gogli.

Całość jak na szkła Leatt gwarantuje także szybkie samooczyszczanie. „Niewidzialna wycieraczka” bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem deszczu i błota o wodnej konsystencji. Z kolei bardziej suche błoto o grudkowej strukturze – nie ma co się oszukiwać – lubi pozostać tam na nieco dłużej.

fot. Łukasz Kurowski

Zastosowanie tych samych szkieł co w wyższych modelach, otwiera przed jeźdźcem dostęp do puli 8 lustrzanych soczewek, przezroczystej, 6 zabarwionych, a także 2 specjalnych, stosowanych osobiście przez Jonnye’ego Walkera: przezroczystej i tej o UltraKontraście 32%, które jak warto podkreślić, są dodatkowo wentylowe (posiadają specjalne otwory wentylacyjne w górnej części). Całość współgra ze zrywkami, przez co bojowe możliwości VELOCITY 4.5 wzrastają. Możemy zamontować także nosek.

Co więc różni VELOCITY 4.5 od 6.5? Jedną z większych różnic, którą da się odczuć, jest zastosowanie cieńszego o 10 mm, elastycznego paska gogli, który dodatkowo od wewnętrznej strony jest pokryty tylko jednym, cieniutkim paskiem sylikonu. Sprawia to, że po pewnym etapie jazdy, szczególnie gdy mamy do czynienia z gromadzącym się na kasku kurzem, przyczepność gogli do kasku maleje.

Największą różnicą jest jednak zastosowanie odmiennych ramek samych gogli, które nie są zintegrowane z systemem szybkiej wymiany szkieł. Wymiana szybki w VELOCITY 4.5 odbywa się klasycznie, poprzez odpowiednie wygięcie ramek. Rozwiązanie proste i sprawdzone. Przyczynia się to do znacznej optymalizacji szerokości ramek, przez co Leatt VELOCITY 4.5 są smuklejsze i w niektórych przypadkach nawet bardziej poręczniejsze, choć ich design nie jest już tak agresywny jak 5.5 czy 6.5. Szybka głębiej wnika też w ramkę, przez co w VELOCITY 4.5 jest wysokość jest o kilka milimetrów mniejsza.

Z innych różnic warto też wskazać na rodzaj mocowania taśmy gogli do samych gogli. W VELOCITY 4.5 zastosowano taśmę, która wychodzi bezpośrednio z bocznych części ramek gogli. W VELOCITY 6.5 dzięki systemowi szybkiej zmiany szkieł, taśma zaczyna się kilka milimetrów od gogli.

Stworzony w ten sposób „tunel” ma bezpośredni wpływ na dostarczanie powietrza do wnętrza kasku, co poprawia cyrkulację powietrza dla samej głowy. W VELOCITY 4.5 klasyczny sposób mocowania, pogarsza nieco ten parametr. Same gogle, dzięki zastosowanym szkłom i kanałom wentylacyjnym zdają jednak pozytywnie egzamin z nieparowania, co bez wątpienia jest najmocniejszą tego produktu.

OCENA

Gogle Leatt VELOCITY 4.5 to naprawdę dobre gogle. Odpowiadając na pytanie z początku tekstu „czy budżetowy = gorszy?” należy odpowiedzieć przecząco. VELOCITY 4.5 z wyższymi modelami dzielą to, co najlepsze, czyli wyczynowe szkła odporne na uderzenia kamieni, wytrzymałe, o których mocne porysowanie naprawdę trzeba się postarać. W aspektach, w których można było zastosować inne, mniej zaawansowane, a przez to tańsze rozwiązania, ludzie z Leatt to uczynili. Dzięki temu poszerzyli swoje „goglowe” portfolio o bardzo dobry model w przystępnej cenie.

Cena Leatt VELOCITY 4.5 w sklep.olekmotocykle.pl w zależności o wariantu szkieł (lustro / zwyczajne) waha się bowiem od 170 zł do 229 zł. Dla porównania ceny modelu 6.5 zaczynają się od 349 zł.

fot. Aleksandra&Łukasz Kręcichwost