Wercia Duraj, jedna z najmłodszych polskich riderek wystartuje w Biskupicach

  Już za pięć dni (3.03) pierwsza mega impreza, Puchar Cross Country Biskupic, na którą zaprasza MKS Tryb Częstochowa. Swój udział zapowiedziała m.in. Wercia Duraj, jedna z najmłodszych riderek w naszym kraju.

  Gdy miała 4 lata nie umiejąc jeździć na rowerze usiadła i pojechała na motocyklu. Dzisiaj ma lat 13 i łoi skórę swoim często starszym koleżankom i kolegom. O cross country czy enduro mówią, że to męski sport. Gdy pochwaliła się w szkole, że na Komunię dostała swój pierwszy sprzęt, nikt nie potraktował tego poważnie. I popełnił błąd. Weronika bowiem nie dość, że zaczęła pilnie trenować w terenie ze swoim tatą, to regularnie przyglądała się riderkom i riderom podczas „dorosłych zawodów”. Gdy pojawiła się informacja o organizacji pierwszych amatorskich wyścigów CC dla dzieci w Czerwionce, decyzja mogła być tylko jedna. Weronika wystartowała w 65-tkach zarówno w klasie chłopaków jak i dziewczyn. W 2017 roku wygrała klasyfikację generalną KTM KATO KIDS CUP, a w grudniu startując w wyścigu pokazowym podczas MŚ SuperEnduro w Tauron Arena była trzecia wśród sześciu chłopaków. Rok 2018 zapowiadał się bardzo ciekawie, niestety blisko trzymiesięczna choroba trochę plany Werki pokrzyżowała. Na szczęście dziewczyna wróciła do zdrowia, wsiadła na KTM 85ccm i stanęła na pudle już w pierwszej rundzie. Miesiąc później odbyło się cross country w Winowie – wyścig w kategorii Dzieci zakończyła na 3. pozycji wśród 8 kolegów.

  Gdy rodzice Weroniki usłyszeli o Women Cup, skontaktowali się ze współorganizatorką tego przedsięwzięcia Patrycją Komko. Ta, gdy usłyszała że chodzi o 11-latkę początkowo nie wyraziła zgody na jej udział, ale po namyśle dopuściła ją warunkowo do treningu w Skrzypcu. Werka poradziła sobie świetnie i w mini wyścigu kończącym trening była… pierwsza! Następnego dnia młodziutka zawodniczka pojechała w „dorosłych zawodach” i wygrała w klasie Kobiet! Szok! Zarówno Patrycja jak i trenujący dziewczyny Wojtek Rencz nie mieli żadnych wątpliwości, aby zaprosić Weronikę na pozostałe treningi w ramach Women Cup. W efekcie młodziutka riderka wygrała kolejne zawody tym razem w Wałbrzychu. Spróbowała także swoich sił w Czechach, gdzie klasę 80 Open zakończyła na 6. pozycji. Powrót do Polski, endurosprint w Szymiszowie i znowu najwyższy stopień na pudle w klasie Kobiet.

  Ostatnia runda cyklu Ipone Series CC odbyła się w Biskupicach, którą pomimo małych kółek i pojemności 85 Werka przejechała bez problemu wygrywając jednocześnie klasyfikację generalną WOMEN CUP. Na starty w klasie Kobiet w Mistrzostwach Polski i Świata musi poczekać jeszcze 4 lata, ale w dniu, kiedy stanie na maszynie startowej chce być przygotowana jak najlepiej. Weronika Duraj jeździ w barwach SMK Enduro Czerwionka i Eurorider Katowice.

  Uwaga! Na stronie internetowej motoresults macie możliwość zapisania się na zawody w Biskupicach! Dotyczy to tylko zawodników startujących na motocyklach, liczba internetowych zapisów jest ograniczona do 260 zawodników. Regulamin zawodów TUTAJ

  fot. Agnieszka Harazin