Wysokooktanowy Skijöring podczas Rajdu Chłopskiego 2019!

    Zbliżająca się wielkimi krokami 51 edycja Rajdu Chłopskiego, ściągającego od lat do Gminy Rajcza miłośników narciarstwa z regionu, kraju i zagranicy, w roku 2019 do listy wyścigów dopisuje skikjoring w motorowym wydaniu.

    Jest to wyścig łączący moc koni mechanicznych motocykli enduro z umiejętnościami jazdy na nartach! Dokładnie 27 stycznia 2019 w gminie Rajcza pierwsza edycja Rajcza Enduro Skijoring! Skijoring, czyli wyścigi narciarzy ciągniętych przez zwierzęta, to narodowa dyscyplina Norwegów. Na przestrzeni lat ewoluowała ona także w stronę motorsportu, gdzie rolę zwierząt zastąpiły pojazdy mechaniczne w tym samochody, quady, czy też skutery śnieżne i motocykle terenowe. Ta ostatnia odmiana skikjoringu od lat cieszyła się szczególnym zainteresowaniem członków klubu motocrossowego z Rajczy – Extreme Beskid Team, którzy zainteresowania przekuli w czyn i postanowili sprowadzić skikjoring do swojej gminy, gdzie od pół wieku odbywa się tradycyjny bieg narciarski, tzw. Rajd Chłopski.

    Jak tłumaczy członkini Extreme Beskid Team – Kalina Pustelnik – jako klub także chcieli dorzucić do imprezy coś od siebie.

    Doroczny Rajd Chłopski to świetne wydarzenie, podczas którego nie tylko w powietrzu unosi się duch rywalizacji, ale także jest to czas integracji lokalnej społeczności, podczas panuje naprawdę wyjątkowa atmosfera. Jako klub z Rajczy, reprezentujący gminę w licznych imprezach sportowych, w roku 2019 chcieliśmy dołożyć do rajdu coś motocyklowego od siebie, a że motocykliści – jak pokazała chociażby skijoringowa impreza w Karpaczu w latach poprzednich – świetnie dogadują się z narciarzami, to postanowiliśmy sprowadzić skikjoring do siebie. I tak narodził się pomysł organizacji Rajcza Enduro Skijöring.

    Jeśli warunki atmosferyczne dopiszą, czyli zima nie zawiedzie, to rajczański skikjoring wystartuje 27 stycznia, a sama rywalizacja zostanie rozegrana w aż trzech klasach: SKI (motocyklista + narciarz), SNOWBOARD (motocyklista + snowboardzista), WOMEN (klasa kobiet), przez co jak zapewniają organizatorzy, wyścigowych emocji na pewno nie zabraknie! Więcej informacji o zawodach, dokładnej lokalizacji trasy, a także pakiecie informacji dla wszystkich zainteresowanych startem, znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia na Facebooku TUTAJ. Jeśli z kolei chcecie lepiej poznać historię odbywającego się od 1954 roku Rajdu Chłopskiego, odsyłamy na stronę rajdchlopski.rajcza.pl.