Za kilka tygodni rozpoczynają się pierwsze starty w ramach AMA Supercross

Emocje rosną, bowiem już na początku stycznia 2019 ruszają zawody, które zawsze przykuwają uwagę kibiców całego świata.

Przedsmak mieliśmy 33 października w Las Vegas, gdzie rozegrano 2018 Monster Energy Cup. Nagrodą główną był milion dolarów, który wjechał na konto Eli Tomaca. Potem nastąpiła przerwa, sporo zawodników zza Oceanu pojechało w wyścigach w Paryżu, ale teraz przed nimi ciężka harówka na własnym terenie.

Przypomnijmy, że supercross to najbardziej popularna w USA dyscyplina motorsportu. Nie motocross, ale właśnie SX bo jest bardzo widowiskowy, bo rozgrywany jest często pod dachem, bo każde zawody to prawdziwy spektakl z całą masą atrakcji. No i można, jak w kinie, jeść popcorn i popijać Monstera siedząc wygodnie na trybunie. Wyścigi na płycie stadionu mają już swoją tradycję, po raz pierwszy zostały rozegrane w 1948 roku w Buffalo. Była to jednak tylko przymiarka, bowiem dopiero w latach 60-ych SX zaczął przeżywać swój rozkwit.

Za jego promocje zabrali się najwięksi fachowcy od marketingu, imprezy organizowano w co raz to bardziej atrakcyjnych miejscach (Daytona International Speedway czy Los Angeles Coliseum). Zapowiadane początkowo jako Super Bowl of Motocross w pewnym momencie przerodziły się w…. Supercross i taka jest właśnie geneza nazwy tej dyscypliny. To był moment, w którym MX i XS poszły każde swoją drogą, obydwie jednak pod sztandarami AMA. Seria AMA Supercross tradycyjnie rozpoczyna się w styczniu, trwa do maja i składa się z 17 rund, oglądanych przez około miliona widzów. Wszyscy są bardzo ciekawi występu aktualnego mistrza SX Jasona El Hombre Andersona: właśnie wróciłem z Francji, gdzie zaliczyłem naprawdę super wyścigi. Jestem zachwycony organizacją, poziomem i… francuskimi kibicami. To był znakomity trening przed AMA SX.

Eli Tomac

No ale przecież w kolejce po mistrzowski tytuł staną także Tomac, Roczen czy Musquin, a zatem który z nich stanie na najwyższym stopniu podium?

fot. Monster Energy

Monster Energy AMA Supercross Championship – Harmonogram

6 stycznia 5 – Angel Stadium z Anaheim, USA

12 stycznia – State Farm Stadium, Glendale, USA

19 stycznia – Angel Stadium z Anaheim, USA

26 stycznia – Oakland-Alameda Coliseum, USA

2 lutego – Petco Park, San Diego, USA

9 lutego – US Bank Stadium, Minneapolis, USA

16 lutego AMA Supercross – AT & T Stadium, Arlington, USA

23 lutego – Ford Field, Detroit, USA

2 marca – Mercedes-Benz Stadium, Atlanta, USA

9 marca – Daytona International Speedway, Daytona Beach, USA

16 marca – Lucas Oil Stadium, Indianapolis, USA

23 marca – Century Link Field, Seattle, USA

30 marca – NRG Stadium, Houston, USA

6 kwietnia – Nissan Stadium Nashville, USA

13 kwietnia – Broncos Stadium w Mile High, Denver, USA

27 kwietnia – MetLife Stadium, East Rutherford, NJ, USA

4 maja – Sam Boyd Stadium, Las Vegas, USA