Zawodnicy walczący w WESS ostatni weekend października spędzą w Szwecji

Organizatorzy spodziewają się… 3000 riderów, którzy wezmą udział w kultowym Gotland Grand National na małej wyspie Gotlandia na Bałtyku.

Rekordowa liczba jeźdźców pojawiła się tam w 2016 roku, gdy na starcie stanęło ich dokładnie 3172. Trasa jest poprowadzona gęstymi lasami, sporo problemów na pewno sprawi wszystkim poligon Tolka. Będą skały, bagna i kryjące się pod cienka warstwa błota grube, splątane korzenie.

Zawody po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1984 roku, a wygrał je wówczas Per Grönberg. Z kolei szwedzka legenda Mats Nilsson triumfował w 1997 roku i od tamtej pory aż osiem razy stawał na najwyższym stopniu podium. Dwukrotny mistrz świata Enduro Pela Renet jest kolejnym zawodnikiem, który zajmuje wysoką pozycję w historii Gotland Grand National z czterema zwycięstwami. W tym roku do grona startujących dołączą najlepsi światowi kierowcy a wśród nich prowadzący w rozgrywkach Billy Bolt (Husqvarna – GB), Manuel Lettenbichler (KTM – GER) i Josep Garcia (KTM – ESP).

 

World Enduro Super Series odbędzie się 26 października i ze względu na skalę trudności potrwa tylko jeden dzień. Trasa liczy 22 kilometry, którą uczestnicy pokonywać będą przez trzy godziny. Trzeba również dodać, że zmaganiom przyglądać się będą tysiące kibiców. Przypomnijmy, aktualnie liderem WESS jest Josep Garcia, Tadek Błażusiak zajmuje czwarte miejsce.

fot.ARC