Volvo XC60 to średniej wielkości SUV klasy premium produkowany w dwóch generacjach: XC60 I (2008–2017) na płycie EUCD i XC60 II (od 2017) na platformie SPA, wspólnej z XC90. Druga generacja ma 4688 mm długości, rozstaw osi 2865 mm i bagażnik 505 l, a w realnej jeździe pali około 7–8 l/100 km w dieslu, 8–10 l/100 km w benzynie i poniżej 3 l/100 km w hybrydzie plug-in przy regularnym ładowaniu. Poniżej znajdziesz dane techniczne, silniki, spalanie i opinie o obu generacjach.
Volvo XC60 I i II – porównanie generacji
|
Parametr |
XC60 I |
XC60 II |
|
Lata produkcji |
2008–2017 |
od 2017 |
|
Platforma |
EUCD |
SPA |
|
Długość |
4628 mm |
4688 mm (po liftingu do ok. 4708 mm) |
|
Szerokość (bez lusterek) |
1891 mm |
1902 mm |
|
Wysokość |
ok. 1713 mm |
1658 mm |
|
Rozstaw osi |
2774 mm |
2865 mm |
|
Bagażnik |
495 / 1455 l |
505 / 1432 l (mild hybrid: 483 / 1410 l) |
|
Silniki |
R4, R5 i R6 – benzyna i diesel |
wyłącznie 2.0 R4 – benzyna, diesel, MHEV, PHEV |
XC60 II jest niższy o około 5,5 cm od poprzednika, ale ma rozstaw osi dłuższy o 9 cm – dlatego przy podobnej długości oferuje wyraźnie więcej miejsca w kabinie.
Volvo XC60 II (od 2017) – dane techniczne, wymiary, spalanie
Druga generacja zadebiutowała w marcu 2017 roku na modułowej platformie SPA, używanej także w XC90 II, S90 i V90. Konkuruje m.in. z Audi Q5, BMW X3 i Mercedesem GLC. Po liftingu w 2021 roku dostała system multimedialny oparty na Androidzie z usługami Google, a w 2025 roku kolejną modernizację z nową atrapą chłodnicy i większym ekranem centralnym.
Wymiary, wnętrze i bagażnik XC60 II
Nadwozie ma 4688 mm długości (w wersjach po liftingu do około 4708 mm, głównie przez inne zderzaki), 1902 mm szerokości bez lusterek i 2117 mm z lusterkami, 1658 mm wysokości i rozstaw osi 2865 mm. Prześwit wynosi około 216 mm, a średnica zawracania 11,4 m.
W kabinie jest dużo miejsca: z tyłu pasażerowie mają około 965 mm na nogi i 988 mm nad głową, a szerokość na wysokości ramion (1430 mm) pozwala wygodnie usiąść dwóm dorosłym – trzeciemu na krótszych trasach. Bagażnik mieści 505 l (1432 l po złożeniu kanapy), a w wersjach mild hybrid B4, B5 i B6 – 483 l (1410 l). Pod podłogą jest miejsce na koło zapasowe, ale kufer jest dość płytki, co wielu użytkowników wskazuje jako główną wadę praktyczną.
Silniki Volvo XC60 II
W przeciwieństwie do pierwszej generacji XC60 II korzysta wyłącznie z dwulitrowych, czterocylindrowych silników z rodziny Drive-E – w wersjach benzynowych, wysokoprężnych, miękkich hybrydach i hybrydach plug-in.
|
Wersja |
Moc |
0–100 km/h |
Uwagi |
|
T4 / T5 benzyna |
190 / 254 KM |
od ok. 6,8 s (T5 AWD) |
do 2020 roku |
|
T6 benzyna |
320 KM (później 310 KM) |
ok. 5,9 s |
turbosprężarka i kompresor |
|
D3 / D4 / D5 diesel |
150 / 190 / 235 KM |
10,2 / 8,4 / 7,2 s |
do 2020 roku, D4 najpopularniejszy |
|
B4 / B5 diesel MHEV |
197 / 235 KM |
od ok. 7,1 s |
miękka hybryda 48 V, silnik elektryczny 14 KM |
|
B5 / B6 benzyna MHEV |
250 / 300 KM |
6,9 / 6,2 s |
miękka hybryda 48 V |
|
T8 Twin Engine PHEV |
390–407 KM |
ok. 5,3 s |
akumulator 10,4–11,6 kWh, ok. 30–45 km na prądzie |
|
T6 Recharge PHEV |
340–350 KM |
ok. 5,7 s |
po 2022 roku akumulator 18,8 kWh |
|
T8 Recharge PHEV |
455 KM |
ok. 4,9 s |
silnik elektryczny 145 KM, do ok. 80 km na prądzie (WLTP) |
Prawie wszystkie egzemplarze mają 8-biegowy automat Geartronic – manual występował tylko w słabszych dieslach i w Polsce jest rzadkością. Napęd na cztery koła realizuje sprzęgło Haldex, a w hybrydach plug-in tylną oś napędza silnik elektryczny. Od 2020 roku prędkość maksymalna wszystkich nowych Volvo jest ograniczona do 180 km/h.
Hybryda plug-in T8 Recharge o mocy 455 KM przyspiesza do 100 km/h w około 4,9 s, a przy regularnym ładowaniu akumulatora 18,8 kWh większość codziennych dojazdów pokonasz wyłącznie na prądzie.
Spalanie Volvo XC60 II
|
Wersja |
Katalogowo (WLTP) |
Realnie |
|
Diesel D4 / D5 / B4 / B5 |
ok. 5,5–6,5 l/100 km |
7–8 l/100 km, spokojna trasa ok. 6 l |
|
Benzyna T5 / B5 |
ok. 7,4–8,5 l/100 km |
8–10 l/100 km |
|
Benzyna T6 |
ok. 8,5–9 l/100 km |
ponad 11 l/100 km |
|
PHEV T6 / T8 |
ok. 1,0–2,5 l/100 km |
poniżej 3 l przy ładowaniu, 8–9 l z pustą baterią |
Hybrydy plug-in najbardziej zależą od sposobu użytkowania. Przy pełnej baterii i dziennych trasach do 40–50 km spalanie spada poniżej 3 l/100 km, ale z rozładowanym akumulatorem ciężki SUV pali tyle co benzyna. Zbiornik paliwa mieści około 70 l, co w dieslu daje zasięg przekraczający 900 km. XC60 II może holować przyczepę z hamulcem o masie do 2400 kg (PHEV – mniej), a masa własna wynosi od około 1780 do 2145 kg.
Komfort, wyposażenie i bezpieczeństwo XC60 II
Standardowe zawieszenie dobrze filtruje nierówności, a za dopłatą dostępne było zawieszenie pneumatyczne z regulacją prześwitu. Fotele mają elektryczną regulację z pamięcią, a w bogatszych wersjach wentylację i masaż. W kabinie znajdziesz dwu- lub czterostrefową klimatyzację i system oczyszczania powietrza CleanZone z filtrem PM2,5, a opcjonalnie nagłośnienie Bowers & Wilkins.
W standardzie jest City Safety, który w drugiej generacji potrafi nie tylko hamować, ale też wspomóc kierowcę skrętem kierownicy. Opcjonalnie dostępne są Pilot Assist (półautonomiczna jazda z utrzymaniem pasa i dystansu), BLIS monitorujący martwe pole i kamery 360°. Wersje wyposażenia to początkowo Momentum, Inscription i R-Design, a później Core, Plus i Ultimate. Momentum ma m.in. reflektory LED, 9-calowy ekran dotykowy i 18-calowe felgi, a Inscription dodaje skórzaną tapicerkę, elektryczne fotele i cyfrowe zegary 12,3 cala.
Typowe usterki XC60 II
-
wolno działający lub zawieszający się system multimedialny Sensus sprzed liftingu,
-
zamarzająca elektrycznie otwierana klapa bagażnika,
-
usterki opcjonalnego zawieszenia pneumatycznego (drogie w naprawie),
-
sporadyczne problemy ze skrzynią biegów i drobne awarie elektroniki,
-
podwyższone zużycie oleju w mocniejszych benzynach,
-
w dieslach – filtr DPF i zawór EGR, w hybrydach – kondycja akumulatora trakcyjnego i ładowania.
Volvo XC60 I (2008–2017) – dane techniczne, silniki, spalanie
Pierwsza generacja zadebiutowała w marcu 2008 roku w Genewie. Powstała na płycie EUCD opracowanej przez Forda – tej samej, na której zbudowano m.in. Forda Mondeo, Kugę, Land Rovera Freelandera oraz Volvo S60 i V60. Początkowo oferowano ją głównie z napędem AWD, a w 2010 roku pojawiła się oszczędniejsza odmiana DRIVe z napędem na przód. W 2013 roku XC60 przeszedł lifting obejmujący atrapę chłodnicy, maskę, reflektory, zderzaki i wnętrze, a wersje przednionapędowe dostały system torque vectoring.
Wymiary i bagażnik XC60 I
Nadwozie ma 4628 mm długości, 1891 mm szerokości, około 1713 mm wysokości i rozstaw osi 2774 mm. Średnica zawracania wynosi 12,1 m, a głębokość brodzenia 350 mm. W kabinie jest około 924 mm miejsca na nogi i ponad 1000 mm nad głową z tyłu. Bagażnik mieści 495 l (1455 l po złożeniu oparć), zbiornik paliwa 70 l, a na dachu można przewozić do 100 kg. Masa własna wynosi od około 1640 do 2050 kg w najcięższych wersjach AWD, a ładowność sięga 630 kg.
Silniki Volvo XC60 I
|
Wersja |
Typowa moc |
Spalanie realne (miasto / trasa) |
|
D3 / D4 2.0 R5 diesel |
136–163 KM |
ok. 8–9 / 6–6,5 l/100 km |
|
D4 / D5 2.4 R5 diesel |
163–220 KM |
ok. 8,5–10 / 6,5–7 l/100 km |
|
D4 Drive-E 2.0 R4 diesel (od 2014) |
181–190 KM |
ok. 7–8 / 5,5–6 l/100 km |
|
T5 2.0 benzyna |
240–245 KM |
ok. 10–12 / 7–8 l/100 km |
|
T6 3.0 R6 benzyna |
285–306 KM |
ok. 13–15 / 9–10 l/100 km |
Pierwszą generację budują przede wszystkim pięciocylindrowe diesle D3, D4 i D5 – mają charakterystyczną kulturę pracy i wysoki moment obrotowy od niskich obrotów, ale ich serwis kosztuje więcej niż obsługa prostszych jednostek R4. Od 2014 roku do gamy weszły czterocylindrowe silniki Drive-E, oszczędniejsze od starszych R5. Benzynowy T5 zapewnia dobrą dynamikę, a topowy, sześciocylindrowy T6 – nawet 306 KM, ale oba palą w mieście wyraźnie więcej od diesli. Większość egzemplarzy ma automat Geartronic, choć słabsze diesle występowały też z manualem.
Najrozsądniejszym wyborem w XC60 I przy dużych przebiegach są diesle D4 i D5 – przy 70-litrowym zbiorniku pozwalają przejechać ponad 800 km na jednym tankowaniu.
Wyposażenie i bezpieczeństwo XC60 I
Już pierwsza generacja miała sześć poduszek powietrznych, ABS z EBD, system stabilizacji DSTC, zabezpieczenie przed przewróceniem RSC, elektroniczny hamulec postojowy, dwustrefową klimatyzację i układ HDC wspomagający zjazd ze wzniesień. Standardem był też City Safety, który automatycznie hamował przy prędkościach poniżej 30 km/h. Opcjonalnie dostępne były aktywny tempomat, BLIS, ostrzeganie przed zjechaniem z pasa, rozpoznawanie znaków, adaptacyjne reflektory i nagłośnienie Harman Kardon. Wersje wyposażenia to m.in. Kinetic, Momentum, Summum, R-Design i Ocean Race.
Opinie o Volvo XC60 i na co uważać przy zakupie
Właściciele obu generacji chwalą przede wszystkim wygodne fotele, spokojne prowadzenie, dobre wyciszenie i poczucie bezpieczeństwa. Kabina XC60 II nadal wygląda nowocześnie, a materiały dobrze znoszą lata użytkowania. Duże felgi pogarszają jednak komfort na krótkich nierównościach, a benzynowe wersje w mieście palą więcej od wartości katalogowych. XC60 bardzo dobrze trzyma wartość – nawet egzemplarze z pierwszych lat drugiej generacji są wyraźnie droższe od rywali z tego samego rocznika.
Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdź:
-
historię serwisową i działanie skrzyni automatycznej,
-
pracę napędu AWD (sprzęgło Haldex),
-
w dieslach – filtr DPF, zawór EGR i turbosprężarkę,
-
zawieszenie pneumatyczne, jeśli auto je ma,
-
płynność działania multimediów i elektrycznej klapy bagażnika,
-
w hybrydach plug-in – kondycję akumulatora i działanie ładowania.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie wymiary ma Volvo XC60 II?
XC60 II ma 4688 mm długości (po liftingu do ok. 4708 mm), 1902 mm szerokości bez lusterek i 2117 mm z lusterkami, 1658 mm wysokości i rozstaw osi 2865 mm.
Czym różnią się generacje Volvo XC60?
XC60 I (2008–2017) powstał na płycie EUCD i miał silniki cztero-, pięcio- i sześciocylindrowe. XC60 II (od 2017) korzysta z platformy SPA, ma wyłącznie dwulitrowe silniki R4, w tym hybrydy, dłuższy o 9 cm rozstaw osi i nowocześniejsze wnętrze.
Jaki bagażnik ma Volvo XC60?
XC60 I: 495 l (1455 l po złożeniu kanapy). XC60 II: 505 l (1432 l), a w wersjach mild hybrid B4, B5 i B6 – 483 l (1410 l).
Ile pali Volvo XC60 II?
Realnie diesle około 7–8 l/100 km, benzyny 8–10 l/100 km (T6 ponad 11 l), a hybrydy plug-in poniżej 3 l/100 km przy regularnym ładowaniu i około 8–9 l/100 km z rozładowaną baterią.
Jaki zasięg na prądzie ma Volvo XC60 Recharge?
Starsze T8 Twin Engine z akumulatorem 10,4–11,6 kWh przejeżdżały około 30–45 km, a nowsze T6 i T8 Recharge z akumulatorem 18,8 kWh – do około 80 km według WLTP.
Który silnik w XC60 I jest najlepszy?
Przy dużych przebiegach diesle D4 i D5 – mają wysoki moment obrotowy i pozwalają przejechać ponad 800 km na 70-litrowym zbiorniku. Od 2014 roku oszczędniejsze są czterocylindrowe D4 Drive-E.
Jaką przyczepę może holować Volvo XC60?
XC60 II może holować przyczepę z hamulcem o masie do 2400 kg przy nacisku na hak do 110 kg, a przyczepę bez hamulca do 750 kg. Hybrydy plug-in mają niższy limit.
Jakie są typowe usterki Volvo XC60 II?
Wolne lub zawieszające się multimedia sprzed liftingu, zamarzająca elektryczna klapa bagażnika, usterki zawieszenia pneumatycznego, drobne awarie elektroniki oraz podwyższone zużycie oleju w mocniejszych benzynach.