Citroën C3 to jeden z najpopularniejszych miejskich hatchbacków w Europie – obecna czwarta generacja (od 2024) jest oferowana z benzyną 1.2, miękką hybrydą 48 V i jako elektryczny ë-C3, a obok niej sprzedawany jest większy crossover C3 Aircross. C3 IV ma około 4015 mm długości i ë-C3 z akumulatorem 44 kWh na około 320 km zasięgu, a C3 Aircross II urósł do 4390 mm i może mieć nawet 7 miejsc. Poniżej znajdziesz dane techniczne, wymiary i silniki C3 III, C3 IV oraz obu generacji C3 Aircross.
Citroën C3 i C3 Aircross – porównanie
|
Parametr |
C3 III |
C3 IV |
C3 Aircross II |
|
Lata produkcji |
2016–2024 |
od 2024 |
od 2024 |
|
Nadwozie |
hatchback |
hatchback (podwyższony) |
crossover, 5 lub 7 miejsc |
|
Długość |
ok. 3996 mm |
ok. 4015 mm |
4390 mm |
|
Rozstaw osi |
ok. 2540 mm |
ok. 2540 mm |
2670 mm |
|
Bagażnik |
ok. 300 l |
ok. 310 l |
460 l (7 miejsc: 330 l) |
|
Napędy |
benzyna 1.2, diesel 1.5 |
benzyna 1.2, hybryda 48 V, elektryczny |
benzyna 1.2, hybrydy 48 V, elektryczny |
C3 Aircross drugiej generacji jest o prawie 40 cm dłuższy od C3 i ma rozstaw osi dłuższy o 13 cm – to osobny model klasy crossover, choć dzieli z C3 nazwę i platformę Smart Car.
Citroën C3 IV (od 2024) – dane techniczne, silniki, zasięg
Czwarta generacja zadebiutowała w 2024 roku na nowej, taniej platformie Stellantis Smart Car. Nadwozie jest wyższe i bardziej „uterenowione” niż w poprzedniku, a we wnętrzu zamiast klasycznych zegarów pojawił się szeroki wyświetlacz head-up umieszczony nisko pod przednią szybą. Równolegle z wersjami spalinowymi oferowany jest elektryczny ë-C3.
Wymiary C3 IV
C3 IV ma około 4015 mm długości, około 1755 mm szerokości, około 1577 mm wysokości i rozstaw osi około 2540 mm. Bagażnik mieści około 310 l, a zbiornik paliwa w wersjach spalinowych – 44 l. Maksymalna masa całkowita wynosi około 1620 kg, a auto może holować lekką przyczepę z hamulcem do około 550 kg.
Silniki i napędy C3 IV
|
Wersja |
Moc / akumulator |
Uwagi |
|
1.2 Turbo (PureTech) |
100 KM / 205 Nm |
trzycylindrowy, manual, WLTP ok. 6,0 l/100 km |
|
Hybrid 110 |
110 KM, akumulator 0,89 kWh brutto |
miękka hybryda 48 V z automatem |
|
ë-C3 Urban Range |
akumulator 30 kWh (29,4 kWh netto) |
tańsza wersja do miasta, ok. 200 km zasięgu |
|
ë-C3 (Comfort Range) |
113 KM, akumulator 44–44,8 kWh (43,7 kWh netto) |
ok. 320 km zasięgu WLTP, DC 100 kW |
Benzynowy 1.2 Turbo ma moment 205 Nm od około 1750 obr./min, więc dobrze reaguje na gaz w mieście nawet przy niskich prędkościach. Przyspieszenie 0–100 km/h w zależności od wersji wynosi około 9,8–11,5 s. Hybrid 110 wspiera silnik benzynowy przy ruszaniu i odzyskuje energię podczas hamowania, co obniża spalanie w mieście i poprawia działanie start-stop. Elektryczny ë-C3 ma przekładnię jednobiegową, a na szybkiej ładowarce 100 kW uzupełnia energię od 20 do 80% w około 26 minut. W domu ładuje się prądem przemiennym 7,4 lub 11 kW – najlepiej regularnie w zakresie 20–80%, co jest korzystne dla trwałości akumulatora. Przy zużyciu 15–17 kWh/100 km realny zasięg dużej baterii w jeździe mieszanej wynosi około 250–290 km.
Elektryczny Citroën ë-C3 z akumulatorem 44 kWh ładuje się od 20 do 80% w około 26 minut przy mocy 100 kW – to wystarczy, żeby z krótkim postojem pokonywać również dłuższe trasy.
Citroën C3 III (2016–2024) – dane techniczne, silniki, spalanie
Trzecia generacja zadebiutowała w 2016 roku i od razu wyróżniała się stylistyką – z charakterystycznymi, plastikowymi panelami Airbump na drzwiach i możliwością dwukolorowego malowania. W 2020 roku przeszła lifting, a produkcję zakończono w 2024 roku, gdy do salonów trafiło C3 IV.
Wymiary C3 III
Hatchback ma około 3996 mm długości, około 1749 mm szerokości (bez lusterek), około 1474 mm wysokości i rozstaw osi około 2540 mm. Bagażnik mieści około 300 l, a maksymalna masa całkowita wynosi około 1515 kg. Zawieszenie jest zestrojone raczej komfortowo niż sportowo, a napęd trafia na przednie koła.
Silniki C3 III
|
Silnik |
Moc |
Uwagi |
|
1.2 PureTech (wolnossący) |
68–83 KM |
trzycylindrowy, manual, najpopularniejszy |
|
1.2 PureTech (turbo) |
110 KM |
manual lub automat EAT6 |
|
1.5 BlueHDi |
100–102 KM / do 250 Nm |
oszczędny diesel na dłuższe trasy |
Najpopularniejsza wersja to wolnossący 1.2 PureTech 83 KM – prosty, lekki i tani w eksploatacji, choć przy wyprzedzaniu trzeba go „kręcić” na krótkich przełożeniach manualnej skrzyni. Prędkość maksymalna słabszych wersji wynosi 164–175 km/h, a mocniejszych – około 180–190 km/h. Według WLTP C3 III pali średnio około 4,2–5,4 l/100 km (NEDC: 3,5–4,6 l/100 km), a poza miastem diesel BlueHDi schodzi do około 3,1–3,3 l/100 km. Realnie w codziennej jeździe to zwykle 4–6 l/100 km, co przy spokojnej jeździe daje ponad 700 km zasięgu na jednym baku. Emisja CO₂ według WLTP wynosi około 110–123 g/km.
Citroën C3 Aircross – dane techniczne obu generacji
C3 Aircross I (2017–2024)
Pierwszy C3 Aircross zadebiutował w 2017 roku i zastąpił minivana C3 Picasso. Powstał we współpracy z Oplem – jego technicznym bliźniakiem był Opel Crossland X. Miał 4150 mm długości, 1760 mm szerokości, 1640 mm wysokości i rozstaw osi 2600 mm, a bagażnik mieścił od 410 do 1289 l. W 2021 roku przeszedł lifting, który upodobnił go do większego C5 Aircross.
C3 Aircross II (od 2024)
Druga generacja zadebiutowała wiosną 2024 roku na platformie Smart Car i jest produkowana w słowackiej Trnawie. Technikę dzieli m.in. z Oplem Fronterą. Nadwozie urosło o 240 mm – do 4390 mm – przy szerokości 1790 mm, wysokości 1660 mm, rozstawie osi 2670 mm i prześwicie około 20 cm. Masa własna wynosi od 1298 do 1504 kg. Po raz pierwszy w historii modelu można zamówić 7 miejsc.
|
Silnik |
Moc |
Skrzynia |
Zużycie / zasięg (WLTP) |
|
1.2 PureTech |
100 KM |
6-biegowy manual |
6,0–6,1 l/100 km |
|
Hybrid 110 (48 V) |
110 KM |
automat e-DCS6 |
5,2–5,4 l/100 km, do 850 km |
|
Hybrid 145 (48 V) |
145 KM |
automat e-DCS6 |
5,3–5,4 l/100 km, do 830 km |
|
ë-C3 Aircross |
113 KM |
jednobiegowa |
akumulator 44 lub 54 kWh |
Benzynowy 1.2 PureTech 100 KM przyspiesza do 100 km/h w 12,5 s i osiąga 178 km/h – w teście na trasie mieszanej spalał 6,4 l/100 km, a w mieście około 8 l/100 km, co przy 44-litrowym zbiorniku daje ponad 680 km zasięgu. Hybryda 145 KM ma silnik elektryczny 28,5 KM i w mieście przez ponad połowę czasu może jechać na samym prądzie.
Wersja 5-osobowa ma bagażnik 460 l (1600 l po złożeniu kanapy). W wersji 7-osobowej przy złożonym trzecim rzędzie zostaje 330 l, a przy rozłożonych wszystkich fotelach – tylko 40 l. Kanapa drugiego rzędu jest w niej też na stałe przesunięta o 6,5 cm do przodu, co zmniejsza miejsce na kolana. Z tyłu wygodnie siedzą cztery dorosłe osoby, ale szerokość na wysokości łokci (139 cm) sprawia, że piątemu pasażerowi jest ciasno, a w drugim rzędzie brakuje nawiewów.
C3 Aircross drugiej generacji może mieć 7 miejsc, ale przy rozłożonym trzecim rzędzie bagażnik mieści tylko 40 litrów – dla większości rodzin rozsądniejsza jest wersja 5-osobowa z kufrem 460 l.
Komfort i wyposażenie C3 Aircross
Zawieszenie Citroën Advanced Comfort ma progresywne ograniczniki hydrauliczne zamiast tradycyjnych odbojników, dzięki czemu miękko tłumi nierówności, a fotele Advanced Comfort mają grubą, gęstą piankę. W wyższych wersjach są m.in. 17-calowe koła, ekran 10,25 cala z bezprzewodowym Apple CarPlay i Android Auto, automatyczna klimatyzacja, kamera cofania, a w topowej – nawigacja 3D, ładowarka indukcyjna i monitorowanie martwego pola. Gwarancję można przedłużyć do 8 lat w programie Citroën We Care. Przy 140 km/h w kabinie robi się dość głośno, a elektroniczny wskaźnik paliwa z ośmioma segmentami bywa mylący – po zniknięciu ostatniego paska zostaje jeszcze ponad 60 km zasięgu. Rywale to m.in. Dacia Duster i Opel Frontera.
Który Citroën C3 wybrać?
Do miasta najtańszy w eksploatacji będzie C3 IV z benzyną 1.2 lub – przy możliwości ładowania w domu – elektryczny ë-C3. Na rynku wtórnym rozsądnym wyborem jest C3 III z silnikiem 1.2 PureTech 83 KM albo 110 KM, a przy dłuższych trasach – z dieslem BlueHDi. Jeśli potrzebujesz więcej miejsca i większego bagażnika, lepszy będzie C3 Aircross II – najlepiej w wersji 5-osobowej z hybrydą 110 lub 145 KM.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie silniki ma Citroën C3 IV?
Benzynowy 1.2 Turbo 100 KM, miękką hybrydę 48 V Hybrid 110 oraz elektryczną wersję ë-C3 z akumulatorem 30 kWh (Urban Range) lub 44 kWh (ok. 320 km zasięgu WLTP).
Jak szybko ładuje się Citroën ë-C3?
Na szybkiej ładowarce DC o mocy 100 kW akumulator 44 kWh ładuje się od 20 do 80% w około 26 minut. W domu auto ładuje się prądem przemiennym o mocy 7,4 lub 11 kW.
Jakie wymiary ma Citroën C3?
C3 III ma około 3996 mm długości, a C3 IV około 4015 mm – oba mają rozstaw osi około 2540 mm. C3 Aircross II jest znacznie większy: 4390 mm długości i rozstaw osi 2670 mm.
Ile pali Citroën C3?
C3 IV 1.2 Turbo według WLTP około 6,0 l/100 km. C3 III według WLTP 4,2–5,4 l/100 km, realnie zwykle 4–6 l/100 km. C3 Aircross II z hybrydą 110 KM – 5,2–5,4 l/100 km.
Czy Citroën C3 Aircross ma 7 miejsc?
Tak, druga generacja (od 2024) może mieć 7 miejsc. Bagażnik spada wtedy do 330 l przy złożonym trzecim rzędzie i tylko 40 l przy rozłożonym, a kanapa drugiego rzędu jest przesunięta o 6,5 cm do przodu.
Jaki bagażnik ma Citroën C3 Aircross?
C3 Aircross II w wersji 5-osobowej ma 460 l (1600 l po złożeniu kanapy), a C3 Aircross I – 410–1289 l.