Kia Sportage to od 1993 roku jeden z najpopularniejszych kompaktowych SUV-ów w Polsce – na rynku wtórnym najczęściej spotkasz czwartą generację (2015–2021), a w salonach piątą (od 2021). Europejski Sportage V ma 4515 mm długości i bagażnik do 591 l, a gama opiera się na silniku 1.6 T-GDI w wersjach benzynowej, miękkiej hybrydy MHEV, hybrydy HEV i hybrydy plug-in PHEV z zasięgiem elektrycznym do 89 km. Sportage IV realnie pali od około 5,5 l/100 km w dieslu do 9 l/100 km w benzynie. Poniżej znajdziesz dane techniczne, wymiary, spalanie i opinie o obu generacjach.
Generacje Kia Sportage – najważniejsze dane w jednej tabeli
|
Generacja |
Lata produkcji |
Długość |
Rozstaw osi |
Bagażnik |
Silniki |
|
Sportage IV |
2015–2021 |
ok. 4480–4485 mm |
2670 mm |
ok. 491 / 1480 l |
1.6 GDI, 1.6 T-GDI, diesle 1.6/1.7/2.0 CRDi |
|
Sportage V (Europa) |
od 2021 |
4515 mm |
2680 mm |
540–591 l |
1.6 T-GDI, MHEV, HEV, PHEV |
Europejski Sportage V jest krótszy od wersji sprzedawanej m.in. w Korei i USA – ma 4515 mm zamiast 4660 mm i rozstaw osi 2680 zamiast 2755 mm, dlatego dane z zagranicznych katalogów często nie pasują do aut z polskich salonów.
Kia Sportage V (od 2021) – dane techniczne, wymiary, spalanie
Piąta generacja (kod NQ5) zadebiutowała w 2021 roku. Po raz pierwszy Kia przygotowała dla Europy osobną, krótszą odmianę nadwozia. Auto dostało dwa duże ekrany połączone w jeden panel, rozbudowany pakiet asystentów i pełną gamę napędów zelektryfikowanych. Europejski Sportage przeszedł lifting w 2025 roku.
Wymiary i bagażnik Sportage V
|
Parametr |
Sportage V – wersja europejska |
Sportage V LWB (m.in. Korea, USA) |
|
Długość |
4515 mm |
ok. 4660 mm |
|
Szerokość |
1865 mm |
1865 mm |
|
Wysokość |
ok. 1645–1660 mm |
ok. 1680 mm |
|
Rozstaw osi |
2680 mm |
2755 mm |
Pojemność bagażnika zależy od napędu: wersja benzynowa bez elektryfikacji mieści 591 l, MHEV – 562 l, HEV – 587 l, a PHEV – 540 l (akumulator zajmuje część podłogi). Zbiornik paliwa ma około 54 l. Zawieszenie ma kolumny McPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu, a w wersji GT-Line można zamówić adaptacyjne amortyzatory. Sportage V może holować przyczepę z hamulcem o masie do około 1650 kg (bez hamulca – 750 kg), zależnie od napędu.
Silniki i skrzynie biegów Sportage V
|
Wersja |
Moc |
Skrzynia |
Uwagi |
|
1.6 T-GDI |
150 KM (od MY25: 160 KM) |
6-biegowy manual |
jedyna wersja z manualem, napęd na przód |
|
1.6 T-GDI MHEV |
150–160 KM |
7DCT |
miękka hybryda 48 V, ok. 0,3 l/100 km mniej niż benzyna |
|
1.6 CRDi MHEV |
115–136 KM |
manual / 7DCT |
diesel z AdBlue, oferowany w pierwszych latach produkcji |
|
1.6 T-GDI HEV |
230 KM (MY25: ok. 210 KM) |
6AT |
klasyczna hybryda, bez ładowania z gniazdka |
|
1.6 T-GDI PHEV |
265 KM (po liftingu ok. 245 KM) |
6AT |
hybryda plug-in, do 89 km na prądzie (WLTP), AWD w standardzie |
Hybrydy HEV i PHEV korzystają z klasycznego automatu z konwerterem, a nie ze skrzyni dwusprzęgłowej – dzięki temu płynnie ruszają i dobrze współpracują z silnikiem elektrycznym. Wersja PHEV ładuje się ładowarką pokładową 7,4 kW w około 2 godziny. Przed zakupem warto sprawdzić rocznik modelowy, bo moc tego samego silnika zmieniała się między MY24 i MY25.
Osiągi i spalanie Sportage V
|
Rodzaj napędu |
Średnie spalanie WLTP |
Emisja CO₂ WLTP |
|
Hybryda plug-in (PHEV) |
ok. 1,2–2,6 l/100 km |
ok. 26–60 g/km |
|
Hybryda HEV / MHEV |
ok. 5,0–6,5 l/100 km |
ok. 115–150 g/km |
|
Benzyna 1.6 T-GDI |
ok. 6,5–7,5 l/100 km |
ok. 150–170 g/km |
Najmocniejsze hybrydy przyspieszają do 100 km/h w około 8 s, a benzyna 150–160 KM w około 10 s. W realnej jeździe benzynowy 1.6 T-GDI pali w mieście około 9–11 l/100 km, a w spokojnej trasie 6,8–7,8 l/100 km. Hybryda HEV najwięcej oszczędza w mieście, bo przy małych prędkościach często jedzie na samym silniku elektrycznym. PHEV ma sens przede wszystkim wtedy, gdy regularnie ładujesz baterię – z rozładowanym akumulatorem jest cięższy i pali więcej niż HEV.
Najbardziej uniwersalnym wyborem jest Sportage HEV z napędem na przednią oś i automatem 6AT – nie wymaga ładowania, a w mieście pali wyraźnie mniej niż benzyna.
FWD czy AWD?
Napęd na przednią oś wystarcza większości kierowców – nowoczesne opony, kontrola trakcji i ESP pozwalają ruszać także na śniegu. System AWD wykorzystuje sprzęgło wielopłytkowe, które w razie potrzeby przekazuje do 50% momentu na tylną oś, a w trudnym terenie można zablokować rozdział 50:50 do prędkości 50 km/h. AWD ma sens w górach, na stromych zimowych drogach i na nieutwardzonych dojazdach, ale zwiększa spalanie o około 0,7 l/100 km.
Wyposażenie i wnętrze Sportage V
Już podstawowa wersja M ma cyfrowe zegary, kamerę cofania, reflektory LED i autonomiczne hamowanie. Wersja L dokłada 12,3-calowy ekran z nawigacją, podgrzewane fotele przednie i tylne oraz podgrzewaną kierownicę, a w HEV i PHEV także aktywny tempomat i asystenta jazdy po autostradzie. Wyżej są Business Line (inteligentne reflektory LED, elektryczna klapa, ładowarka indukcyjna) oraz najwyższa GT-Line ze sportowymi zderzakami, 19-calowymi felgami i trójstrefową klimatyzacją.
Lista asystentów obejmuje m.in. FCA 2 (autonomiczne hamowanie z wykrywaniem pieszych, rowerzystów i pojazdów na skrzyżowaniach), Highway Driving Assist 2.0, monitorowanie martwego pola z obrazem na ekranie (BVM), kamery 360° oraz zdalne parkowanie RSPA sterowane z kluczyka. Kierowcy chwalą przestronny drugi rząd, dobre wyciszenie i komfortowe zawieszenie, a krytykują głównie dotykowe panele sterowania, które wymagają przyzwyczajenia.
Kia Sportage IV (2015–2021) – dane techniczne, spalanie, opinie
Czwarta generacja trafiła do produkcji w 2015 roku, a do polskich klientów głównie od 2016 roku. W 2018 roku przeszła lifting, po którym dostała nowe diesle 1.6 CRDi i miękką hybrydę 48 V. Na rynku wtórnym uchodzi za jeden z najrozsądniejszych SUV-ów – przestronny, dobrze wyposażony i tańszy od Tiguana czy RAV4 z tego samego rocznika.
Wymiary i wnętrze Sportage IV
Nadwozie ma około 4480–4485 mm długości, rozstaw osi 2670 mm, a bagażnik mieści około 491 l (do około 1480 l po złożeniu kanapy). W kabinie jest dużo miejsca dla czterech dorosłych, a deska rozdzielcza ma klasyczne przyciski i pokrętła, więc większość funkcji obsłużysz bez odrywania wzroku od drogi. Wysoki prześwit ułatwia wsiadanie i montaż fotelików. Wersje GT Line wyróżniają się innymi zderzakami i felgami.
Silniki Sportage IV
|
Wersja |
Moc / moment |
0–100 km/h |
Spalanie realne (miasto / trasa) |
|
1.6 GDI FWD MT |
132 KM / 161 Nm |
ok. 11,5 s |
9–11 / 6,5–7,5 l/100 km |
|
1.6 T-GDI AWD 7DCT |
177 KM / 265 Nm |
ok. 9 s |
10–12 / 7–8,5 l/100 km |
|
1.7 CRDi (do 2018) |
115–141 KM |
ok. 10,5–11,5 s |
6–7 / 5–6 l/100 km |
|
1.6 CRDi (od 2018, także MHEV) |
115–136 KM / do 320 Nm |
ok. 9,5–11,5 s |
6–7 / 5–6 l/100 km |
|
2.0 CRDi AWD (od 2018 MHEV) |
136–185 KM / do 400 Nm |
ok. 9–10 s |
7–8,5 / 6–7,5 l/100 km |
Podstawowy 1.6 GDI jest prosty i trwały, ale z pełnym obciążeniem i na autostradzie brakuje mu mocy. Turbodoładowany 1.6 T-GDI 177 KM z automatem 7DCT i napędem AWD dobrze znosi długie trasy. Wśród diesli najlepszym wyborem przy zakupie używanego egzemplarza jest 1.6 CRDi po liftingu – łączy niskie spalanie z mniejszą liczbą problemów z filtrem DPF niż starszy 1.7 CRDi. Topowy 2.0 CRDi to propozycja dla osób holujących przyczepę. Skrzynia manualna jest 6-biegowa, a automat 7DCT wymaga regularnej wymiany oleju.
Najbardziej uniwersalnym silnikiem Sportage IV przy większych przebiegach jest diesel 1.6 CRDi po liftingu – w spokojnej jeździe realnie pali 5,5–6 l/100 km.
Opinie i typowe usterki Sportage IV
Kierowcy chwalą przestronne wnętrze, bogate wyposażenie już w bazie (klimatyzacja dwustrefowa, Apple CarPlay i Android Auto), komfortowe zawieszenie – zwłaszcza na mniejszych felgach – oraz trwałość silników GDI i CRDi przy regularnym serwisie. Najczęściej zgłaszane problemy to:
-
zapychający się filtr DPF i zawór EGR w dieslach jeżdżących głównie po mieście,
-
zawieszające się multimedia w autach sprzed liftingu,
-
sporadyczne awarie kamery cofania i modułów reflektorów LED,
-
problemy z czujnikami silnika w egzemplarzach z dużym przebiegiem.
Część usterek usunięto w akcjach serwisowych i aktualizacjach oprogramowania, dlatego przy zakupie warto sprawdzić historię wizyt w autoryzowanym serwisie. Naturalnymi rywalami Sportage IV są jej techniczny bliźniak Hyundai Tucson, a także Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai i Mazda CX-5.
Historia Kia Sportage – generacje I–III
Pierwsza generacja (1993–2002) była pierwszym SUV-em w historii marki. Miała konstrukcję ramową, napęd na tylną oś i opcjonalne 4×4, więc bliżej jej było do terenówki niż do współczesnego crossovera. Druga generacja (2004) dostała nadwozie samonośne i napęd przedni jako podstawowy. Trzecia (2010), zaprojektowana pod kierunkiem Petera Schreyera, przyniosła zupełnie nową, nowoczesną stylistykę i to od niej zaczęła się duża popularność modelu w Europie.
Którą Kię Sportage wybrać?
Do miasta najlepiej pasuje Sportage V HEV albo MHEV z automatem. Jeśli możesz ładować auto w domu lub w pracy, PHEV pozwoli większość codziennych tras pokonywać na prądzie. Przy ograniczonym budżecie najrozsądniejsza będzie Sportage IV po liftingu z dieslem 1.6 CRDi (duże przebiegi) lub benzyną 1.6 GDI (głównie krótkie trasy – bez ryzyka zapchania DPF).
Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdź:
-
historię serwisową i wymiany oleju w skrzyni 7DCT,
-
stan filtra DPF i zaworu EGR w dieslach,
-
działanie multimediów, kamery cofania i reflektorów LED,
-
w hybrydach – stan akumulatora trakcyjnego,
-
w wersjach AWD – pracę sprzęgła dołączającego tylną oś.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Jakie wymiary ma Kia Sportage V?
Europejska Sportage V ma 4515 mm długości, 1865 mm szerokości i rozstaw osi 2680 mm. Wersja z długim rozstawem osi, sprzedawana m.in. w Korei i USA, ma około 4660 mm długości i rozstaw osi 2755 mm.
Jaki bagażnik ma Kia Sportage?
Sportage V: 591 l w wersji benzynowej, 562 l w MHEV, 587 l w HEV i 540 l w PHEV. Sportage IV: około 491 l, a po złożeniu kanapy około 1480 l.
Ile pali Kia Sportage?
Benzynowy 1.6 T-GDI w Sportage V pali realnie 9–11 l/100 km w mieście i 6,8–7,8 l/100 km w trasie, a PHEV przy regularnym ładowaniu 1,2–2,6 l/100 km (WLTP). W Sportage IV diesle 1.6 i 1.7 CRDi palą 5–7 l/100 km, a benzyna 1.6 GDI 6,5–11 l/100 km.
Jaki zasięg elektryczny ma Kia Sportage PHEV?
Według WLTP do 89 km w mieście w trybie elektrycznym. Realny wynik zależy od temperatury, prędkości i ogrzewania kabiny.
Który silnik w Sportage IV jest najlepszy?
Przy większych przebiegach diesel 1.6 CRDi po liftingu z 2018 roku, który ma mniej problemów z DPF niż starszy 1.7 CRDi. Przy jeździe głównie po mieście – prosty benzynowy 1.6 GDI.
Czy warto dopłacić do napędu AWD?
AWD ma sens w górach, na stromych zimowych drogach i nieutwardzonych dojazdach. Na co dzień wystarczy napęd na przód, a AWD zwiększa spalanie o około 0,7 l/100 km. W Sportage V PHEV napęd na cztery koła jest standardem.
Jakie są typowe usterki Kia Sportage IV?
Zapychający się DPF i EGR w dieslach używanych w mieście, zawieszające się multimedia sprzed liftingu, sporadyczne awarie kamery cofania i modułów reflektorów LED oraz czujników silnika przy dużych przebiegach.