Volvo XC60 to średniej wielkości SUV klasy premium, ceniony za komfort, bezpieczeństwo i szeroki wybór napędów. Pierwsza generacja powstawała w latach 2008–2017, a druga jest produkowana od 2017 roku. Sprawdź wymiary, silniki, spalanie oraz opinie kierowców o tym modelu.
Volvo XC60 I i II – czym różnią się generacje?
Volvo XC60 I zadebiutowało w Genewie w marcu 2008 roku. Samochód otrzymał pięciodrzwiowe nadwozie SUV-a i początkowo był oferowany głównie z napędem na cztery koła. Konstruktorzy wykorzystali płytę EUCD, opracowaną przez Ford Motor Company. Na tej architekturze powstały także między innymi Ford Mondeo, Ford Kuga, Volvo S60 i Volvo V60.
W 2010 roku pojawiła się oszczędniejsza odmiana DRIVe z napędem przednim. Trzy lata później producent przeprowadził lifting obejmujący atrapę chłodnicy, maskę, reflektory, zderzak oraz elementy kabiny. Wersje z przednim napędem otrzymały wtedy system torque vectoring, który poprawiał rozdział momentu obrotowego między kołami podczas skręcania.
Volvo XC60 II zaprezentowano w marcu 2017 roku. Model korzysta z modułowej platformy SPA, używanej także w Volvo XC90 II, S90 i V90. Wnętrze wyróżnia centralny ekran dotykowy, cyfrowe zegary oraz rozbudowane usługi multimedialne. Samochód konkuruje między innymi z Audi Q5.
| Parametr | XC60 I | XC60 II |
| Okres produkcji | 2008–2017 | Od 2017 roku |
| Długość | 4628 mm | 4688 mm |
| Szerokość | 1891 mm | 1902 mm |
| Wysokość | 1715 mm | 1658 mm |
| Rozstaw osi | 2774 mm | 2865 mm |
| Pojemność bagażnika | 495–1455 l | 505 l |
| Liczba miejsc | 5 | 5 |
| Masa własna | 1718–1937 kg | 1780–2145 kg |
Jakie silniki ma Volvo XC60?
Oferta pierwszej generacji obejmowała benzynowe jednostki R4, R6 oraz wysokoprężne silniki R5. Najmniejsze silniki benzynowe miały pojemność 2,0 l, natomiast najmocniejsze odmiany T6 korzystały z turbodoładowania i osiągały do 306 KM. Wśród diesli dużą popularnością cieszyły się konstrukcje 2.0 i 2.4, oznaczane jako D3, D4 oraz D5.
Druga generacja otrzymała rodzinę silników Drive-E. Występowały tu benzynowe jednostki T4, T5 i T6, diesle D3, D4 i D5, a także hybrydy plug-in. Dane katalogowe wybranych wersji pokazują, jak szeroki był zakres osiągów:
| Wersja | Moc | 0–100 km/h | Spalanie katalogowe |
| T5 AWD | 254 KM | 6,8 s | 7,3 l/100 km |
| T6 AWD | 320 KM | 5,9 s | 7,7 l/100 km |
| D3 | 150 KM | 10,2 s | 5,0 l/100 km |
| D4 AWD | 190 KM | 8,4 s | 5,2 l/100 km |
| D5 | 235 KM | 7,2 s | 5,5 l/100 km |
| T8 Twin Engine | 407 KM | 5,3 s | 2,1 l/100 km |
Hybrydy w modelach z 2025 i 2026 roku
W aktualnej gamie dominują napędy hybrydowe. B5 Mild Hybrid korzysta z instalacji 48 V, która gromadzi energię odzyskaną podczas hamowania. W ofercie znajdują się także wersje T6 Plug-in Hybrid o mocy 310 KM oraz T8 Plug-in Hybrid o mocy 455 KM. Każda z tych odmian ma napęd AWD, przy czym w hybrydach plug-in tylna oś jest napędzana elektrycznie.
Współczesne odmiany mają ośmiobiegową skrzynię automatyczną i ograniczoną do 180 km/h prędkość maksymalną. Dla przykładowej wersji B5 AWD podawane jest spalanie na poziomie 7,4–7,8 l/100 km, zależnie od wyposażenia i konfiguracji.
Wymiary, bagażnik i komfort jazdy
XC60 II mierzy 4688 mm długości, 1902 mm szerokości i 1658 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2865 mm, dlatego pasażerowie mają dużo miejsca na nogi w obu rzędach. Bagażnik mieści 505 l, a regularny kształt przestrzeni ułatwia przewożenie walizek, wózka dziecięcego lub większych zakupów.
Kierowcy często wskazują na wygodne zawieszenie i dobre wyciszenie kabiny. Auto sprawdza się podczas długich tras, choć większe koła mogą ograniczać miękkość resorowania na krótkich nierównościach. Masa własna drugiej generacji wynosi od 1780 do 2145 kg, co wpływa na stabilność, lecz zwiększa obciążenie opon i hamulców.
W Volvo XC60 II bagażnik ma 505 l, a pięcioosobowa kabina zachowuje wygodną przestrzeń także dla pasażerów siedzących z tyłu.
Jakie wyposażenie i systemy bezpieczeństwa oferuje XC60?
Już pierwsza generacja miała sześć poduszek powietrznych, ABS z EBD, DSTC, kontrolę trakcji, elektroniczny hamulec postojowy i system stabilizacji przechyłu RSC. Na pokładzie znajdowały się także dwustrefowa klimatyzacja, tempomat, światła dzienne LED, komputer pokładowy, ISOFIX oraz układ HDC ułatwiający zjazd ze wzniesień.
City Safety należał do standardowych systemów bezpieczeństwa obu generacji. W pierwszym XC60 pomagał ograniczyć ryzyko kolizji przy prędkości poniżej 30 km/h. W drugiej generacji system rozszerzono o możliwość przejęcia kierowania, gdy samo hamowanie awaryjne mogłoby nie wystarczyć.
Na liście opcji pojawiały się między innymi aktywny tempomat, BLIS monitorujący martwe pole, LDW ostrzegający przed zmianą pasa, rozpoznawanie znaków, kamera cofania, adaptacyjne reflektory oraz system Collision Warning. W kabinie można było znaleźć skórzaną tapicerkę, elektryczne fotele, podgrzewaną kierownicę i nagłośnienie Harman Kardon.
Wersje wyposażenia
W pierwszej generacji stosowano między innymi odmiany Kinetic, Momentum, Summum, R-Design i Ocean Race. Druga generacja występowała jako Momentum, Inscription oraz R-Design, a później także w konfiguracjach Essential, Core, Plus i Ultimate.
Wersja Momentum oferowała między innymi reflektory LED, czujniki cofania, tempomat, 18-calowe felgi i ekran dotykowy o przekątnej 9 cali. Inscription dodawała skórzaną tapicerkę, elektryczne fotele oraz cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala.
Jakie są opinie użytkowników o Volvo XC60?
Właściciele chwalą przede wszystkim wygodę foteli, spokojne prowadzenie i poczucie bezpieczeństwa. Kabina drugiej generacji nadal wygląda nowocześnie, a materiały wykończeniowe dobrze znoszą codzienne użytkowanie. Rodzinny charakter wzmacniają szeroka tylna kanapa, liczne schowki i ustawny bagażnik.
Przy zakupie używanego egzemplarza trzeba sprawdzić historię serwisową, działanie automatycznej skrzyni, napędu AWD i elektroniki pokładowej. W dieslach znaczenie ma stan filtra DPF, układu EGR oraz turbosprężarki. W hybrydach należy skontrolować kondycję akumulatora trakcyjnego i działanie ładowania.
Silniki pięciocylindrowe pierwszej generacji zapewniają charakterystyczną kulturę pracy, ale ich obsługa może kosztować więcej niż serwis prostszych jednostek R4. Benzynowe T5 i T6 oferują dobre osiągi, natomiast w ruchu miejskim spalanie często będzie wyższe od wartości katalogowych.
Czy warto zamontować wideorejestrator?
Dla XC60 dostępny jest między innymi wideorejestrator FITCAMX HD2-6322 nagrywający w rozdzielczości 4K. Urządzenie wymaga zgodnej obudowy za lusterkiem wstecznym, dlatego przed montażem trzeba sprawdzić jej kształt. Kamera może działać z trybem parkingowym po podłączeniu stałego zasilania, a tylna kamera rozszerza zapis sytuacji na drodze.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czym różnią się pierwsza i druga generacja Volvo XC60?
Pierwsze XC60 (2008–2017) powstało na płycie EUCD i było częściej z napędem na cztery koła, natomiast druga generacja (od 2017) używa modułowej platformy SPA i ma nowocześniejsze wnętrze z centralnym ekranem i cyfrowymi zegarami.
Jakie są wymiary i pojemność bagażnika XC60 II?
XC60 II ma 4688 mm długości, 1902 mm szerokości, 1658 mm wysokości i rozstaw osi 2865 mm, a jego bagażnik mieści 505 litrów w regularnej przestrzeni.
Jakie silniki oferowano w XC60 i jakie są ich osiągi?
Pierwsza generacja miała jednostki R4, R6 i diesle R5, z mocą sięgającą do 306 KM w T6; druga generacja stosuje rodzinę Drive‑E z wersjami T4/T5/T6, D3/D4/D5 oraz hybrydami plug‑in, obejmującymi m.in. T8 o 407 KM.
Jakie hybrydy są dostępne w nowszych XC60 i jak działają?
W gamie dominują hybrydy, m.in. B5 Mild Hybrid z instalacją 48 V oraz plug‑iny T6 i T8, przy czym hybrydy plug‑in mają elektrycznie napędzaną tylną oś i napęd AWD.
Jakie jest katalogowe spalanie niektórych wersji XC60?
Przykładowe wartości to 7,3 l/100 km dla T5 AWD, 5,0–5,5 l/100 km dla wybranych diesli oraz 2,1 l/100 km dla T8 Twin Engine w danych katalogowych.
Jakie systemy bezpieczeństwa oferuje XC60?
Obie generacje mają standardowo system City Safety, poduszki powietrzne i systemy stabilizacji oraz opcjonalnie funkcje takie jak aktywny tempomat, BLIS, LDW i rozpoznawanie znaków.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego XC60?
Należy sprawdzić historię serwisową oraz stan automatycznej skrzyni, napędu AWD i elektroniki; w dieslach warto skontrolować DPF, EGR i turbinę, a w hybrydach kondycję akumulatora trakcyjnego.
Czy warto montować wideorejestrator w XC60 i jaki model pasuje?
Dostępny jest np. FITCAMX HD2‑6322 nagrywający w 4K, lecz przed montażem trzeba sprawdzić kształt obudowy za lusterkiem, a dla trybu parkingowego wymagane jest stałe zasilanie.