Przebogaty motocrossowy weekend w Europie i w USA. Jadą nasi!

  W Polsce rusza nowa odsłona lubelskich mistrzostw pod nazwą EAST MX Cup. O czym piszemy w specjalnej zapowiedzi. Ale ten weekend będzie tak napakowanymi rozmaitymi zawodami, jak mało który w Europie! Oto bowiem nasi młodzi riderzy wystartują w drugiej rundzie eliminacyjnej ME EMX 65, 85ccm a za oceanem rusza Lucas Oil Pro Motocross!

  Litewskie Siauliai gości uczestników trzech klas Mistrzostw Europy. EMX 65, 85 strefy North East oraz OPEN, czyli czegoś w rodzaju drugiej ligi europejskiej. Nas najbardziej interesuje udział polskich riderów w EMX 65 i 85, ze względu na ich starania o awans do wielkiego finału ME w Loket w lipcu. Niestety, na skutek kontuzji odpadła z tej walki nasza największa nadzieja na dobry wynik, czyli Maks Chwalik.

  Mikołaj Stasiak

  Poza nim liczymy jednak na dobry, solidny występ np. Dawida Zaremby, Mikołaja Stasiaka, Olafa Włodarczaka czy Kuby Kowalskiego. Dawid wystartuje jednak po naciągnięciu kolana w poprzedniej rundzie, na Ukrainie, więc ma prawo nie być w optymalnej dyspozycji. Co się wydarzy w tej rywaliacji i jak pojedzie pomijana często klasa EMX OPEN- zobaczymy niebawem. A co poza tym? Czesi mają drugą rundę Mistrzostw Czech Juniorów, na torze w dalekim Jininie. Na pewno wystąpi tam nasz rodzynek, zdolny i coraz szybszy Seweryn Gazda. W klasie 85cm będzie miał ponownie silnych rywali i oby tym razem ani łańcuch ani żaden inny element nie zepsuł Sewerynowi wyniku, gdyż walka o TOP 10 jest w jego zasięgu i może on dobrze punktować. Czekamy na wieści z Jinina.

  MXGP – rozgrywka numer VI.

  Portugalia już powitała uczestników kolejnej rundy MŚ MXGP w Agueda. Po włoskiej masakrze w Mantovie (o tym specjalny artykuł w kolejnym wydaniu magazynu X-cross) kolorowa karawana MXGP przeniosła się do teoretycznie cieplejszej Portugalii.

  Ale i tam może wszystkich spotkać nieprzyjemna, pogodowa huśtawka, po której tor z drobnej, pomarańczowej mączki zmieni się w totalną ślizgawkę. Prócz MXGP i MX2 pojadą drugą rundę dziewczyny w swoich MŚ WMX, oraz jak w Mantovie- dwusuwy w ramach EMX 2T.

  USA

  W Ameryce druga co do wielkości i wagi impreza: Rusza najsilniejsza poza MXGP liga motocrossowa świata! Lucas Oil Pro Motocross zgromadzi zdecydowaną większość zawodników z czołówki supercrossowej i ponownie zapewni wspaniałe widowisko sportowe. Tradycyjnie I runda odbędzie się w kalifornijskim Hangtown. Ale uwaga! I tam kaprysi pogoda i już teraz tor znajduje się w bardzo problematycznej, błotnej kondycji, która utrudniła życie wyścigom amatorskim, a teraz utrudni życie zawodowcom!

  Spośród tychże zawodowców, trzy znane nazwiska przeszły właśnie do klasy 450cm. Zadebiutują w niej Aaron Plessinger, Zach Osborne i Joey Savatgy. A więc najwyższa klasa zapowiada się mocna jak rzadko kiedy! Dla odmiany weteran i dawny mistrz – James „Bubba” Stewart ogłosił definitywny koniec kariery i ścigania w MX.

  W Europie ponadto jadą: mistrzostwa Węgier, Austrii, Finlandii, Holandii (ONK), Danii i wewnętrzne Niemiec. Na Słowacji pojadą Polacy w ramach ME Enduro, a w Portugalii Taddy Błażusiak na WESS. Tory zaroją się więc wszędzie i maszyny startowe utoną w obłokach spalin i ryków silników. To będzie rzadko spotykane, wielkie nagromadzenie wyścigów!

  Fot. Nuka Nuka, MXGP, ARC